Prokletí Jižního Súdánu. Po výměně viceprezidenta má země znovu blízko k občanské válce

Jihosúdánský prezident Salva Kiir sesadil z funkce svého dosavadního viceprezidenta Rieka Machara. Tento krok by mohl vyústit až v obnovení občanské války v této chudé africké zemi. Nová vlna násilí mezi vládním a povstaleckým táborem v zemi propukla na začátku července.

Dosavadní jihosúdánský viceprezident Machar byl Kiirovým velkým protivníkem a dřívějším povstaleckým vůdcem. Od roku 2014 ale panovalo mezi oběma muži a jejich příznivci příměří; to však narušily letos v červenci nové boje.

Na příměří se prezident Salva Kiir a povstalecký vůdce Riek Machar dohodli 9. května 2014 v etiopské metropoli Addis Abebě. Od 7. července 2016 však byly hlášeny nové boje mezi jejich stoupenci; do 12. července tu zahynulo přes 300 lidí. Do úřadu viceprezidenta byl podle místních médií nově jmenován generál Taban Deng.

Jižní Súdán je jedním z nejchudších států světa
Zdroj: Reuters

Viceprezident Machar se na veřejnosti neobjevoval od začátku aktuálních bojů. Jeho sesazení tak podle pozorovatelů může definitivně rozpoutat novou občanskou válku. Vše do značné míry nyní závisí na parlamentní opozici a její vůli podpořit nové setkání obou politiků.

Jižní Súdán se osvobodil od zbytku Súdánu v roce 2011, od té doby se ale zmítá v etnických konfliktech. Mír v zemi se snaží dlouhodobě prosadit mezinárodní společenství. OSN i Spojené státy žádají klid zbraní od propuknutí bojů na začátku července. Stejnou výzvu podala i africká sdružení, která zprostředkovala nedávnou mírovou dohodu.

Záchytný tábor OSN pro civilisty v Jubě
Zdroj: Reuters

Kromě politické krize zemi sráží na kolena i krize humanitární – OSN řadu týdnů žádá o volný průchod pro dodávky pomoci. Podle humanitárních pracovníků totiž výrazně přibývá lidí, kteří hladoví. „Naléhám na všechny, aby složili zbraně a respektovali příměří. Musíme najít politické řešení situace v Jižním Súdánu a další kroky podnikat v míru – pro dobro místních lidí,“ konstatovala speciální zmocněnkyně pro Jižní Súdán Ellen Margrethová.

Etnické skupiny v Jižním Súdánu
Zdroj: BBC