„Střelbu slyšíte i při zavřeném oknu.“ Češka v Súdánu popisuje dny po převratu

V Súdánu je po pondělním převratu cítit obrovská nejistota a nervozita. V rozhovoru pro ČTK to řekla politoložka Linda Piknerová, která je v Súdánu od září. Střelbu na demonstranty v Chartúmu slyšela i přes zavřená okna, ze střechy domu viděla kouř z hořících pneumatik. Dostala se také na jednotku intenzivní péče, kam odváželi raněné.

„V pondělí ráno jsme vstali a pohledem z okna zaznamenali, že se něco děje,“ vypráví Piknerová. Že jde o úspěšný puč, se dozvěděla až venku. „Představitelé převratu ho neoznačují termínem převrat, což je takové typické,“ upozornila.

Súdánská armáda pod vedením generála Abdala Fattáha Burhána v pondělí svrhla vládu premiéra Abdalláha Hamduka. Při střetech vojáků s demonstranty zemřelo nejméně sedm lidí. Se svrženým Hamdukem ve středu údajně telefonoval americký ministr zahraničí Anthony Blinken.

„Střelbu slyšíte i při zavřeném oknu a vidíte, jak hoří pneumatiky v různých částech Chartúmu, v pondělí jsme ze střechy viděli, jak z jednotlivých čtvrtí stoupá dým,“ líčí Piknerová, která žije blízko místa, kde se na začátku týdne odehrávaly protesty a kde je nemocnice, kam vozili zraněné.

2 minuty
Protestující v Chartúmu pálí pneumatiky kvůli zprávám o vojenském převratu
Zdroj: EBU/Rasd Sudan Network

„Dostali jsme se na jipku, kam v pondělí odvezli raněné z demonstrací. Jeden z nich už byl mrtvý. Nejsou tady novináři a tím, jak působíme a vypadáme, jsme se dostali na místa a podařilo se nám vyfotit a natočit věci, které jiným ne,“ popisuje.

Střelba podle ní nebyla náhodná. „Jeden z lidí, který v pondělí zemřel, měl čistý průstřel hlavy.“

Průjezd městem znemožňovaly zátarasy z dlažebních kostek, které armáda od středy odstraňuje. Postupně se začínají otevírat obchody. Situace je podle Piknerové nepřehledná i kvůli výpadkům internetového připojení.

Jediným zdrojem informací jsou prý buď lidé na ulici, kteří přes Wi-Fi rozesílají informace o tom, co se děje, nebo se zprávy také dozvídají od známých žijících v Chartúmu a z televize al-Džazíra.

Situace je nejistá a plná očekávání

Atmosféru v Súdánu politoložka označila za velmi nejistou a plnou očekávání. „Je cítit obrovská nervozita a nejistota ohledně dalšího vývoje.“

Příkladem je podle ní ohlášené znovuotevření mezinárodního letiště v Chartúmu. Civilní zaměstnanci letiště ale vyhlásili protestní stávku, takže není jisté, zda bude letiště fungovat.

Piknerová přijela do Súdánu autem s cestovatelem Tomášem Vaňourkem v rámci expedice po stopách legendární cesty Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Hranice s Egyptem překročili 21. září. Stejný den v Súdánu došlo k neúspěšnému pokusu o puč. Vzhledem ke špatnému internetovému připojení se to ale dozvěděli až po příjezdu do Chartúmu.

Jak dlouho v Súdánu zůstane, Piknerová zatím neví. „Jsme uklidňováni, že situace, která tady nastává, je spíše politická než bezpečnostní, že se hraje o politické směřování země.“ Zatím je pro jistotu v kontaktu s českým zastupitelským úřadem v Káhiře a španělskou ambasádou v Chartúmu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 5 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 6 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 7 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 7 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 13 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 13 hhodinami
Načítání...