Toxické útoky na afghánské školačky – otrava nebo hysterie?

Kábul - Další případ toxického útoku na afghánské studentky se odehrál v severoafghánské provincii Tachár. Je to už třetí případ za poslední dva měsíce. Policie z nich viní Taliban, který tak prý bojuje proti vzdělávání žen. Ve dvou školách dívky přiotrávila látka rozprášená do vzduchu, v prvním případě útočníci kontaminovali vodu. Experti ale tvrdí, že o žádnou otravu nejde a že jde jen o hromadnou hysterii.

V nemocnici na severu Afghánistánu bylo dnes údajně hospitalizováno na 160 dívek otrávených ve školní třídě jedovatým sprejem. K incidentu došlo v dívčí škole provinčního střediska Talukán. Dívky si stěžovaly na bolesti hlavy a nevolnost. Lékaři jim odebrali vzorky krve, které odeslali k analýze do Kábulu. K podobnému incidentu přitom došlo v provincii Tachár už minulou středu, když hospitalizovali kvůli otravě 120 dívek a tři učitele. Desítky dívek přitom dál zůstávají v nemocnici. 

Policejní mluvčí v Talukánu z útoku obvinil ozbrojence z Talibanu, kteří touto cestou odrazují mládež od školní docházky. Představitelé Talibanu ale odpovědnost odmítají a tvrdí, že incidenty zinscenovali vojáci USA a NATO. 

Podle agentury AFP afghánská vláda ani síly NATO rozmístěné v zemi ale neobjevily důkazy otravy. Namísto toho mezinárodní expert tvrdí, že tyto případy nesou „všechny typické známky“ hromadné hysterie. 

„Dosud nebyly při vládních testech zjištěny žádné stopy nějakého jedu nebo plynu,“ řekl mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sajíd Háfiz. Mluvčí sil ISAF dodal, že na žádost Kábulu byly odebrány vzorky poté, co před časem ohlásilo hromadnou otravu asi 200 dívek ve východoafghánské provincii Chóst. „Laboratorní testy řady vzorků vzduchu, vody i odebraných tělních tekutin byly negativní na jakékoli organické složky, jako jsou jedy nebo jiný toxický materiál,“ řekl mluvčí Jimmie Cummings.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Chilský prezident Kast přijal ve svém sídle Pavla jako první zahraniční návštěvu

Nový chilský prezident José Antonio Kast přijal v prezidentském paláci La Moneda českého prezidenta Petra Pavla s manželkou Evou. Pro Kasta je česká hlava státu první zahraniční návštěvou od březnového nástupu do funkce. Po jednání Kast řekl, že obě země pojí dlouholetá tradice diplomatických vztahů. Pavel na tiskové konferenci uvedl, že Česko považuje Chile za přirozeného partnera pro rozšiřování spolupráce.
03:05Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael podle Libanonu porušuje příměří, Hizballáh zaútočil na izraelské vojáky

Izrael pokračuje v bombardování jižního Libanonu i po začátku vyhlášeného příměří, uvedla v pátek nad ránem podle agentur Reuters a AFP libanonská média. Militantní šíitské hnutí Hizballáh naproti tomu uvedlo, že v reakci na izraelské útoky bombardovalo skupinu izraelských vojáků na jihu Libanonu. Žádné škody ani oběti nejsou hlášeny. Americký prezident Donald Trump Hizballáh vyzval, aby klid zbraní neporušoval. Generální tajemník OSN António Guterres apeloval na dodržování příměří všemi stranami, informuje Reuters.
před 6 hhodinami

Netanjahu potvrdil Trumpem oznámené příměří mezi Izraelem a Libanonem

Americký prezident Donald Trump oznámil příměří poté, co hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a libanonským prezidentem Josephem Aúnem. Později dodal, že příměří zahrnuje i Hizballáh. Příměří vstoupilo v platnost ve čtvrtek ve 23:00 SELČ. Izraelský premiér Netanjahu podle agentury Reuters oznámil, že s příměřím souhlasil, ale že v Libanonu zůstanou izraelští vojáci. Hizballáh toto odmítl. Dokument americké diplomacie o náplni příměří odchod izraelských vojáků z Libanonu rovněž nezmiňuje.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Česko podle prezidenta Filipín zadrželo muže podezřelého ve vlasti z korupce

České úřady podle filipínského prezidenta Ferdinanda Marcose mladšího zadržely muže zapojeného do korupční aféry, která na Filipínách vyvolala u veřejnosti kritiku a masové protesty. Obě země nyní podle prezidenta jednají o mužově předání, napsala agentura AP, která zároveň upozornila, že Filipíny nemají s Českou republikou uzavřenou smlouvu o vydávání.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Bejrút: Izrael zničil poslední most spojující jih Libanonu se zbytkem země

Izrael zničil poslední most přes řeku Lítání, čímž odřízl jih Libanonu od zbytku země, tvrdí podle agentury Reuters nejmenovaný vysoce postavený zdroj z libanonských bezpečnostních složek. Tamní státní agentura uvádí, že Izrael také zabil jednoho člověka při úderu na vozidlo na silnici vedoucí z Bejrútu do Damašku.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rusko provedlo dosud nejsmrtelnější letošní útok na Ukrajinu

Ruský noční vzdušný útok na Ukrajinu připravil o život nejméně 17 lidí, desítky dalších zranil, uvedli ukrajinští činitelé. Ruské údery podle nich zabily devět lidí v Oděse, čtyři v Kyjevě a další čtyři v Dnipru. Agentura Reuters ruský noční úder označila za dosud nejsmrtelnější v letošním roce. Rusko si nezaslouží uvolnění globální politiky ani zrušení sankcí, reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Terčem náletu ukrajinských dronů se dle velení ukrajinské armády stala ruská ropná zařízení v černomořském přístavu Tuapse.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

VideoZástupci Evropské komise budou jednat s Tiszou o reformách

Zástupci Evropské komise přijedou v pátek do Budapešti diskutovat s vítěznou stranou Tisza o reformách. Pravděpodobný budoucí premiér Péter Magyar slibuje Bruselu vstřícnější politiku než jeho předchůdce Viktor Orbán. Magyar už například oznámil, že nehodlá blokovat finanční pomoc Ukrajině. Především chce obnovit přístup k penězům z fondů, které Unie Budapešti zmrazila kvůli korupci nebo zásahům do soudnictví.
před 12 hhodinami

Přelomový verdikt o vnitrostátních únosech dětí. Evropský soud se zastal Čecha

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) vydal přelomový verdikt, který se týká vnitrostátních únosů dětí jedním z rodičů. Případ se odehrál v tuzemsku. Rozvedený otec se na evropskou instanci obrátil proto, že mu tuzemská justice neumožnila styk s dětmi poté, co je exmanželka bez jeho vědomí a souhlasu přestěhovala z Brna do Prahy. Rozsudek by mohl mít vliv na posuzování podobných případů v budoucnu.
před 13 hhodinami
Načítání...