Rusko se rozhodlo vyhostit dva německé diplomaty. Jde o odvetu za vypovězení dvou pracovníků ruské ambasády z Německa. Berlín tak reagoval na soudní rozhodnutí, podle kterého stál ruský stát za vraždou Gruzínce před dvěma lety v Berlíně. Podle agentury RIA Novosti byl o kroku Moskvy informován německý velvyslanec v Moskvě Géza Andreas von Geyr, který byl předvolán na ruské ministerstvo zahraničí.
Rusko vyhostilo dva německé diplomaty. Nepřekvapivé, ale neopodstatněné, reagoval Berlín
V prohlášení zveřejněném na webu ruského ministerstva se uvádí, že označení dvou pracovníků německé ambasády za nežádoucí osoby je „symetrickou odpovědí“ na „nikoliv přátelské rozhodnutí“ německé vlády o vypovězení dvou ruských diplomatů.
Úřad zároveň konstatoval, že „ruská strana bude vždy adekvátně reagovat přiměřeným způsobem na jakékoli potenciální konfrontační útoky Berlína proti nám v budoucnu“.
Německé ministerstvo zahraničí vyhoštění dvou německých diplomatů označilo za další zatížení německo-ruských vztahů. „Tento krok není překvapivý, je ale z pohledu spolkové vlády naprosto neopodstatněný,“ uvedl podle agentury DPA mluvčí ministerstva. Berlín podle něj usiluje o diskusi s Moskvou na základě mezinárodního práva a vzájemného respektu.
Mluvčí dále potvrdil, že podle ruské strany jde o reciproční opatření a rozhodnutí Berlína z minulého týdne bylo podle něj přiměřenou reakcí na rozhodnutí berlínského soudu v případu, který představuje závažné narušení suverenity Spolkové republiky.
Německý soud: Rusko se dopustilo státního terorismu
Berlínský soud minulý týden ve středu poslal na doživotí do vězení Rusa Vadima Krasikova, kterého uznal vinným z vraždy Gruzínce Zelimchana Changošviliho v srpnu 2019 v centru německé metropole. Soud zároveň dospěl k závěru, že v pozadí případu stojí ruské úřady, které se rozhodly Changošviliho „zlikvidovat“, a zločin označil za „státní terorismus“.
Následně nová německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková oznámila, že kvůli tomuto případu budou vypovězeni dva pracovníci ruské ambasády v Berlíně.
Ruské ministerstvo zahraničí následující den důrazně odmítlo, že by se ruské státní orgány na uvedené vraždě jakkoli podílely. Obvinění přitom označilo za vykonstruované s pomocí zahraničních zvláštních služeb.