Rok od vraždy starosty Gdaňsku si provládní tisk nebere servítky. Útočí i na opozičního šéfa senátu

2 minuty
Události: Polsko rok od útoku na gdaňského primátora
Zdroj: ČT24

V polském Gdaňsku si připomněli rok od násilné smrti dlouholetého starosty Pawla Adamowicze. Během charitativního koncertu politika pobodal psychicky nemocný muž. Podle pozůstalých ho k činu vyprovokovala útočná kampaň konzervativních médií. Ty v poslední době útočí zejména na nového opozičního předsedu senátu Tomasze Grodzského.

Lidé v čele s rodinou zavražděného primátora prošli do hlavní katedrály v Gdaňsku, kde se pomodlili na ekumenické bohoslužbě. Město, které přes dvacet let řídil, Adamowiczovi odhalilo i pamětní tabuli na místě, kde loni stála scéna charitativního koncertu.

Právě tam primátora pobodal psychicky nemocný muž. Politik podlehl zraněním o den později v nemocnici. „Zlo vítězí ve chvíli, kdy se začínáme bát. Proto musíme být stateční. Proto byl Pawel vždy tak statečný,“ zdůraznila vdova, europoslankyně Magdalena Adamowiczová.

Adamowicz jako výrazný a úspěšný opoziční politik čelil útočné kampani. Pozůstalí obvinili vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS), že v zemi rozdmýchává atmosféru nenávisti. „Ta smrt ukázala, že přehnaná ostrost slova není vhodná, protože vždy se bohužel může něco takového stát,“ varoval konzervativní novinář týdeníku Gazeta Polska Adrian Stankowski.

Terčem útoků médií blízkých vládnoucímu táboru se po Adamowiczově smrti stala jeho nástupkyně. „Manipulace, zlý jazyk dál trvá. A to je škoda,“ míní současná primátorka Gdaňsku Aleksandra Dulkiewiczová.

V poslední době se část konzervativního tisku podobně zaměřila na nového opozičního předsedu senátu Tomasze Grodzského. Zmíněná média jej obviňují, že ještě jako lékař bral úplatky. Týdeník Gazeta Polska vyzývá čtenáře, aby mu posílali kontroverzní obálky. Podle redakce jde o satiru.

Polský tisk píše o Grodzkém
Zdroj: ČT24

„Pokud uznává vážnost a autoritu vlastního státu, měl by rezignovat,“ míní Stankowski.

Grodzki obvinění odmítá. Již dříve zveřejnil výpověď muže, který tvrdí, že mu neznámý člověk nabízel peníze za sepsání prohlášení, v němž by šéfa Senátu obvinil z korupce.

K nahlášení možné korupce ve štětínské nemocnici, kde politik dříve působil, vyzvala i policie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 5 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 6 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 7 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 8 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 8 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 8 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...