Silvestrovské veselí pod dozorem. Světové metropole nechtějí podcenit bezpečnost oslav

Nahrávám video
Světové metropole dbají o Silvestru na bezpečnost
Zdroj: ČT24

Světová velkoměsta zpřísňují před oslavami konce roku bezpečnostní opatření. Přizpůsobují se tak hrozbám teroristických útoků. Kvůli zajištění bezpečnosti milionů lidí, kteří budou v ulicích vítat rok 2018, budou nasazeni ozbrojení policisté, v New Yorku dokonce i ostřelovači.

Newyorské Times Square je jedním z nejrušnějších míst světa a během poslední noci roku to platí dvojnásob. I letos zde organizátoři silvestrovských oslav očekávají milion návštěvníků. Na jejich bezpečnost bude dohlížet nejvíc policistů za poslední roky. Oblast ohraničenou zátarasy a vozidly budou hlídat ostřelovači a diváci budou muset absolvovat dvojitou kontrolu.

Po nejtragičtější masové střelbě v historii země, kdy útočník z okna hotelového pokoje v Las Vegas začátkem října zabil 58 lidí, se úřady rozdhodly zavést nová opatření. „Každému hotelu na Times Square budou přiděleni strážníci, kteří budou úzce spolupracovat s tamní ochrankou,“ uvedl šéf newyorské policie Terence Monahan.

Přípravy na novoroční oslavy na Times Square
Zdroj: Eduardo Munoz/Reuters

V den novoročních oslav se zcela uzavře historické centrum Londýna. Obyvatelé Westminsteru předem dostali papírové pásky na ruku, aby mohli projít domů. Sto tisíc vstupenek na londýnský ohňostroj je předem vyprodáno. Bezpečí diváků budou chránit ozbrojení policisté, psovodi a vozidla, která budou sloužit jako bariéry před případným teroristickým útokem. Ty letos britská metropole zažila čtyři.

obrázek
Zdroj: ČT24

Německo má v paměti dva roky starý silvestrovský hromadný sexuální útok v Kolíně nad Rýnem. V reakci na něj letos v Berlíně poprvé zavedou bezpečnostní zóny pro ženy, kde najdou pomoc v případě, že je bude někdo obtěžovat.

K obezřetnosti vyzývají tamní úřady i v případě podomácku vyráběných petard. Obchodům s pyrotechnikou stoupají tržby. Za posledních pět let za ni Němci utrácí stále víc peněz, loni to bylo v přepočtu na tři a půl miliardy korun.

Ve Vídni budou za odpálení rachejtlí pokutovat

Naopak ve Vídni platí zákaz odpalovat zábavní pyrotechniku. Jeho porušení úřady hodlají trestat pokutami, které mohou dosáhnout v přepočtu až 90 tisíc korun. Ženám pak policie – stejně jako loni – rozdá pro případ nouze kapesní alarmy.

Rachejtle si nesmí přinést ani lidé na Champs-Élysées. Rozptýlit je má projekce animovaného filmu o francouzské metropoli na Vítězný oblouk. Paříž čeká první Silvestr po zrušení výjimečného stavu –  v jejích ulicích bude přesto hlídkovat přes deset tisíc členů pořádkových sil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kandidátů na Nobelovu cenu za mír je 287, spekuluje se o papeži i o Trumpovi

Na Nobelovu cenu za mír za rok 2026 bylo navrženo 287 kandidátů, z nichž 208 jsou jednotlivci a 79 tvoří organizace. Jsou mezi nimi političky a nejspíše také americký prezident Donald Trump, který o toto ocenění v minulosti usiloval. S odvoláním na Norský Nobelův institut to napsala agentura Reuters. Nový nositel bude vyhlášen 9. října a slavnostní ceremoniál se uskuteční 10. prosince. Loni se laureátkou stala venezuelská opoziční politička a aktivistka María Corina Machadová.
před 1 hhodinou

