Slovensko chce být solidárním sousedem Ukrajiny, řekl Fico po jednání s představiteli Kyjeva

3 minuty
Události: Jednání členů slovenské a ukrajinské vlády
Zdroj: ČT24

Zástupci slovenské a ukrajinské vlády se na čtvrtečním společném jednání na Slovensku dohodli na posílení energetických propojení obou zemí, novém železničním spojení i modernizaci společného hraničního přechodu, oznámil slovenský premiér Robert Fico, jehož nynější vláda po nástupu do úřadu loni na podzim zastavila vojenskou pomoc Ukrajině ze státních zásob. Fico rovněž podpořil ambice Kyjeva na vstup do Evropské unie. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal po jednání s kolegy na Slovensku ocenil pomoc a podporu Bratislavy. Rozdílné názory ohledně řešení války to nesmazalo.

Slovenský ministerský předseda na rozdíl od minulosti tentokráte nekritizoval východního souseda Slovenska a ani spojence své země v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, byť zopakoval volání po mírovém řešení konfliktu.

„Slovensko chce být dobrým, přátelským a solidárním sousedem Ukrajiny. Chceme vám projevit solidaritu v neštěstí, kterému čelíte,“ řekl Fico. Podle něj použití ruské vojenské síly na Ukrajině bylo hrubým porušením mezinárodního práva. Vyslovil se pro územní celistvost Ukrajiny.

„Pane premiére, vy dobře víte, že každá válka jednou skončí. Věříme, že to bude velmi rychle a že Slovensko a Ukrajina budou ještě více spolupracovat,“ uvedl Fico.

Bratislava nabídla stroje na odminování

Slovenský premiér uvedl, že Bratislava je připravena poskytovat zdravotní péči Ukrajincům, které postihla válka. Slovensko rovněž nabídlo Ukrajině pomoc v oblasti odminování. Na Slovensku se vyrábí odminovací systémy a například loni v prosinci šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár schválil finanční příspěvek 750 tisíc eur (19 milionů korun) na nákup dvou těchto systémů pro Ukrajinu.

Ukrajinské území o 180 tisících kilometrech čtverečních, velké zhruba jako území Kambodže nebo poloviny Německa, je poseté minami. Odstranit nástrahy války potrvá desítky let.

Zástupci vlády jednali také o investických do energetické struktury. „Uvědomujeme si, jak důležité je energetické propojení. Energetická infrastruktura je častým terčem útoků během tohoto konfliktu,“ řekl Fico, když ohlásil záměr posílit energetická propojení obou zemí. Šmyhal připomněl, že Rusko v noci na čtvrtek raketami a drony opět útočilo na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Fico po schůzce v Michalovcích na východním Slovensku potvrdil, že jeho vláda je nadále připravena podpořit komerční kontrakty v oblasti dodávek zbraní na Ukrajinu. Slovenský kabinet ale znovu odmítl posílat státní zbraně i munici.

Šmyhal spolupráci v této oblasti podpořil. Bratislava už za své předchozí vlády dohodla s Kyjevem prodej svých samohybných houfnic, výrobu dalších slovenských houfnic pro Ukrajinu zase platí Dánsko, Norsko a Německo.

Na čtvrtečním jednání se obě strany dohodly na vytvoření vlakového propojení Kyjeva a východního Slovenska. Už v březnu slovenská vláda schválila projekt nové vlakové linky po stávající širokorozchodné trati, která spojuje obě země a která končí nedaleko Košic. Na košické letiště nebo vlakové nádraží by pak cestující pokračovali autobusy.

Zákaz dovozu ukrajinského obilí Bratislava rušit nechce

Fico řekl, že podporuje tranzit ukrajinských zemědělských produktů přes Slovensko na jiné trhy. Jednostranný slovenský zákaz dovozu vybraného agrárního zboží či potravin včetně obilí bude podle něj pokračovat, dokud se nepodaří najít nový mechanismus.

Slovenské ministerstvo vnitra ČTK informovalo, že během společného jednání vlád podepsalo s ukrajinskou stranou dohodu o spolupráci v oblasti předcházení a boje proti nelegálnímu pohybu zbraní hromadného ničení a zajišťování nebezpečných materiálů na ukrajinsko-slovenské hranici.

Na nebi během jednání hlídkovaly drony i vrtulníky, na zemi stovky policistů, odstřelovači i protiteroristické jednotky. Fico před novináři hovořil zejména o společných projektech či zintenzivnění spolupráce mezi Slovenskem a Ukrajinou. V minulosti opakovaně označil Ukrajinu za jednu z nejvíce zkorumpovaných zemí a odmítl její ambice na vstup do NATO. V minulosti také tvrdil, že rusko-ukrajinský konflikt nemá vojenské řešení a že strategie západních zemí ohledně Ukrajiny selhala. Letos v lednu zase Fico zpochybnil, že by v Kyjevě byla válka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 7 mminutami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 10 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 10 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 10 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 16 hhodinami
Načítání...