Saúdská Arábie poslala na smrt pět lidí za vraždu novináře Chášakdžího. Výsměch, míní Reportéři bez hranic

2 minuty
Události: V Saúdské Arábii padly tresty smrti za vraždu Chášakdžího
Zdroj: ČT24

Saúdský prokurátor oznámil, že v souvislosti s loňskou vraždou novináře Džamála Chášakdžího bylo pět lidí odsouzeno k trestu smrti. Další tři lidé stráví dohromady 24 let za mřížemi. Informovala o tom agentura Reuters. Reakce ze světa jsou spíš skeptické. Organizace Novináři bez hranic (RSF) považuje výsledek za výsměch spravedlnosti, podle Turecka nebylo spravedlnosti učiněno zadost. USA mluví o „důležitém kroku“. Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán sice přijal za vraždu odpovědnost, nadále však odmítá, že by k ní dal přímý pokyn.

V téměř naprostém utajení se uskutečnilo v souvislosti s případem devět soudních stání a před soudem stanulo celkem 11 lidí. Řízení se zúčastnilo několik diplomatů, včetně tureckých, a příslušníci Chášakdžího rodiny; veřejnosti a médiím byl ale přístup zakázán. Jména odsouzených podle agentury AP zveřejněna nebyla.

Podle soudu bylo v souvislosti s vraždou zatčeno 21 lidí a deset dalších bylo vyslýcháno. Pět lidí bylo odsouzeno za „spáchání či přímé zapojení do vraždy oběti,“ uvedl podle agentury Reuters mluvčí prokuratury Šalaan Šalaan. Doplnil, že události nepředcházel spor mezi pachateli a Chášakdžím.

Vražda podle saúdského soudu nebyla v plánu

Jak vysoké tresty soud vyměřil trojici odsouzených k odnětí svobody, není jasné. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja podle agentury AP uvedla, že soud dospěl k závěru, že nešlo o úkladnou vraždu, tedy že pachatelé neměli původně v plánu Chášakdžího zabít.

Státní televize informovala, že podle prokuratury někdejší bin Salmánův poradce Kahtání byl propuštěn, jelikož se neprokázalo, že byl do vraždy zapojen. Agentura AP nicméně poznamenala, že Kahtání čelí kvůli své údajné roli ve vraždě Chášakdžího americkým sankcím.

Na svobodu se podle televize dostal i saúdskoarabský konzul v Istanbulu Muhammad Utajbí. Propuštěni byli také tři lidi, kteří byli shledáni nevinnými, a několik dalších, kteří byli vyšetřováni, uvedla AP.

Syn zavražděného novináře si myslí, že spravedlnosti bylo učiněno za dost. Rodina prý důvěřuje saúdské justici. K případu se vyjadřoval ve prospěch Rijádu už několikrát a list The Washington Post v dubnu napsal, že Chášakdžího děti dostaly po vraždě luxusní domy a úřady jim měsíčně vyplácejí tisíce dolarů.

Měsíc po vraždě byla zveřejněna fotografie, na níž korunní princ kondoloval Saláhovi a mladý muž na ní měl bolestný výraz. Podle stanice Al-Džazíra dostal Saláh zákaz vycestovat hned, když otec začal v USA publikovat články kritické k režimu v Rijádu.

„Saúdskoarabská justice je poměrně tvrdá, pokud už vynese nějaký rozsudek, takže tresty smrti nejsou tak překvapivé. Překvapivé může být to, že k soudu vůbec došlo, je ale třeba podívat se na něj zblízka. Trval sice několik měsíců, ale poměrně v utajení, neměli tam přístup představitelé OSN a svědci, kteří by nebyli předem vybraní. Odsouzeni byli pravděpodobně jen pěšáci, ne ti, kteří to celé zorganizovali,“ upozornila ředitelka Herzlova centra izraelských studií Univerzity Karlovy Irena Kalhousová.