„Toto není izolovaný případ.“ Británie čelí rostoucímu antisemitismu

Velká Británie zvýšila stupeň ohrožení mezinárodním terorismem ze značného na vážný. Po středečním útoku britského Somálce nožem na dva židovské Londýňany rostou obavy v tamních komunitách. Ty už léta kritizují toleranci úřadů k projevům antisemitismu. Vládní poradce pro terorismus teď boj s tímto jevem označil za nejvyšší národní bezpečnostní prioritu.
před 4 hhodinami

Izrael u Řecka zastavil humanitární flotilu do Gazy, zadržel asi 175 lidí

Izraelské ozbrojené síly zastavily flotilu s humanitární pomocí plující do Pásma Gazy a na palubě více než dvaceti lodí zadržely asi 175 lidí. Izraelský ministr zahraničí Gideon Sa’ar uvedl, že zadržení aktivisté budou převezeni do Řecka. Organizátoři flotily Global Sumud Flotilla již dříve uvedli, že izraelské námořnictvo proti lodím zasáhlo v noci na čtvrtek v mezinárodních vodách v blízkosti Řecka. Mezi zadrženými je dle agentury ANSA 24 Italů, dle AFP jedenáct Francouzů, dle agentury Anadolu dvacet Turků a podle RTVE také třicet Španělů. Vůči Izraeli zaznělo i obvinění z pirátství.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Web: Česko odmítlo žádost o přelet letadla tchajwanského prezidenta. Resort to odmítá

Česko a Německo odmítly žádost o povolení k přeletu letadla tchajwanského prezidenta Laje Čching-tea, napsal portál TaiwanNews. Prezident měl v plánu ve dnech 22. až 26. dubna navštívit Svazijsko a poté, co povolení k přeletu zrušily tři africké země, se Tchaj-pej snažila cestu zachránit zajištěním přeletu nad evropskými státy. Oficiální návštěva ale nakonec byla zrušena, protože se nepodařilo potřebná povolení získat.
před 6 hhodinami

Že chtěl útočit na Trumpa, je spekulace, tvrdí obhajoba obviněného muže

Muž obviněný z útoku při večeři novinářů s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a dalšími vládními představiteli ve čtvrtek před soudem souhlasil s tím, že zůstane ve vazbě, píší agentury AP a Reuters. S prodloužením vazby souhlasila i obžaloba. Muž čelí obvinění z pokusu o vraždu a několika dalších trestných činů. Jeho obhajoba označila za spekulaci domněnku, že chtěl zaútočit na Trumpa.
před 7 hhodinami

EK chce změnit pravidla fúzí, aby vznikali silní konkurenti firem z USA a Číny

Evropská komise (EK) plánuje přepracovat pravidla pro fúze. Chce odstranit některé překážky bránící vzniku velkých lokálních firem schopných konkurovat velkým podnikům ze Spojených států a Číny. Byla by to první zásadní revize politiky fúzí a akvizic za dvacet let, upozornila agentura Bloomberg.
před 7 hhodinami

Kyjev a Baku prohlubují „přirozené partnerství“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden poprvé navštívil jihokavkazský Ázerbájdžán. S tamní hlavou státu Ilhamem Alijevem podepsali několik dohod o spolupráci v oblasti bezpečnosti a energetiky. Baku, jehož vztahy s Moskvou v poslední době ochladly, podporuje Kyjev už od plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Spolupráce Ázerbájdžánu s Ukrajinou bude pro Baku výhodná zejména do budoucna, podotýká expert Vincenc Kopeček s odkazem na boj proti dronům.
před 9 hhodinami

USA zvažují snížení počtu vojáků v Německu, uvedl Trump

Spojené státy zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, rozhodnutí podle něho padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu. Šéf německé diplomacie Johann Wadephul v reakci na Trumpův výrok sdělil, že Berlín je na případné snížení počtu amerických vojáků v zemi připraven.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...