Řecko násilně vrací běžence do Turecka, uvádějí svědci. Atény to popírají

3 minuty
Události: Migranti v Egejském moři
Zdroj: ČT24

Řecko podle svědectví běženců nadále používá násilné metody na hranici s Tureckem. Nelegální vracení migrantů mimo území Evropské unie kritizuje řada organizací včetně OSN, jako poslední vyzvala Atény k ukončení kontroverzní praxe Rada Evropy. Řekové tato obvinění opakovaně odmítají. Na nejfrekventovanější migrační trase Egejského moře natáčel i štáb České televize.

Štáb České televize se přidal k turecké probřežní stráži, která držela noční hlídku v úžině mezi tureckým pobřežím a řeckým ostrovem Lesbos. Po svítání zachytila hlídka na radaru člun s běženci a krátce před příjezdem k němu potkala řeckou loď. 

Běženci z člunu tvrdili, že je nedaleko ostrova Lesbos zadržely řecké bezpečnostní složky, zničily motor jejich plavidla a odtáhly loď do mezinárodních vod, kde posádku zachránila právě turecká pobřežní stráž.

Ve člunu bylo jednadvacet lidí, velká většina ze subsaharské Afriky, včetně zrakově postiženého muže z Konga. „Je to příliš riskantní. Na moři jsme byli od tří hodin ráno téměř do sedmi,“ uvedl Pape Gilles z Demokratické republiky Kongo.

Běženci opakovali mnohokrát slyšený scénář. Tvrdili, že je maskovaní muži na řeckých lodích násilím vrátili z území Evropské unie. „Mám právo požádat o azyl v zemi, která dbá na lidská práva. Když jsme se ale snažili dostat do Řecka, zahradili nám cestu a zničili naši loď,“ prohlásil Mohammad Muhanna, běženec z Pásma Gazy.

Zpět v Turecku se šok z dění na moři mísí se zklamáním a Mohammad z Pásma Gazy v tuto chvíli odmítá cestu do Evropy opakovat. „Potom, co jsem viděl?! Viděl jsem smrt. Čtyři a půl hodiny ve vodě, aniž bychom věděli, kde jsme a co s námi bude.“

Atény ilegální praxi popírají a viní Ankaru

Řecké úřady v odpovědi na dotazy České televize ilegální praktiky popírají a zároveň obviňují Turecko, že často nechává migranty proplout svými vodami. 

Podle svědků Atény ve velkém používají násilné metody od loňského března, kdy se Ankara snažila zatlačit na EU a dočasně přestala hlídat hranici s Řeckem. Lidskoprávní organizace mluví o stovkách případů.

OSN uvádí, že na řecké ostrovy se letos dostalo dvanáct set běženců. Turecko tvrdí, že jich za stejnou dobu v Egejském moři zachránilo třikrát tolik.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 5 mminutami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 58 mminutami

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 2 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 3 hhodinami

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 9 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...