Tisíce protestujících vypálily na 170 domů křesťanů v Pákistánu

Láhaur - Tisíce rozzuřených muslimských protestujících v sobotu vypálily kolem 170 domů patřících křesťanům ve městě Láhaur na východě Pákistánu. Podle dostupných informací nikdo nebyl zabit ani vážně zraněn, protože místní obyvatelé již v pátek ze čtvrti uprchli. Policie zatkla pro podezření ze žhářství na 150 lidí a po dalších pátrá.

V centru sporu je obvinění jednoho z místních křesťanů, že se v pátek dopustil rouhačství. Za to mu v zemi podle agentury AP hrozí doživotní vězení či trest smrti. Více než 3 000 protestujících muslimů se vydalo na trestnou výpravu kvůli hanlivým poznámkám na adresu proroka Mohameda, které údajně před několika dny učinil osmadvacetiletý pákistánský křesťan Saván Masíh. Policie Masíha, který pracuje jako sanitář, zadržela v pátek. Nešťastné poznámky hanobící proroka Mohameda se měl dopustit ve středu a na policii ho udal jeho přítel, který se živí jako holič. Po jeho zatčení křesťané uprchli ze čtvrti ve strachu z odvety muslimů.

Protestující se v Josefově kolonii začali shromažďovat v sobotu ráno a později se pustili do zapalování domů a dalšího majetku včetně nábytku, nádobí, motorových rikš, bicyklů i motocyklů patřících křesťanům. „Malé domky tvořené obvykle jen jednou nebo dvěma místnostmi pohltila oblaka dýmu. Ze spousty z nich zbyly jen ohořelé skořápky,“ uvedl reportér AFP, který se dostal na místo incidentu.

Policie uvedla, že protestujících spálili 25 domů, ale podle doktora Ahmada Rázy, který v této oblasti Láhauru řídí záchranné operace, bylo vypálených domů podstatně více než 100. To potvrdila také nezávislá Pákistánská komise pro lidská práva. „Nejméně 160 domů, 18 obchodů a dva malé kostelíky shořely,“ řekl Ráza.

Policisté nakonec protestující rozehnali obušky. Nikdo nebyl zabit, ale zhruba 20 policistů bylo lehce zraněno při střetech, uvedli oficiální činitelé. Provinční ministr spravedlnosti Rana Sanaulláh varoval, že vláda neušetří nikoho, kdo byl do žhářství zapojen. „Tito lidé spáchali vážný zločin… neexistuje morální, právní ani náboženský podklad pro spáchání podobného činu,“ řekl Sanaulláh.

V Pákistánu jde o nesmírně citlivou záležitost. Muslimové tvoří 97 procent obyvatel a obvinění z urážky islámu či proroka Mohameda může vyvolat násilné výbuchy hněvu veřejnosti, i když se jeho pravost neprokáže. Násilí se pak obrací i proti oficiálním činitelům, kteří chtějí ty, kdo se do něj zapojili, stíhat, anebo usilují o změny pákistánského zákona o rouhání.