Sarkozymu se stýská po Elysejském paláci. V knize oznámil vstup do prezidentské kampaně

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy podle očekávání vstoupí do boje o Elysejský palác. V knize připravené k vydání píše o kandidatuře v listopadových primárkách své pravicové strany Republikáni. Prezidentské volby čekají Francii příští rok.

Kandidaturu v pravicových primárkách už oznámilo více než deset politiků. Hlavním Sarkozyho konkurentem bude bývalý premiér Alain Juppé. Ten v poslední době Sarkozyho v průzkumech veřejného mínění dosud vždy porážel.

Zpět do čela Francie chce Sarkozy navzdory faktu, že byl letos v únoru obviněn z nelegálního financování své kampaně před prezidentskými volbami v roce 2012. Na jaře 2013 byl také vyslýchán jako podezřelý kvůli zneužití peněz miliardářky a dědičky kosmetického gigantu L'Oréal Liliane Bettencourtové pro svou volební kampaň v roce 2007, jeho vyšetřování bylo pak zastaveno.

obrázek
Zdroj: ČT24

Za jeho prezidentování v letech 2007 až 2012 bylo Sarkozyho všude plno. Porážka od socialisty Francoise Hollanda v roce 2012 pro něj byla tak velkou ranou, že se přes slzy straníků stáhl do ústraní.

Politický půst vydržel dva a půl roku. Chřadnoucí popularita Francoise Hollanda mu připravila plodnou půdu pro návrat ve formátu „Sarkozy – spasitel“. „Nejen že mám chuť. Já nemám na výběr. Musím zemi vrátit část z toho, co mi dala,“ říkal loni v září.

Za pět let vlády se přitom Sarkozy z politické hvězdy stal jedním z nejméně populárních prezidentů francouzské páté republiky. Zviditelnil se například tažením proti nelegálním přistěhovalcům, v němž si v mnohém nezadal s krajní pravicí; prosadil též zákon o zákazu zahalování muslimských žen či penzijní reformu zvyšující věk odchodu do důchodu.

obrázek
Zdroj: ČT24

Pozornost vzbudil i tím, když se v prezidentském úřadu v únoru 2008 oženil s italskou zpěvačkou a modelkou Carlou Bruniovou. V říjnu 2011 se jim narodila dcera Julia, z předchozích dvou manželství má Sarkozy tři syny.

Suverénní styl stál před lety Sarkozyho úřad, teď by ho do něj naopak mohl znovu vrátit. Přesvědčit ale musí nejdřív své straníky. O vedení země se hodlají ucházet i kolegové a bývalí premiéři Alain Juppé nebo Francois Fillon. Sarkozy zpět do Elysejského paláce nakročeno má – bude muset ale hodně zabojovat.