Slovensko koupí americké stíhačky F-16. Zaplatí za ně jednu a půl miliardy eur

Slovenská vláda schválila nákup čtrnácti amerických stíhaček F-16, kterými armáda nahradí dosluhující stroje MiG-29 ruské výroby. Stíhačky F-16 kabinet premiéra Petera Pellegriniho upřednostnil před švédskými letouny JAS-39 Gripen, které používá i sousední česká či maďarská armáda. Podle opozice jednal kabinet při výběru stíhaček netransparentně, analytici také upozornili na vyšší provozní náklady amerických stíhaček.

„Slovensko koupilo špičkovou techniku za výbornou cenu. Nenakupujeme stroje proto, abychom na někoho útočili,“ řekl Pellegrini. Dodal, že nabídky americké i švédské strany byly srovnatelné.

„Na základě důkladných analýz jsme vybrali to nejlepší řešení, protože jde o špičkové moderní stroje, které z hlediska ceny, kvality, schopností a toho, co si můžeme dovolit, nemá konkurenci,“ uvedl ministr obrany za SNS Peter Gajdoš.

Premiér Pellegrini také uvedl, že země bude analyzovat možnosti, zda do dodání amerických stíhaček bude Slovensko opravovat migy, nebo zda o ochranu svého vzdušného prostoru požádá některou ze sousedních zemí. Slovensko dříve uzavřelo s Českou republikou smlouvu o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru.

Bratislava musí počkat, letadla se ještě nezačala vyrábět

Podle slovenského ministerstva obrany jsou americké stroje výkonnější než gripeny, analytici ale upozornili na vyšší provozní náklady amerických stíhaček. Podle vlády jsou ale americká letadla vhodnější než švédská, i když je armáda dostane později a bude tedy muset déle používat staré migy. Nová letadla F-16 by měla Slovákům sloužit minimálně do roku 2040.

Slovensko jimi nahradí 12 migů, které byly vyrobeny v letech 1989 až 1995. Životnost některých motorů slovenských migů končí již letos, kontrakt Bratislavy s ruskou stranou na zajištění technické podpory pro stroje MiG-29 platí do roku 2019.

Nákup stíhaček je největším modernizačním projektem slovenské armády v novodobé historii země. Hodnota zakázky včetně výcviku personálu, munice a dvouleté logistické podpory dosáhne 1,589 miliardy eur (41,1 miliardy korun). Podle Pellegriniho se nabídka americké strany příliš nelišila od konkurenční nabídky Švédska, které chtěla Slovensku prodat stroje JAS-39 Gripen. 

Server Denník N  uvedl, že slovenská vláda chce koupit nejmodernější verzi letadel F-16 Block 70/72, která se ještě nezačala vyrábět. První bitevníky by mělo Slovensko převzít do tří let od podpisu smlouvy, který se očekává do konce letošního roku.

Slovensko již v roce 2015 začalo vyjednávat se Švédskem o pronájmu gripenů; později ale Bratislava dostala nabídku na dodávku amerických stíhaček.

Švédské gripeny létají i v Česku a Maďarsku
Zdroj: ČT24

Slovensko modernizuje armádu ve velkém

Slovensko již v roce 2015 začalo vyjednávat se Švédskem o pronájmu gripenů; později Bratislava dostala nabídku na dodávku amerických stíhaček.

Nákup nových stíhaček je součástí rozsáhlé modernizace slovenské armády, která se dlouhodobě potýká se zastaralou technikou. Bratislava již nakoupila víceúčelové vrtulníky a dopravní letadla, chystá také obstarání například bojových obrněných vozidel. Kromě nákupu stíhaček Pellegriniho kabinet schválil rovněž plán obstarání 17 vojenských radarů za 155 milionů eur (čtyři miliardy korun).

Slovensko dříve slíbilo, že bude postupně navyšovat výdaje na obranu až na cílovou hodnotu dvou procent výkonu ekonomiky, jak to zemi vyplývá z členství v NATO.

Z bývalých komunistických zemí mají ve své výzbroji letouny F-16 také Rumunsko a Polsko, letos rozhodlo o jejich pořízení z druhé ruky z Izraele také Chorvatsko. Stroje JAS-39 Gripen má kromě České republiky i Maďarsko.