Čin, který šokoval svět

Chášakdží psal pro americký list The Washington Post, měl trvalý pobyt v USA a byl kritikem saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána.

Novinář byl loni brutálně zavražděn na saúdskoarabském velvyslanectví v Istanbulu, kam si přišel vyřídit dokumenty, které potřeboval kvůli svatbě se svou tureckou snoubenkou. Chášakdžího tělo bylo patrně rozčtvrceno a odvezeno z budovy. Pozůstatky se nikdy nenašly.

Brutální vraždu mělo na svědomí komando saúdskoarabských agentů. Některé západní vlády i americká CIA se domnívají, že příkaz k zabití novináře dal sám korunní princ. V červnu zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová doporučila zahájit v souvislosti s vraždou vyšetřování Muhammada bin Salmána a dalších představitelů království.

Rijád ale dlouhodobě odmítá, že měl bin Salmán s vraždou cokoliv společného. „V zásadě je zodpovědná saúdská vláda, protože to spáchali její agenti, ale neměli k tomu povolení. Nemělo k tomu dojít, byl to strašný omyl,“ zdůraznil saúdskoarabský ministr zahraničí Adel al-Džubejr.

Turecké ministerstvo spravedlnosti v reakci uvedlo, že verdikt „je daleko od toho, co očekávalo Turecko a svět pro objasnění vraždy v plném rozsahu“.

Šéf RSF Christophe Deloire proces označil za výsměch justici, protože při něm nebyly respektovány mezinárodní principy spravedlnosti. Rozsudek podle něj mohl být vynesen, „aby byli navždy umlčeni svědci vraždy“.

„Vrazi jsou vinní a odsouzení k smrti. Zadavatelé ale kráčejí na svobodě. Vyšetřování a soudní proces se jim prakticky vyhnuly. To je opak spravedlnosti. Je to výsměch,“ míní zvláštní zpravodajka OSN pro mimosoudní vraždy Callamardová.

Americký představitel, jehož citoval Reuters, řekl, že rozsudek považuje za první krok k potrestání těch, kdo nesou odpovědnost. „Doporučujeme Saúdské Arábii pokračovat ve spravedlivém a otevřeném právním řízení,“ sdělil zdroj.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab napsal, že Chášakdžího rodina si zaslouží spravedlnost za tu „brutální vraždu“. „Saúdská Arábie musí zajistit, aby byli potrestáni všichni, kdo jsou odpovědní, a aby se taková krutost nezopakovala,“ stojí v tweetu.

Trump stojí za korunním princem

Americký prezident Donald Trump usmrcení novináře odsoudil a jeho vláda uvalila na 17 saúdskoarabských občanů v souvislosti s kauzou sankce. Ty se však nevztahují na korunního prince.

Trump opakovaně odmítl žádosti i z řad svých republikánů, aby Washington vůči Rijádu podnikl tvrdší kroky. Prezident zároveň opakovaně zdůrazňoval, že je důležité se Saúdskou Arábií udržovat dobré vztahy, jelikož je významným odběratelem americké vojenské techniky a zbraní, čímž přispívá k tvorbě pracovních míst v USA.

Korunní princ sice vyhlašuje ekonomické a sociální reformy, kritici režimu jsou ale zatýkáni. Jsou mezi nimi i duchovní, z nichž některým hrozí tresty smrti. Loni bylo zadrženo přes deset aktivistek v době, kdy Rijád nově povolil ženám řídit automobil.

Některé z těchto žen jsou obviněny z kontaktu se zahraničními novináři. Letos v dubnu skončilo ve vězení také osm lidí, kteří jim vyjádřili podporu.

Saúdská Arábie kontroluje média, kritika panovnické rodiny Saúdů se nepřipouští, zakázány jsou i veřejné protesty, politické strany i odbory.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
17:21Aktualizovánopřed 11 mminutami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 20 mminutami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
16:31Aktualizovánopřed 25 mminutami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 39 mminutami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
09:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 4 hhodinami
Načítání...