Bělehrad – Vojáci KFOR na severu Kosova rozháněli slzným plynem několik desítek srbských demonstrantů, kteří bránili zátarasy u hranice se Srbskem. Mezinárodní jednotky totiž jednu z bariér odstranily, zbývá jim zlikvidovat dalších 15. Dosud bylo při potyčkách zraněno osm vojáků KFOR a asi 20 Srbů. Kosovští Albánci a Srbové vedou spor o dva pohraniční přechody. Podle dohody by je měli spravovat společně. Srbové to ale odmítají, stejně jako uznání samostatnosti své bývalé provincie.
Síly KFOR rozebraly zátaras v Kosovu
Ani tři roky po vyhlášení kosovské nezávislosti politici nemohou najít řešení citlivého problému společné hranice. Mezinárodní jednotky KFOR v Kosovu dnes za úsvitu odstranily zátaras u obce Jagnjenica. Kosovští Srbové sem zaparkovali napříč cestou dva kamiony. A rozhodli se bariéru bránit. Vojáci KFOR proto proti nim použili slzný plyn a dav rozehnali. Poté barikádu zlikvidovali.
Celkem jich ale na severu Kosova vybudovali Srbové 16. Jednotky KFOR s obrněnými transportéry dojely časně ráno také k velkému zátarasu u obce Zupče. Zde vojáci vytyčili bezpečnou zónu, aby mohli barikádu ze štěrku, kamenů a nákladních vozů odklidit.
Kosovští Srbové blokují provoz přes oficiální přechody mezi Kosovem a Srbskem Jarinje a Brnjak už třetí měsíc, aby tak dali najevo nesouhlas s osamostatněním Kosova. Asi před měsícem začali budovat silniční zátarasy. To se ale nelíbí mezinárodním silám, které v oblasti působí. Vyzvaly proto, aby Srbové barikády odstranili. Ti ale ultimátum nevyslyšeli, a proto dnes ráno začali vojáci KFOR zátarasy odstraňovat.
Bělehrad je pod tlakem Evropské unie, aby problémy na sporném pomezí co nejdřív vyřešil. Brusel požaduje, aby spolupracoval s kosovskou vládou, a podmiňuje tím jednání o přístupových rozhovorech se Srbskem. Barikády na hranici vyrostly v červenci, když se kosovské úřady pokusily přechody zabrat. Místní Srbové se bojí, že pokud o kontrolu nad nimi přijdou, může jim Priština cestu na sever kdykoli zavřít. V oblasti žije 40 tisíc Srbů a oblast je prakticky mimo dosah albánské vlády v Prištině. Ta argumentuje svobodou pohybu. A chce mít kontrolu nad hranicí, kterou Srbsko neuznává.