Tchajwanské letectvo je v pohotovosti. Čína cvičí přesné útoky na klíčové cíle

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho letectvo je ve stavu pohotovosti a Tchaj-pej také monitoruje čínské raketové síly. Čínská armáda zahájila v sobotu v okolí Tchaj-wanu třídenní vojenské manévry, které mají za cíl nacvičit „úplné obklíčení“ Pekingem nárokovaného ostrova. Nejmenovaný zdroj agentury Reuters uvedl, že Čína ve vodách u jihozápadního pobřeží Tchaj-wanu simuluje také útoky „na zahraniční vojenské cíle“.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že v neděli kolem čtvrté odpolední místního času (deseti dopoledne středoevropského) v okolí ostrova zaznamenalo sedmdesát čínských letounů, včetně stíhaček Su-30 a bombardérů H-6, a jedenáct vojenských lodí.

Podle Tchaj-peje manévry ohrožují regionální stabilitu a bezpečnost. Tchaj-wan podle svého ministerstva obrany na čínské cvičení reaguje klidným způsobem. Resort uvedl, že jeho letectvo je ve stavu pohotovosti a Tchaj-pej také monitoruje čínské raketové síly.

Podle čínské státní televize CCTV Čína simuluje „přesné údery“ na „klíčové cíle na ostrově Tchaj-wan a v okolních vodách“. Peking uvedl, že při manévrech, které mají trvat až do pondělí, jsou mobilizovány torpédoborce, rychlé raketové čluny, stíhačky, tankery a rušiče.

I druhý den manévrů vyslala Čína do vzduchu velké množství svých letadel, informovalo podle agentury Reuters tchajwanské ministerstvo obrany. Velitelství východního křídla čínské armády zveřejnilo na internetu krátkou animaci simulovaných útoků, na níž jsou vidět rakety vypálené ze země, z moře a ze vzduchu na Tchaj-wan, načež dvě po zásahu cíle vybuchnou.

Údajná simulace útoků na „zahraniční vojenské cíle“

Zdroj obeznámený s bezpečnostní situací v regionu agentuře Reuters řekl, že Čína simulovala letecké a námořní útoky na „zahraniční vojenské cíle“ ve vodách u jihozápadního pobřeží Tchaj-wanu. „Tchaj-wan není jejich jediným cílem,“ uvedl zdroj, který hovořil pod podmínkou anonymity, neboť nebyl oprávněn komunikovat s médii. „Je to velmi provokativní,“ dodal.

Asi dvacet vojenských lodí, polovina z Tchaj-wanu a polovina z Číny, podle bezpečnostního zdroje Reuters plula poblíž střední linie Tchajwanského průlivu, která již léta slouží jako neoficiální bariéra mezi oběma stranami. Plavidla se však podle zdroje nechovala provokativně.

Čínská letadlová loď Šan-tung, kterou Tchaj-wan od minulého týdne monitoruje, se nyní nachází více než čtyři sta námořních mil od jihovýchodního pobřeží Tchaj-wanu a je zapojena do cvičení, uvedl zdroj.

Reakce na schůzku zástupců Tchaj-wanu a USA

Tiskové agentury dávají čínské vojenské cvičení do souvislosti se schůzkou tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen se šéfem americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym, která se uskutečnila tento týden.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a vyzývá ostatní státy světa, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Před schůzkou Cchaj Jing-wen a McCarthyho pohrozil Peking blíže neupřesněnými odvetnými kroky.