Šest členů polského ústavního soudu odmítá uznávat jeho předsedkyni

Zpravodaj ČT: Pokud se Przylebskou nepodaří přesvědčit, hrozí v Polsku ústavní krize (zdroj: ČT24)

Šest členů polského ústavního soudu vypovědělo poslušnost dosavadní předsedkyni Julii Przylebské, jejíž mandát pokládají za ukončený. Od Przylebské se domáhají, aby svolala shromáždění všech ústavních soudců. To by určilo kandidáty, ze kterých by prezident Andrzej Duda vybral nového předsedu. O svém návrhu už prezidenta informovali, napsal ve čtvrtek polský list Rzeczpospolita s tím, že viděl oba dopisy od skupiny představující třetinu složení ústavního soudu.

Przylebská je pokládána za blízkou předsedovi vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawu Kaczyńskému. Pod jejím vedením se ústavní soud stavěl za kontroverzní kroky konzervativní vlády v polské justici, kvůli kterým je Varšava dlouhodobě ve sporu s Bruselem.

Šestice soudců tvrdí, že funkční období Przylebské v čele ústavního soudu už skončilo. Pod dopis adresovaný Przylebské se podepsali Wojciech Sych, Jakub Stelina, Mariusz Muszyński, Andrzej Zielonacki, Zbigniew Jędrzejewski a Bohdan Świenczkowski. „Ocitli jsme se na pokraji ústavní krize,“ komentoval situaci deník.

O tom, kdy vlastně má skončit působení Przylebské v čele této instituce, se už delší dobu vedou spory. Bývalý místopředseda ústavního soudu Stanislaw Biernat už před rokem psal, že Przylebská byla jmenována na základě zákona, z něhož vyplývá, že mandát šéfky soudu je šestiletý a skončí 20. prosince 2022. Tento názor sdílejí další bývalí soudci a také právní experti.

Sama Przylebská se domnívá, že zmínka o šestiletém mandátu se bude týkat až dalšího předsedy ústavního soudu, v jehož čele ona sama hodlá setrvat až do prosince 2024.

Její názor sdílí premiér Mateusz Morawiecki. Podle něj předsednický mandát Julie Przylebské skončí spolu s funkčním obdobím soudkyně ústavního soudu, tedy za necelé dva roky. Celou debatu proto šéf vlády pokládá za bezpředmětnou, dodala Rzeczpospolita.

Je to souboj právních názorů. Většina oslovených expertů v médiích a bývalých soudců ústavního soudu se ale shoduje spíš na tom, že přetrvává výklad práva ze strany vzpurné šestice ústavních soudců a tedy že by Przylebská měla ve své funkci skončit. Téma proniká i do nejvyšších pater polské politiky i proto, že Przylebská v uplynulých letech posuzovala některé zákony z pera Práva a spravedlnosti včetně bodů kontroverzní soudní reformy.
Andreas Papadopulos
zpravodaj ČT v Polsku

Server Onet upozornil, že skončení Przylebské ve funkci se mimo jiné domáhá místopředseda ústavního soudu Muszyński a také Bogdan Świenczkowski, který byl donedávna prvním zástupcem generálního prokurátora.

Tím je v Polsku ministr spravedlnosti, tedy nyní Zbigniew Ziobro, který podle komentátorů před letošními volbami bojuje o postavení vůdce polské pravice.

Onet připomněl, že Dudův vicekancléř před několika dny označoval spor o mandát Przylebské za „dosti složitou“ záležitost. Prezidentův postoj podle něj závisí na tom, zda v ústavním soudu „vykrystalizuje nějaké stanovisko“.