Rusko zablokovalo působení mise OBSE v Gruzii

Moskva - Rusko zablokovalo další působení mise OBSE v Gruzii. Pracovníci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě se začnou ze země stahovat 1. ledna. Pak odstartuje jednání o novém mandátu pozorovatelské mise, který Moskva odmítla prodloužit. Rusko protestuje proti tomu, že se mise OBSE v Gruzii vztahuje i na území Jižní Osetie, kterou považuje za nezávislý region. Abcházie a Jižní Osetie se od Gruzie odtrhly po srpnové rusko-gruzínské válce.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že pozorovatelé OBSE budou moci být příští rok v Gruzii jen za podmínky, že jejich mandát bude změněn. Mluvčí jeho ministerstva Andrej Něstěrenko dal najevo, že nový mandát musí brát v úvahu, že Jižní Osetie je nezávislý stát.

Rusko v pondělí utlo jednání, která se vedla o dalším působení pozorovatelské mise OBSE v Gruzii. Zástupci členských států OBSE proto uvedli, že jednání budou pokračovat už v době, kdy se mezinárodní pozorovatelé budou z této země stahovat. A to bude začátkem příštího roku. „V otázce tříměsíčního prodloužení mise se nám nepodařilo dosáhnout shody, což znamená, že od 1. ledna začneme se stahováním,“ vysvětlil finský zástupce při OBSE Antti Turunen, jehož země nyní stojí v čele této organizace.

Stahování asi dvou stovek členů mise zabere podle Turunena asi dva měsíce. Přibližně dvě desítky vojenských pozorovatelů OBSE budou v Gruzii moci zůstat až do 19. února, jak to stanoví podmínky příměří, které letos v létě mezi Tbilisi a Moskvou zprostředkovala Evropská unie.

Gruzie: Rusko brání misi OBSE, protože spáchalo v Gruzii válečné zločiny

Gruzínský ministr pro problematiku gruzínského sloučení Temur Jakobašvili  krok Moskvy okomentoval: „Rusko se snaží blokovat pozorovatelskou misi OBSE v Jižní Osetii, protože na Gruzíncích spáchalo válečné zločiny, včetně etnických čistek.“

Mise OBSE v Gruzii získala mandát už v 90. letech. Jejím cílem bylo mírnit napětí mezi Gruzií a separatistickým regionem Jižní Osetií. Gruzie se v létě pokusila nad tímto regionem obnovit kontrolu, na pomoc Jižní Osetii ale přispěchaly ruské jednotky, které gruzínskou armádu z oblasti vytlačily. Rusové se ovšem nezastavili jen na území Jižní Osetie a pokračovali dál do Gruzie, což bylo příčinou vzniku rusko-gruzínského konfliktu. Rusko navíc uznalo nezávislost separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie.

Vydáno pod