Synové Chášakdžího požádali o vydání otcova těla. Chtějí jej pohřbít v Medíně

Synové zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího požádali úřady své země o vydání otcova těla, aby jej mohla rodina pohřbít. Chášakdží zemřel 2. října při návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu za okolností, které jsou dosud nejasné. Saúdská Arábie mlčí i o tom, co se stalo s jeho tělem.

Jeho synové Abdalláh a Saláh v rozhovoru s americkou zpravodajskou stanicí CNN uvedli, že jediné, co si nyní přejí, je pohřbít otce v Medíně. „Doufám, že to, co se stalo, pro něj nebylo bolestivé, že to bylo rychlé, že měl klidnou smrt,“ řekl Abdalláh.

Saláh řekl, že si přeje, aby mohl být otec pohřben poblíž příbuzných. „Mluvil jsme o tom se saúdskoarabskými úřady a doufám, že se to (vydání těla) brzy stane,“ sdělil v rozhovoru.

Bratři se shodli, že bez těla se rodina nemůže se zesnulým rozloučit a vyrovnat se se smutkem. „Není to normální situace, není to vůbec normální smrt. Jediné, co nyní chceme, je pohřbít ho na (hřbitově) Al-Bakí v Medíně,“ řekl Saláh.

Chášakdží věřil v monarchii a byl to umírněný člověk, říká jeden z jeho synů

„Chceme zajistit, aby odpočíval v pokoji, stále nemohu uvěřit, že je mrtvý,“ řekl Saláh s tím, že se kolem otcovy smrti objevilo mnoho „dezinformací“.

Není například pravda, že patřil mezi stoupence Muslimského bratrstva, řekl. Na otázku, jak by si přál, aby se na otce vzpomínalo, odpověděl: „Jako na umírněného člověka, který sdílel společné hodnoty s ostatními, na člověka, který měl rád svou zemi, věřil v ni a v její možnosti. Nebyl disident, věřil v monarchii a v to, že drží zemi pohromadě. Věřil také v transformaci, jíž země prochází.“

Podle Turecka je možné, že tělo Saúdové rozpustili v kyselině

Podle tureckého prokurátora byl Chášakdží uškrcen krátce po vstupu na konzulát, jeho tělo pak bylo rozčtvrceno. Kde se nachází, ale není jasné. Jeden z poradců tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana minulý týden naznačil, že mohlo být rozpuštěno v kyselině.

V tureckém vládním listě Sabah se objevila informace odkazující na „důvěryhodné zdroje“, které tvrdí, že tým vyslaný do Turecka k vyšetřování ze Saúdské Arábie ve skutečnosti ničil důkazy. Jde podle listu o jedenáct lidí, kteří do Turecka přijeli devět dnů po vraždě a mezi nimiž byli dva odborníci na chemii a toxikologii. „Tato skupina nepřijela do Istanbulu vnést světlo do okolností vraždy, ale zničit důkazy o ní,“ napsal Sabah. Jmenoval dva členy týmu, kteří údajně přicházeli na konzulát denně, dokud z Turecka 17. října neodjeli.

Chášakdží byl ve svých článcích kritický ke královské rodině Saúdů a podle Turecka k vraždě daly příkaz nejvyšší kruhy v Rijádu. Saúdská Arábie Chášakdžího smrt nejprve popřela, se zpožděním ji přiznala a její prokurátor nakonec řekl, že šlo o předem naplánovaný čin.

Rijád ale popírá, že objednavatelem vraždy byl korunní princ Muhammad bin Salmán, a nechce ani do Turecka k soudu vydat osmnáct lidí, kteří byli v souvislosti s vraždou v království zatčeni.

USA odsoudily vraždu v Radě OSN pro lidská práva

Šéf saúdskoarabské delegace Bandár Ajbán v Radě OSN pro lidská práva (HRC) v pondělí uvedl, že Saúdská Arábie vyšetřuje vraždu novináře Džamála Chášakdžího s cílem postavit viníky před soud. Saúdská Arábie v Radě předala pravidelnou zprávu o dodržování lidských práv v zemi.

Ajbán také prohlásil, že jeho země trvale chrání lidská práva v souladu s principy islámského práva šaría a tradičních společenských hodnot. Řekl dále, že občané mají zaručeno právo na svobodný projev a názor, avšak toto právo je omezeno zákony, jež „chrání práva jiných a národní bezpečnost i veřejný pořádek“.

K debatě v HRC se připojilo několik dalších zemí. Zástupce USA, které mají v radě pozorovatelský status, odsoudil „předem naplánovanou vraždu“ Chášakdžího a řekl, že je důležité věc řádně vyšetřit. USA z HRC v červnu vystoupily na protest proti jejímu údajnému protiizraelskému zaměření.

Australská zástupkyně Sally Mansfieldová označila „zprávy o plánované vraždě za hluboce znepokojující“. Francouzský vyslanec François Rivasseau vyzval Saúdskou Arábii, aby „okamžitě ukončila praxi věznění a svévolného zatýkání“ novinářů a aktivistů a aby respektovala právo občanů na svobodu náboženského vyznání. Znepokojení nad vězněním Saúdských Arabů vyjádřily také Rakousko, Belgie a Dánsko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 72, informovala agentura Ukrinform.
08:02Aktualizovánopřed 7 mminutami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 4 hhodinami

Sousedé Ruska znovu hledí k protipěchotním minám

Ruská agrese na Ukrajině a hrozba, že by se tam Rusko nemuselo zastavit, vedou jeho sousedy k intenzivnímu opevňování společné hranice. Nezůstávají jen u plotů a ostnatého drátu. Polsko, pobaltské státy a Finsko hodlají odstoupit od Ottawské úmluvy. To by jim umožnilo opět začít vyrábět, skladovat a využívat protipěchotní miny zejména na hranicích s Ruskem a Běloruskem.
před 5 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 7 hhodinami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně osmnáct lidí, z toho devět dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...