Ukrajina potvrdila zásah klíčové ropné rafinerie v Rusku

1 minuta
Letecké útoky zasáhly ropnou rafinerii v ruské Rjazani
Zdroj: ČT24

Ruské ministerstvo obrany mluví o masivním vzdušném útoku na své území. Bezpilotní stroje napadly i ropnou rafinérii, leteckou základnu a tepelnou elektrárnu v ruské Rjazani, píše server RBK-Ukrajina s odkazem na očité svědky. Útok později potvrdil ukrajinský generální štáb. V rafinerii podle ruských telegramových kanálů vypukl požár. Podobná tvrzení nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Nejméně tři lidé přišli o život při náletu ruských dronů na Kyjevskou oblast, sdělily místní úřady.

Nálety nepřátelských dronů trvaly na Ukrajině celou noc, výbuchy zněly v řadě oblastí. Podle letectva jich vyslali Rusové celkem 58. Přinejmenším jeden dron byl zpozorován i přímo nad Kyjevem, uvedla agentura Unian.

Jednoho mrtvého našli hasiči v Kyjevské oblasti při hašení požáru soukromého domu, který zapálily trosky sestřeleného dronu. Požár již uhasili. Dalším mrtvým je šestatřicetiletý muž v jiné lokalitě, kde dron poškodil desetipodlažní obytný dům. O ošetření zde požádali zdravotníky dva lidé, napsal šéf oblastní správy Mykola Kalašnyk s tím, že i v tomto případě hasiči požár uhasili. Ukrajinska pravda později informovala ještě o třetí oběti.

Obytný dům v Kyjevské oblasti zasažený ruským dronem
Zdroj: Reuters/Thomas Peter

Exploze u ruské rafinerie

Ukrajinské drony podle ruských úřadů napadly během noci Rjazaň, ležící asi dvě stě kilometrů od ruské metropole a 450 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) a ukrajinské speciální operační síly (SOS) zasáhly v noci Rjazaňskou ropnou rafinerii a Rjazaňskou tepelnou elektrárnu, řekl zdroj z SBU listu Kyiv Independent. Útok již potvrdil i generální štáb ukrajinských ozbrojených sil.

Gubernátor prohlásil, že nálet se podle předběžných informací obešel bez obětí a raněných. Později informoval o odstraňování následků a o tom, že nařídil pomoci jedné rodině. Její dům zasáhly trosky dronu a způsobily požár, který mezitím hasiči již uhasili.

Místní na sociálních sítích informovali, že okolo půlnoci zaznělo u rafinerie asi deset hlasitých výbuchů a protivzdušná obrana sestřelila několik dronů, napsal web RBK-Ukrajina. Podle webu Kyiv Independent byly zasaženy tři ropné sklady a lidé hlásili z místa dokonce padesát explozí.

V Rjazani se nachází sklad pohonných hmot a rafinerie společnosti Rosněfť, která zpracovává více než sedmnáct milionů tun ropy ročně a patří k hlavním dodavatelům paliv do regionů okolo Moskvy.

Šéf ukrajinského Centra pro boj proti dezinformacím Andrej Kovalenko řekl, že rjazaňská rafinerie je jedním z klíčových zařízení v ruském ropném průmyslu, který čelí západním sankcím. „Hraje důležitou roli při poskytování paliva jak pro civilní, tak pro vojensko-průmyslový komplex Ruska,“ cituje Kovalenka server Kyiv Independent.

„Vyrábí palivo pro vojenskou techniku, letecký petrolej, motorovou naftu a další druhy ropných produktů používaných v tancích, letadlech, lodích a dalším vybavení ruských ozbrojených sil,“ dodal Kovalenko.

Továrna přispívající k raketám přerušila výrobu

Moskevský soud tento měsíc nařídil ruské internetové společnosti Jandeks uzavřít přístup k mapám a snímkům jedné z největších ruských rafinérií, která čelila opakovaným náletům ukrajinských dronů. Podle ruské státní agentury TASS šlo o první verdikt svého druhu. Podle soudních dokumentů se jednalo o podnik v Rjazani.

