Ruský poslanec Žirinovskij hrozil novinářce znásilněním

Moskva - Známý bouřlivák ruské politiky Vladimir Žirinovskij rozpoutal další skandál. Tentokráte se obětí hrubiánství vznětlivého politika stala těhotná novinářka ze státního mediálního holdingu, v jehož čele stojí další excentrický nacionalista Dmitrij Kiseljov. A ten trvá na veřejné omluvě. Zatím se za kolegu omluvil šéf sněmovny Sergej Naryškin.

Incident začal otázkou parlamentní zpravodajky, zda by Rusko mělo recipročními sankcemi odpovědět na ukrajinské rozhodnutí zakázat Rusům vstup do země. Otázka u Žirinovského vyvolala nenávistnou tirádu o krvežíznivosti neuspokojených žen, demonstrantek z kyjevského Majdanu a novinářek zejména.

„Všechny jste krvežíznivé (…) Všechny jste nymfomanky! Zvíře sídlí mezi nohama a hloupými řečmi se ta smršť dere ven. Tak je to i s vámi. Jaké sankce? Je třeba postupovat po dobrém, s něžností!“ hřímal Žirinovskij. Zároveň přivolal své asistenty a za vykřikování velikonočních hesel o Kristově zmrtvýchvstání je povzbuzoval ke znásilnění či alespoň políbení novinářky, kterou však ochránily její kolegyně.

Zpravodajka agentury Interfax upozornila Žirinovského, že uráží těhotnou ženu. Na to místopředseda sněmovny reagoval výkřiky, že těhotné nemají ve sněmovně místo, mají sedět doma a starat se o potomka. Zároveň vyhrožoval novinářkám - „ďábelským lesbičkám“ - propuštěním z práce.

Žirinovského političtí soupeři, právníci, odboráři a další experti žurnalistkám doporučují jediné: vůdce nacionalistů zažalovat a žádat odškodnění. Straničtí kolegové naopak svého šéfa omlouvají a tvrdí, že šlo jen o nevinný žertík.

Podle internetového listu gazeta.ru si nyní 67letý Žirinovskij získal ve sněmovně tu nejhorší pověst, počínaje rvačkou v jednacím sále v roce 1995 přes výrok během předloňské prezidentské kampaně, že na Uralu žijí „debilové“, až po loňský návrh ohradit Kavkaz ostnatým drátem. Dokonce i prezident Vladimir Putin veřejně pokáral Žirinovského, že svými slovy může poškodit základní zájmy Ruska.

Chtěl vyhodit ypsilon z abecedy

Enfant terrible ruské politiky přesto se svými nápady nepřestal. Během aktuální ukrajinské krize Žirinovskij jako místopředseda sněmovny odeslal do Varšavy návrhy na přerozdělení Ukrajiny mezi Rusko, Polsko, Rumunsko a Maďarsko. Politik také předpověděl, že sesazená hlava ukrajinského státu Viktor Janukovyč se do 1. května vrátí do Kyjeva „jako legitimní prezident“.

Vladimir Žirinovskij
Zdroj: ČTK/AP/Misha Japaridze

Tento týden přišel vůdce ruských nacionalistů do ruského parlamentu řečnit o Ukrajině a „válečném štvaní USA“ oblečený v maskovací uniformě. Ještě předtím rovněž zaujal ještě bizarnějšími nápady, jako třeba vyhodit „ohavné písmeno ypsilon“ z ruské abecedy, zavést prodej cigaret na lékařský recept či snížit hranici trestní zodpovědnosti na deset let.