Škraloup první dámy Číny: Zpívala vojákům z Tchien-an-men

Peking - Na internetu se objevila fotografie nové první dámy Číny, jak v roce 1989 po masakru protivládních aktivistů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu zpívá vojákům. Upozornil na to britský list The Independent. Snímek poněkud kontrastuje s pověstí, kterou si manželka čínského prezidenta vydobyla. Při první zahraniční návštěvě svého manžela totiž minulý týden okouzlila čínskou i světovou veřejnost. Fotografie z internetu rychle zmizela.

Média označují manželku čínského prezidenta za ztělesnění vlídnější stránky komunistické velmoci. Na internetovém snímku je Pcheng Li-jüan, která byla v minulosti populární zpěvačkou, oblečená v armádní uniformě. Vlasy stažené do culíku jí vlají ve větru, zatímco pěje před vojáky vyzbrojenými puškami, kteří se údajně podíleli na potlačení protivládních protestů v centru čínské metropole.

Čínské bezpečnostní síly 4. června 1989 při zásahu proti demonstrantům zabily stovky lidí a stovky dalších uvěznily. Čína považuje demonstrace z roku 1989 za „kontrarevoluční povstání“ a nadále odmítá přijmout za události odpovědnost a odškodnit oběti.

Fotografie Pcheng Li-jüan z roku 1989 rovněž kontrastuje se zdrženlivým vystupováním, kterým se tato dáma prezentuje od nástupu svého manžela do čela Komunistické strany Číny koncem loňského roku. Podle aktivistů bojujících za lidská práva snímek dokazuje, že ať se komunističtí vůdci sebevíc snaží představovat v lepším světle, „je to pořád stejná strana“, píše The Independent.