Ukrajinci cílili rovněž na vojenské letiště Ďagilevo u Rjazaně, odkud startují ruské bombardéry Tu-95 a Tu-22 k útokům proti Ukrajině. Záběry pořízené z okolí ukazují požár. Výbuchy a požár hlásí očití svědci i z tepelné elektrárny, nacházející se poblíž rafinérie, dodal RBK-Ukrajina. Agentura Reuters nicméně poznamenala, že záběry požárů z Rjazaně, zveřejněné na sociálních sítích, nemohla ověřit.

Terčem dronů se stala také továrna na mikroelektroniku v Brjansku. Tento podnik podle ruské státní agentury TASS přerušil výrobu. Závod vyrábí mikroelektroniku pro ruskou protivzdušnou obranu, rakety Iskander, vybavení pro elektronickou válku a drony, uvedl Kovalenko. Město Brjansk leží asi sto kilometrů od hranic s Ukrajinou.

Moskva jako terč

Dříve moskevský starosta Sergej Sobjanin uvedl, že protivzdušná obrana odrazila útoky ukrajinských bezpilotních letounů na čtyřech místech v okolí ruského hlavního města. Tvrdil, že padající trosky sestřelených dronů nezpůsobily škody či oběti.

Úřady podle médií dočasně uzavřely tři letiště v okolí Moskvy: Vnukovo, Domodědovo a Žukovskij (dříve Ramenskoje). Naposledy Moskevská oblast, obklopující metropoli, čelila náletu loni 20. listopadu, kdy ministerstvo obrany hlásilo dva sestřelené drony, připomněl list Kommersant.

Úřady podle Kommersantu načas uzavřely i letiště v Kazani, Nižnekamsku, Penze, Samaře a Saratovu, což jsou města vzdálená stovky kilometrů na východ od Moskvy.

Podle ruského ministerstva obrany protivzdušná obrana během uplynulé noci zničila 121 ukrajinských dronů: 37 nad Brjanskou, 20 nad Rjazaňskou, 17 nad Kurskou, 17 nad Saratovskou, sedm nad Rostovskou, šest nad Moskevskou, šest nad Bělgorodskou, tři nad Voroněžskou, dva nad Tulskou, dva nad Orelskou, dva nad Lipeckou oblastí a po jednom dronu nad anektovaným Krymem a nad Moskvou. Tvrzení ruských úřadů nelze bezprostředně ověřit.

Kyjev prohlašuje, že při svých vzdušných útocích na území Ruské federace cílí pouze na vojenské cíle nebo energetická zařízení, která podporují invazi.

Charkov se vylidňuje, reportuje zpravodajka

V Kurské oblasti na západě Ruska od počátku srpna bojují ukrajinské jednotky, které se ruským silám i přes posílení severokorejskými vojáky stále nepodařilo vytlačit za rusko-ukrajinskou hranici.

Zpravodajka ČT Darja Stomatová zmínila nedávný článek listu The New York Times, který tvrdí, že KLDR plánuje vyslat do oblasti posily. Analytici přitom mluví o značných ztrátách, které mohou na straně Severokorejců dosahovat 35 až 40 tisíc mrtvých vojáků nebo těch, kteří jsou vyřazeni z bojů.

Načítání...

Ukrajina se už třetím rokem brání plnohodnotné ruské invazi, součástí bojů jsou i vzdušné údery. Moskva téměř každou noc bombarduje území sousední země a tvrdí, že útočí na vojenské cíle. Zároveň se pokouší mimo jiné ochromit ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

„V Charkově se začala válka v posledních měsících projevovat jinak. V listopadu byly útoky ruskými leteckými pumami, v posledních měsících jde spíše o útoky íránskými útočnými drony Šáhed. Mnozí říkají, že se město vylidňuje,“ informovala z místa Stomatová.

