Střelec v Kanadě zavraždil nejméně 23 lidí. Vydával se za policistu

2 minuty
Události: Kanadský dentista zastřelil nejméně 18 lidí
Zdroj: ČT24

Střelec na severu kanadské provincie Nové Skotsko zabil během dvanácti hodin nejméně 23 lidí, včetně policistky. Podezřelý je mrtvý, zemřel patrně při přestřelce s policií. Zatím není jasné, co ho k činu motivovalo. Podle agentury AP se jedná o nejhorší podobný útok v kanadské historii.

Vraždy má na svědomí 51letý Gabriel Wortman, který byl převlečený za policistu, uvedly kanadské úřady. „Jsme si jistí, že za všemi vraždami stojí jeden člověk, který se sám pohyboval na severu provincie a který zabil několik lidí,“ řekl náčelník kanadské policie Chris Leather. Wortman útočil na své oběti u nich doma, některé domy pak zapálil.

Střelba začala už v sobotu odpoledne v malém pobřežním městě Portapique, zhruba 80 kilometrů severně od Halifaxu, hlavního města Nového Skotska. Policie později uvnitř jednoho z domů a před ním našla několik těl.

Úřady obyvatele provincie před střelcem varovaly a doporučily zůstat v bezpečí domovů. Policie nejprve uvedla, že muže zatkla v neděli po přestřelce na čerpací stanici zhruba třicet kilometrů od Halifaxu. Později ale uvedla, že zemřel. O okolnostech jeho smrti nebyly zveřejněny žádné podrobnosti.

Muž, který se podle AP živil jako dentista, při střelbě zabil i policistku Heidi Stevensonovou, matku dvou dětí, která u bezpečnostních sil sloužila přes 23 let. Dalšího policistu zranil. Mezi jeho dalšími oběťmi jsou například učitelka, zdravotní sestra či pečovatelka.

Motiv není jasný, počet obětí nemusí být konečný

Není jasná motivace střelce, který se podle úřadů s největší pravděpodobností na své počínání připravil. „Vzhledem k tomu, že tento jedinec měl k dispozici uniformu a policejní vůz, je téměř jasné, že se nejednalo o náhodný čin,“ uvedl Leather. Většina obětí podle vyšetřovatelů neměla na střelce žádnou vazbu. Policie prošetřuje i to, zda útok nesouvisel se současnou krizí kolem koronaviru.

Pro veřejnost zůstávají nadále nejasná všechna dějiště Wortmanova útoku. Policie totiž ještě nezveřejnila přesnou časovou osu a seznam všech míst, kde udeřil, uvedla televize CBC. Policie později během dne sdělila, že Wortman zaútočil na nejméně šestnácti místech.

Podle Leathera je možné, že počet obětí se po důkladných prohlídkách míst činu ještě zvýší. Jako příklad zmínil pět vypálených budov, které ještě nebylo možné prohledat. 

Trudeau: Budeme truchlit společně s rodinami obětí

„Vím, že jsme všichni sledovali zprávy. Mé myšlenky patří všem, které zasáhla tato hrozná událost. Chci poděkovat policistům za jejich práci a lidem za spolupráci s úřady,“ uvedl kanadský premiér Justin Trudeau.

„Ve chvílích, jako je tato, se naše země semkne a jeden druhého navzájem podpoříme. Budeme truchlit společně s rodinami obětí a pomůžeme jim tuto těžkou chvíli překonat,“ řekl také Trudeau. Premiér provincie Nové Skotsko Stephen McNeil popsal čin jako „jeden z nejnesmyslnějších v historii provincie“.

Kondolenční telegram odeslal do Kanady i český prezident Miloš Zeman. V textu adresovaném generální guvernérce Julii Payetteové, která je zástupkyní britské královny, tedy oficiální hlavy státu, označil čin za ohavnou a neospravedlnitelnou vraždu. „Dovolte mi, abych jménem svým i jménem českého národa Vaším prostřednictvím předal naši nejhlubší kondolenci především rodinám a blízkým obětí, ale i všemu kanadskému lidu, jehož dlouhodobého přátelství a podpory si velmi ceníme,“ uvedl Zeman.

Podobné případy nejsou v Kanadě časté

Masové vraždy jsou v Kanadě relativně ojedinělé, podotýká agentura AP. Držení neregistrovaných zbraní je v zemi zakázáno. Žadatel o povolení musí projít výcvikem, absolvovat psychologický test, mít dva ručitele a čistý trestní rejstřík. O získání zbrojního pasu musí být informována rodina.

Doposud nejhorší podobný čin se odehrál v Montrealu v prosinci roku 1989, kdy střelec zabil 14 lidí a následně i sebe. Deset obětí si vyžádal útok v dubnu 2018 v Torontu, kdy muž s dodávkou najel do chodců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 10 mminutami

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 59 mminutami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 1 hhodinou

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 1 hhodinou

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 5 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 10 hhodinami
Načítání...