Slovenský arcibiskup měl zpronevěřit půl miliardy

Trnava - Trnavský arcibiskup Ján Sokol čelí skandálu. Slovenské noviny ho nařkly, že v roce 1998 zpronevěřil 500 milionů slovenských korun. Peníze za církevní pozemky měl posílat na účet bývalého agenta StB Štefana Náhlika, který teď žije v Kanadě. Slovenská biskupská konference to považuje za závažné. Zabývají se tím i úřady ve Vatikánu. Informovala o tom slovenská média.

Peníze údajně pocházely z prodeje církevních pozemků na Zlatých Píscích v Bratislavě a některých dalších pozemků. Podezřelý pohyb peněz prověřovala před deseti lety policie, z neznámých důvodů však k vyšetření pozadí celé transakce nakonec nedošlo.

Sokol údajně peníze převedl v pěti splátkách po přibližně 100 milionech Sk. Tyto částky přitom slovenské katolické církvi oficiálně nikdy nechyběly, protože nebyly zahrnuty do účetnictví arcibiskupství. Ocitly se prý na osobním učtu, kterým disponoval právě Sokol.

Sokol odešel v dubnu po jednadvaceti letech v arcibiskupském úřadě do důchodu. Na Slovensku byl často kritizován za své otevřené sympatie k nacionalistickým uskupením. Místní média mu často vyčítala údajnou spolupráci s komunistickou tajnou službou. Biskupská konference ho však dosud před těmito útoky bránila.