10 minut
Zpravodajka ČT Stomatová k situaci v Rusku a na Ukrajině (24. ledna 2025)
Zdroj: ČT24

Postup ruských sil na Donbase

Rusové postupují u sedmi obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti, uvedl v pátek analytický projekt DeepState, blízký ukrajinské armádě. Za poslední den došlo na bojišti celkem ke 125 bojovým střetům, sdělil ukrajinský generální štáb. Rusové byli podle něj nejaktivnější u Pokrovsku a Torecku.

„Situace je složitá. Zvláštností taktiky nepřítele na tomto směru (Toreck) je postup a konsolidace malých skupin bez vytvoření pevné frontové linie, což činí bojovou linii rozmazanou,“ přiblížil mluvčí luhanské operačně taktické skupiny Dmytro Zaporožec podle agentury Ukrinform.

„Zároveň platí, že stejně jako může být nepřítel v týlu našich pozic, můžeme být my v týlu nepřítele,“ dodal mluvčí.

Podle Stomatové tlačí podél celé frontové linie a místy je situace kritická. Štáb ČT trávil čas s dělostřeleckou jednotkou, která brání pozice u Pokrovsku. „Viděli jsme, jak je fronta aktivní. Během šesti hodin, co jsme tam byli, jednotka vypálila čtyřicet granátů. Zaslechla jsem, že se jim podařilo zlikvidovat deset vojáků ruské pěchoty a zasáhnout zákop,“ uvedla novinářka.

Jak na straně Kyjeva, tak i na straně Moskvy se opatrně začíná mluvit o klidu zbraní. Ten chce urychleně dohodnout i nový americký prezident Donald Trump. „Z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie vyplynulo, že 57 procent dotázaných Ukrajinců si myslí, že pokud nebude obnovena územní celistvost Ukrajiny jako celku, tak dohoda o příměří neuspěje a za nějakou dobu válka vypukne znovu a v nové síle,“ poznamenala Stomatová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 1 hhodinou

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána může v bazilice svatého Petra naposledy rozloučit se zesnulým papežem Františkem. V několik stovek metrů dlouhé frontě před nejvýznamnějším katolickým chrámem stále stojí tisíce lidí. Ráno na vstup čekaly asi hodinu. Dosud se s v pondělí zesnulým osmaosmdesátiletým papežem rozloučilo téměř 130 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 3 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 5 hhodinami

Sovětské názvy ulic či zabírání bytů. Jak se Rusové chovají na okupovaných územích

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu trvá již přes tři roky a Rusové mezitím pokračují v osídlování okupovaných území. Server BBC informoval o tom, jak okupanti zabavují ukrajinské byty v Mariupolu, přičemž zároveň vystavují domy nové. Podle stejného schématu postupují Rusové také v Berďansku, který chtějí podle plánu přestavět. Odstranit při tom mají například i školu či ulici. Některé názvy berďanských ulic už navíc nesou sovětské názvy.
před 6 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 7 hhodinami

Americký soud zablokoval část Trumpova výnosu o pořádání voleb

Americký soud zablokoval část exekutivního výnosu prezidenta Donalda Trumpa z konce března, který měl zavést nová pravidla pro pořádání federálních voleb včetně požadavku na předkládání úředního dokladu o občanství při registraci voliče. Vedení demokratů a řada občanských sdružení tento výnos kritizovaly s tím, že hrozí, že oprávněným občanům bude odepřeno volební právo. Informovaly o tom tiskové agentury Reuters a AP.
před 7 hhodinami

Se zesnulým papežem se rozloučilo už skoro sto tisíc lidí

Po krátké přestávce se ve čtvrtek ráno znovu otevřela bazilika svatého Petra ve Vatikánu, aby se veřejnost mohla rozloučit s papežem Františkem. Už více než 90 tisíc lidí se od středečních jedenácti hodin do čtvrtečních 19:00 přišlo do baziliky svatého Petra ve Vatikánu rozloučit s hlavou katolické církve, která zemřela v pondělí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...