Stav české krajiny ovlivňuje hlavně urbanizace a zemědělství

Praha - V Česku v posledních deseti letech ubývá kvůli urbanizaci průměrně 11 hektarů zemědělské půdy denně. Trend se navíc v posledních letech výrazně zrychluje. Urbanizace spolu s intenzivním zemědělstvím a rostoucí dopravou přispívá také k rozdrobování krajinných celků, což ohrožuje řadu živočišných i rostlinných druhů. Uvádí to první souhrnná zpráva o stavu krajiny a přírody v ČR.

Česká krajina je rozřezaná křížem krážem. Zvěř při svých cestách stále častěji vidí jenom dlouhé a nepřekonatelné ploty, silnice, domy nebo haly. Srny se nedostanou za potravou, zajíci na místa, kde se množí.

Pohyb stáda zubrů je v českých podmínkách nepředstavitelný. Jde o jedno ze zvířat, které z české přírody vymizelo a nejspíš už se nikdy nevrátí. „Řada druhů je schopná žít jenom v areálech určité velikosti. Jakmile plocha klesne, druhy tam nepřežijí,“ vysvětluje ministr životního prostředí Ladislav Miko.

2 minuty
Reportáž Vladimíra Kořena
Zdroj: ČT24

Během desetiletí takto ubývá svobodný prostor pro zvěř jenom kvůli dopravě. Negativní roli mají ale také oplocené pastviny. Nepřekonatelné bariéry berou přírodě pestrost a rovnováhu. K zániku přírody však podle Hoška nedochází. „Je třeba si uvědomit, vzácnější druhy zvířat nahrazují ty běžnější,“ dodává. Zprávu o stavu české přírody a krajiny předloží ministr životního prostředí příští týden vládě.

Načítání...