Starosta Frankfurtu nad Odrou mluví po rvačce o vyhošťování trestaných syrských běženců

Nahrávám video
Starosta Frankfurtu nad Odrou mluví o rvačce Syřanů a vyhošťování uprchlíků
Zdroj: ČT24

V Německu se rozproudila debata o možnosti vyhošťovat trestané syrské uprchlíky. S návrhem přišel starosta Frankfurtu nad Odrou poté, co skupina Syřanů napadla hosty místního hudebního klubu. Incident vyvolal pozornost nejen kvůli národnosti podezřelých, ale také kvůli dění v Chemnitzu.

Incident na diskotéce Frosch ve Frankfurtu nad Odrou se odehrál koncem srpna. Dva Syřané se v klubu nejprve dostali do konfliktu s Němcem. Poté už venku spojili síly s dalšími deseti až patnácti krajany.

Rvačka skončila dvěma lehkými zraněními a zatím dvěma zatykači. „Byli ozbrojeni noži a obušky a došlo k fyzickému napadení hostů, kteří v panice utekli do klubu nebo se schovali pod auta,“ uvedla mluvčí státního zastupitelství ve Frankfurtu nad Odrou Ricarda Böhmeová.

Provozovatelé klubu zdůrazňují, že návštěvníky nerozlišují podle původu, vyznání nebo barvy kůže. Po posledních událostech ale s politováním oznámili, že budou muset zavést osobní prohlídky.

Z potížistů mají obavy i ostatní běženci

V šedesátitisícovém městě na hranici s Polskem nyní žije zhruba patnáct set uprchlíků. Problémy opakovaně dělá zhruba dvacet z nich. Této skupiny se přitom straní i ostatní migranti. „Čin v klubu Frosch je špička ledovce. Oba obvinění jsou známí z minulosti kvůli hrozbám, nátlaku, násilnostem,“ zdůraznila Böhmeová.

Starosta města za stranu Levice (Die Linke) tvrdí, že nemíní čekat na prvního mrtvého a trestané uprchlíky hodlá vyhostit. „Vedle trestního a azylového práva může město k odvrácení nebezpečí použít takzvané vyhošťovací právo. A my ho teď využijeme,“ prohlásil starosta, který se tak postavil proti programu vlastní strany.

Podle kritiků je ale návrh čistý populismus, jelikož do válečné Sýrie zatím vyhošťovat nelze. Starosta ale trvá na tom, že chce vyslat jasný signál a před skupinkou násilníků chránit jak obyvatele města, tak i ostatní uprchlíky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slovenská policie zastavila stíhání některých kroků státu za covidu-19

Slovenská policie zastavila stíhání v případu některých kroků státu za pandemie nemoci covid-19. S odvoláním na vyjádření prokuratury to napsal portál Aktuality.sk, rozhodnutí zatím není pravomocné. Šlo o vyšetřování nadúmrtí v době koronavirové nákazy, jakož i podezření z trestných činů obecného ohrožení a maření úlohy veřejným činitelem.
před 52 mminutami

V Británii začal platit nejpřísnější zákon proti deepfake pornu

Ve Velké Británii začal platit nejpřísnější zákon proti vytváření falešných sexuálních fotografií skutečných lidí za pomoci umělé inteligence (AI). Pachatelům za to hrozí dva roky, respektive devět let, pokud je obětí dítě. Internetové platformy pak mohou čelit pokutám do výše deseti procent globálních příjmů. Londýnská vláda zároveň vytváří nástroj, který takový obsah snadno odhalí. Problémová je především AI jménem Grok na síti X, která patří miliardáři Elonu Muskovi. „Jednání Groku a X je nechutné a ostudné a upřímně řečeno, rozhodnutí proměnit toto v prémiovou službu je otřesné,“ nešetřil kritikou britský premiér Keir Starmer.
před 1 hhodinou

Dobrý začátek, řekl k jednáním Írán. USA vzápětí oznámily nové sankce

Spojené státy oznámily uvalení nových ropných sankcí na Írán. Trumpova vláda k tomuto kroku sáhla krátce po jednání v Ománu, jež bylo přitom podle Teheránu pozitivní. Podle ománského ministerstva zahraničí, které rokování zprostředkovává, se první fáze rozhovorů zaměřila na vytvoření vhodných podmínek k faktické obnově diplomatických a technických jednání. Pokračovat mají podle Teheránu jindy.
09:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nevládní organizace kritizují „drastické“ snížení humanitární pomoci

Ministerstvo zahraničí chce výrazně snížit výdaje na českou humanitární a rozvojovou pomoc v zahraničí. Celkový rozpočet čtyř základních programů má být zhruba poloviční –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ miliarda korun. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) jsou důvodem úspory. Opozice i nevládní organizace rozhodnutí kritizují. České fórum pro rozvojovou spolupráci mluví o drastickém omezení.
10:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump po kritice smazal příspěvek zobrazující Obamovy jako opice

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social sdílel video zobrazující bývalého demokratického prezidenta Baracka Obamu a jeho ženu Michelle Obamovou jako opice. Přibližně vteřinový klip vygenerovaný umělou inteligencí (AI) se objeví na konci asi minutového konspiračního klipu o zfalšování prezidentských voleb. Video odsoudili demokraté i někteří republikáni. Bílý dům reakce nejdřív označil za předstírané pobouření, večer však už byl příspěvek smazaný a Bílý dům tvrdí, že ho zveřejnil jeho zaměstnanec omylem.
12:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Evropská komise navrhla nový balík sankcí proti Rusku

Evropská komise (EK) navrhla nový, již dvacátý balík sankcí proti Rusku, který se zaměřuje na energetiku, finanční služby a obchod, oznámila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Omezení zahrnují například úplný zákaz námořní dopravy ruské ropy a nové zákazy dovozu kovů, chemikálií a kritických minerálů, na které se dosud sankce nevztahují. Komise chce také omezit jejich obcházení. Šéfka EK vyzvala členské státy ke schválení nového režimu před čtvrtým výročím ruské invaze na Ukrajinu, tedy do 24. února.
15:27Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V Moskvě postřelili zástupce šéfa rozvědky GRU

Neznámý člověk postřelil v Moskvě zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva, který je v nemocnici ve vážném stavu, uvádí Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Alexejev je spojován s otravou Sergeje Skripala, vyjednával také s hlavou žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem. Kyjev ho viní z obelhání obránců Azovstalu, kterým lživě slíbil dobré zacházení v zajetí, či z přípravy dat pro útoky na ukrajinské civilní cíle. Moskva z postřelení Alexejeva obvinila Ukrajinu, ta se zatím nevyjádřila.
09:21Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Atentátník v mešitě v Islámábádu zabil desítky lidí

Sebevražedný atentátník v šíitské mešitě Chadídža al-Kubra v době páteční modlitby na okraji Islámábádu zavraždil nejméně 31 lidí, uvedla agentura AFP s odkazem na bezpečnostní zdroje. Útok zranil více než 170 lidí, napsala agentura Reuters s odkazem na místní úřady. Média podle informací z místa předpokládají další nárůst počtu obětí, jelikož řada zraněných je v kritickém stavu. Útočník byl těsně předtím, než bombu odpálil, zastaven u vchodu do svatostánku.
11:16Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...