Schulz kritizuje Klausovu politiku: Češi by měli být součástí Evropy

Praha - Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v exkluzivním rozhovoru pro Českou televizi kritizoval politiku českého prezidenta Václava Klause vůči Evropské unii. Podle něj je Klaus zastáncem názoru, že národní zájmy jsou na prvním místě a že Evropa není potřeba. Jenže Schulz si myslí, že takovou politikou Češi trpí.

Podle šéfa Evropského parlamentu Česká republika historicky patří do Evropy a český národ hrál velkou roli v evropských dějinách. „Česká republika byla vždy zemí, která velice přispěla ke sjednocené Evropě,“ říká Schulz. „Proto bych považoval za dobré, kdyby byli Češi uprostřed Evropy a nestáli na okraji,“ dodal.

Kritizuje proto postoj Václava Klause vůči Evropské unii: „Václav Klaus je zástupce politiky, která říká - nejdříve máme národní vlády, ty musí být na prvním místě a Evropu nepotřebujeme.“ Podle něj ale nejde, aby si každá vláda vybrala z unie jen to, co se jí líbí, a zbytek vetovala. „Češi takovou politikou trpí,“ varoval. 

„Česká republika by jako celek měla hledět na to, že Evropa jí dala mnoho pozitivního, a proto by se neměla stavět vedle ní, ale měla by kooperovat spolu s ostatními. Jsem si jist, že natrvalo to Česká republika stejně udělá,“ myslí si Schulz.

16 minut
Rozhovor s Martinem Schulzem
Zdroj: ČT24

Martin Schulz

Narodil se v roce 1955 v Hehlrathu v Severním Porýní-Vestfálsku. Je to vyučený knihkupec. V 80. letech byl komunálním politikem. Do roku 1994 vlastnil knihkupectví ve městě Würselen, kde byl i starostou. Europoslancem je od roku 1994. Již jako devatenáctiletý vstoupil do Sociálnědemokratické strany Německa (SPD). Od roku 1999 je členem jejího nejvyššího vedení. 

Schulz předsedá od července 2004 druhé nejsilnější frakci v EP, která se jmenuje Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů. Od letošního ledna je předsedou Evropského parlamentu.

Schulz je pověstný svým temperamentem, často si nebere servítky. Je vynikající řečník. Italský expremiér Silvio Berlusconi mu nabídl filmovou roli kápa v koncentračním táboře. Schulz byl taky členem výpravy na Pražský hrad, kde se europoslanci pohádali s Václavem Klausem kvůli Lisabonské smlouvě.

Martin Schulz
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protivládních protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat.
03:13Aktualizovánopřed 39 mminutami

Trump útokem na Venezuelu nahrál Rusku, přestože ho ponížil, shodují se experti

Ještě loni v květnu pronášel Nicolás Maduro vzletná slova o vztazích Venezuely a Ruska, když v Kremlu podepisoval s ruským vládcem Vladimirem Putinem dohodu o vzájemné spolupráci. Poté, co ale venezuelského autokrata sesadily a zajaly Spojené státy, ruský vůdce mlčí. Experti připouštějí, že americký úder ve Venezuele Moskvu ponížil. Zároveň ale podle nich nahrává ruskému vnímání světa a jeho zájmům na Ukrajině a v Evropě.
před 2 hhodinami

Rok 2025 byl po předchozích dvou letech nejteplejším v historii měření

Rok 2025 byl třetím nejteplejším rokem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,97 stupně Celsia. Byl tedy jen nepatrně (o 0,01 stupně Celsia) chladnějším než rok 2023 a o 0,13 stupně Celsia chladnějším než rok 2024, který byl vůbec nejteplejším rokem v historii měření. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Posledních jedenáct let bylo zároveň nejteplejších v historii měření.
před 4 hhodinami

Írán připouští dva tisíce mrtvých demonstrantů, jiné odhady jsou násobně vyšší

Íránský režimní činitel řekl agentuře Reuters, že při tamních protivládních protestech zemřely asi dva tisíce lidí, včetně civilistů a členů bezpečnostních složek. Podle jiných zdrojů ale může být obětí několikanásobně více, některé odhady uvádějí až dvanáct tisíc mrtvých. Serveru BBC svědci popsali střelbu do davů a první případy odsouzení k trestu smrti. Prezident USA Donald Trump večer pohrozil, že Spojené státy velmi tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Prokuratura chce pro jihokorejského exprezidenta trest smrti

Trest smrti pro bývalého jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola požaduje zvláštní prokuratura za to, že Jun v roce 2024 vyhlásil stanné právo. Informují o tom agentury AFP a Reuters. Proces s pětašedesátiletým politikem, který kvůli svému postupu čelí obžalobě z několika trestných činů včetně vzpoury a zneužití pravomoci, se nyní blíží ke konci. Podle agentury Jonhap soud vynese rozsudek 19. února.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Hlasitému kritikovi Trumpa hrozí, že přijde o výsluhy. Chtějí mě umlčet, míní

Americký senátor Mark Kelly žaluje ministerstvo obrany. Pentagon totiž spustil proceduru, na jejímž konci hrozí hlasitému kritikovi prezidenta Donalda Trumpa degradace a odebrání výsluh. Kelly, bývalý astronaut a vojenský pilot, je přesvědčen, že ho Trumpovi lidé chtějí umlčet.
před 11 hhodinami

Mezi Kodaní a Washingtonem si volíme Dánsko, řekl grónský premiér

Pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko, prohlásil v úterý grónský premiér Jens-Frederik Nielsen. Zopakoval, že ostrov není na prodej, informuje agentura Reuters. Zájem o Grónsko v posledních dnech dává opakovaně najevo americký prezident Donald Trump, nevyloučil přitom k jeho zisku ani použití síly vůči spojenecké zemi Severoatlantické aliance.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Lavina v Rakousku zabila chlapce z Česka

V Rakousku v salcburském Bad Gasteinu v úterý zemřel třináctiletý český chlapec, kterého při lyžování ve volném terénu zachytila lavina. O neštěstí informovala agentura APA s tím, že záchranáři hocha vyprostili a poté se ho marně snažili asi 45 minut oživit. APA původně informovala o tom, že chlapci bylo 12 let, na základě informací salcburské policie následně věk opravila.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...