Švýcarsko vrací Itálii vzácné archeologické památky

Basilej - Rozsáhlou kolekci starožitností uskladněnou ve skladištích patřících dvěma basilejským obchodníkům s uměním, kterou zabavila švýcarská policie v roce 2001, vrací švýcarské úřady Itálii. Jedná se o 4 400 vzácných historických artefaktů ukradených z italských archeologických nalezišť. Oznámila to dnes v Basileji místní prokuratura. Podle jejího mluvčího Markuse Melzla jde o keramiku, figurky, bronzové předměty a další starobylé umělecké památky či někdejší předměty denní potřeby datované až do období 2 000 let před naším letopočtem.

Hodnotu sbírky odhadl Melto na několik milionů švýcarských franků, jejich skutečnou cenu by podle něho ale stanovil pouze prodej na černém trhu, protože jinak jde o legálně neprodejné památky.

Kolekce zahrnuje například několik bohatě zdobených váz, takzvaných kráterů, rozměrných nádob užívaných kdysi při opulentních hostinách k mísení vody a vína. Tyto keramické předměty byly ukradeny z hrobek vybudovaných pro příslušníky bohaté společenské třídy mezi pátým a třetím stoletím před naším letopočtem.

Jedna z nádob vypadající jako keramická maska ženské tváře si dokonce uchovala původní výzdobu z vodou rozpustných barev, kterou jí prastarý umělec vtiskl někdy kolem roku 300 před naším letopočtem.

Po zabavení starožitností začala vleklá právní válka, kterou se oba antikváři snažili u soudů získat souhlas k vrácení majetku. Obchodníci prohráli a nyní směřuje cenný náklad zpět do Itálie.

Totožnost obchodníků švýcarské úřady nesdělily, oba jsou ale vyšetřováni ve Švýcarsku i v Itálii. O rozsahu zabavené kolekce svědčí fakt, že k její přepravě musely úřady najmout tři kamiony i s vleky.

Víc než polovina předmětů pochází z nalezišť v Puglii na jihovýchodě Itálie. Nálezy z této oblasti jsou ve světě mimořádně vyhledávané, protože právě tato část Itálie byla v dávné minulosti pod silným vlivem starých řeckých civilizací.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump uvalí kvůli Grónsku clo na některé evropské země

Americký prezident Donald Trump oznámil desetiprocentní clo na Dánsko, Norsko, Švédsko, Francii, Německo a další země kvůli jejich postupu ohledně Grónska. V platnost mají vstoupit 1. února. Od června se pak mají zvýšit na 25 procent. Trvat mají, dokud se neuzavře dohoda o Grónsku. Trump dlouhodobě hrozí zabráním ostrova, evropské země tam v posledních dnech vysílají své vojáky.
17:36Aktualizovánopřed 59 mminutami

V Radě pro Pásmo Gazy jsou Blair, Rubio či Kushner, předseda je Trump

Bílý dům v pátek večer oznámil složení vedení Rady míru pro Pásmo Gazy, jejíž vznik inicioval americký prezident Donald Trump. Ten bude orgánu předsedat. V radě mimo jiné zasedají americký ministr zahraničí Marco Rubio, Trumpův speciální vyslanec Steve Witkoff, zeť amerického prezidenta Jared Kushner či britský expremiér Tony Blair. Vysokým představitelem pro Pásmo Gazy se stal bývalý blízkovýchodní zmocněnec OSN a bulharský diplomat Nikolaj Mladenov.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Po pádu dvou lavin v Rakousku zemřelo nejméně pět lidí

Po pádu dvou lavin zemřelo v Rakousku nejméně pět lidí. Neštěstí se stalo v oblasti salcburského Pongau. S odkazem na horskou záchrannou službu o tom informuje agentura APA. Národnost mrtvých zatím není známa.
před 1 hhodinou

EU a Mercosur podepsaly obchodní dohodu

Představitelé Evropské unie a jihoamerického bloku Mercosur podepsali obchodní dohodu. Úmluva se připravovala 25 let a podle Evropské komise vytvoří největší zónu volného obchodu na světě, která bude pokrývat trh s více než sedmi sty miliony spotřebitelů. Vyvolává ale protesty zemědělců v Evropě.
před 1 hhodinou

Chameneí přiznal tisíce zabitých demonstrantů

Íránský duchovní vůdce poprvé veřejně přiznal, že během protestů byly zabity tisíce lidí, „někteří nelidským a brutálním způsobem“. Píše to server BBC News. Demonstrace režim zřejmě prozatím dokázal potlačit, míní experti. Prezident USA Donald Trump poděkoval Teheránu, že nevykonal žádnou z více než osmi set údajně plánovaných poprav. Podle agentury AP řekl, že právě proto se rozhodl ustoupit od vojenského zásahu v zemi.
09:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud v Minnesotě omezil zásahy federálních agentů proti pokojným demonstrantům

Příslušníci Úřadu pro imigraci a cla (ICE) a další federální agenti nasazení v Minneapolis musí omezit používání donucovacích prostředků proti pokojným demonstrantům a dobrovolnickým hlídkám monitorujícím jejich činnost. Podle Reuters o tom rozhodla federální soudkyně v Minnesotě. Naopak kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů zahájilo americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis, informuje CBS.
01:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Indonésii se z radaru ztratilo letadlo. Zřejmě se zřítilo

Letoun na vnitrostátní lince v Indonésii ztratil kontakt s řídícím střediskem ve chvíli, kdy se po odletu z hlavního indonéského ostrova Jáva přibližoval k hornaté oblasti na ostrově Sulawesi, uvedla agentura AP s odvoláním na tamní představitele. Pátrací a záchranná akce je v plném proudu, na palubě bylo osm členů posádky a tři cestující.
před 2 hhodinami

Syrské síly ovládly dvě kurdská města a ropná pole

Syrská armáda informovala, že převzala kontrolu nad městy Dajr Háfir a Maskana na severu země, z nichž se po páteční dohodě stáhly jednotky koalice Syrských demokratických sil (SDF). Píše to agentura AFP. Armáda obsadila i dvě ropná pole Súfján a Saurá. Kurdové dříve oznámili, že považují za nedostatečný dekret, kterým dočasný prezident Ahmad Šará uznal jejich národní práva a kurdštinu prohlásil za úřední jazyk.
10:48Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...