Slovensko chce být solidárním sousedem Ukrajiny, řekl Fico po jednání s představiteli Kyjeva

Události: Jednání členů slovenské a ukrajinské vlády (zdroj: ČT24)

Zástupci slovenské a ukrajinské vlády se na čtvrtečním společném jednání na Slovensku dohodli na posílení energetických propojení obou zemí, novém železničním spojení i modernizaci společného hraničního přechodu, oznámil slovenský premiér Robert Fico, jehož nynější vláda po nástupu do úřadu loni na podzim zastavila vojenskou pomoc Ukrajině ze státních zásob. Fico rovněž podpořil ambice Kyjeva na vstup do Evropské unie. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal po jednání s kolegy na Slovensku ocenil pomoc a podporu Bratislavy. Rozdílné názory ohledně řešení války to nesmazalo.

Slovenský ministerský předseda na rozdíl od minulosti tentokráte nekritizoval východního souseda Slovenska a ani spojence své země v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, byť zopakoval volání po mírovém řešení konfliktu.

„Slovensko chce být dobrým, přátelským a solidárním sousedem Ukrajiny. Chceme vám projevit solidaritu v neštěstí, kterému čelíte,“ řekl Fico. Podle něj použití ruské vojenské síly na Ukrajině bylo hrubým porušením mezinárodního práva. Vyslovil se pro územní celistvost Ukrajiny.

„Pane premiére, vy dobře víte, že každá válka jednou skončí. Věříme, že to bude velmi rychle a že Slovensko a Ukrajina budou ještě více spolupracovat,“ uvedl Fico.

Bratislava nabídla stroje na odminování

Slovenský premiér uvedl, že Bratislava je připravena poskytovat zdravotní péči Ukrajincům, které postihla válka. Slovensko rovněž nabídlo Ukrajině pomoc v oblasti odminování. Na Slovensku se vyrábí odminovací systémy a například loni v prosinci šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár schválil finanční příspěvek 750 tisíc eur (19 milionů korun) na nákup dvou těchto systémů pro Ukrajinu.

Ukrajinské území o 180 tisících kilometrech čtverečních, velké zhruba jako území Kambodže nebo poloviny Německa, je poseté minami. Odstranit nástrahy války potrvá desítky let.

Zástupci vlády jednali také o investických do energetické struktury. „Uvědomujeme si, jak důležité je energetické propojení. Energetická infrastruktura je častým terčem útoků během tohoto konfliktu,“ řekl Fico, když ohlásil záměr posílit energetická propojení obou zemí. Šmyhal připomněl, že Rusko v noci na čtvrtek raketami a drony opět útočilo na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Fico po schůzce v Michalovcích na východním Slovensku potvrdil, že jeho vláda je nadále připravena podpořit komerční kontrakty v oblasti dodávek zbraní na Ukrajinu. Slovenský kabinet ale znovu odmítl posílat státní zbraně i munici.

Šmyhal spolupráci v této oblasti podpořil. Bratislava už za své předchozí vlády dohodla s Kyjevem prodej svých samohybných houfnic, výrobu dalších slovenských houfnic pro Ukrajinu zase platí Dánsko, Norsko a Německo.

Na čtvrtečním jednání se obě strany dohodly na vytvoření vlakového propojení Kyjeva a východního Slovenska. Už v březnu slovenská vláda schválila projekt nové vlakové linky po stávající širokorozchodné trati, která spojuje obě země a která končí nedaleko Košic. Na košické letiště nebo vlakové nádraží by pak cestující pokračovali autobusy.

Zákaz dovozu ukrajinského obilí Bratislava rušit nechce

Fico řekl, že podporuje tranzit ukrajinských zemědělských produktů přes Slovensko na jiné trhy. Jednostranný slovenský zákaz dovozu vybraného agrárního zboží či potravin včetně obilí bude podle něj pokračovat, dokud se nepodaří najít nový mechanismus.

Slovenské ministerstvo vnitra ČTK informovalo, že během společného jednání vlád podepsalo s ukrajinskou stranou dohodu o spolupráci v oblasti předcházení a boje proti nelegálnímu pohybu zbraní hromadného ničení a zajišťování nebezpečných materiálů na ukrajinsko-slovenské hranici.

Na nebi během jednání hlídkovaly drony i vrtulníky, na zemi stovky policistů, odstřelovači i protiteroristické jednotky. Fico před novináři hovořil zejména o společných projektech či zintenzivnění spolupráce mezi Slovenskem a Ukrajinou. V minulosti opakovaně označil Ukrajinu za jednu z nejvíce zkorumpovaných zemí a odmítl její ambice na vstup do NATO. V minulosti také tvrdil, že rusko-ukrajinský konflikt nemá vojenské řešení a že strategie západních zemí ohledně Ukrajiny selhala. Letos v lednu zase Fico zpochybnil, že by v Kyjevě byla válka.