Problémový muž najel do chodců v Melbourne. Zanechal za sebou čtyři oběti a třicítku zraněných

Nejméně čtyři lidi zabil a 29 lidí zranil řidič, který úmyslně vjel do davu lidí v centru druhého největšího australského města Melbourne. Oznámila to na tiskové konferenci místní policie, podle které incident nesouvisel s terorismem. Policisté řidiče zadrželi.

Podle policie šestadvacetiletý řidič auta předtím na melbournském předměstí zaútočil na svého bratra. Policistům je prý útočník znám již z dřívějška kvůli násilnostem vůči rodinným příslušníkům a problémům s drogami. O víkendu byl obviněn z blíže neupřesněného kriminálního činu. Muž prý také trpí psychickou poruchou.

„Mohu potvrdit, že si myslíme, že je to spjato s útokem nožem, který se dříve odehrál na jihu města. Pachatel byl zadržen. Neexistuje žádné další ohrožení veřejnosti,“ řekl novinářům superintendant Stuart Bateson.

Policisté řidiče po útoku nožem pronásledovali ve svých vozech. Útočník před nimi chaoticky ujížděl městem a nakonec vjel na pěší zónu, kde začal srážet chodce. Policisté nakonec se svým vozem narazili do útočníkova auta, obklíčili ho a zahájili palbu.

Řidiče střelili do ruky a následně ho zatkli. Mezi oběťmi jsou muž a žena ve věku mezi 30 a 40 lety a dítě. Čtyři děti jsou také mezi zraněnými, včetně tříměsíčního kojence, jehož kočárek auto převrátilo.

Do okolních nemocnic bylo převezeno k ošetření minimálně 16 lidí. Před zatknutím policisté na muže zřejmě vystřelili, nechtěli ale informovat, zda je pachatel zraněný, či nikoliv.

K incidentu došlo na rušné obchodní ulici procházející centrem Melbourne krátce před 14:00 místního času (4:00 SEČ). Svědkyně Sharon Baylisová odhadla, že auto se řítilo asi 60kilometrovou rychlostí.

Konání tenisového turnaje Australian Open, který ve městě aktuálně probíhá, případ nijak nenarušil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

AFP: Trump se snaží obejít Kongres a tvrdí, že nepřátelské akce v Íránu skončily

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil Kongresu, že Spojené státy ukončily nepřátelské akce proti Íránu v souvislosti s pokračujícím příměřím. Demokratická opozice takový postoj zpochybnila, uvedla v noci na sobotu agentura AFP. Podle agentury šéf Bílého domu tvrdil, že nemusí dodržet šedesátidenní lhůtu stanovenou zákonem pro ukončení vojenských akcí.
před 13 mminutami

Spojené státy stáhnou z Německa pět tisíc vojáků

Spojené státy sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc během příštích šesti až dvanácti měsíců. Napsala to v pátek agentura Reuters, podle níž to nařídil americký ministr obrany Pete Hegseth. Ve spojenecké zemi NATO nyní slouží kolem 35 tisíc amerických vojáků. O možném snížení jejich počtu v týdnu uvažoval americký prezident Donald Trump, který kvůli postoji k válce v Íránu kritizoval německého kancléře Friedricha Merze.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump oznámil zvýšení cel na auta dovážená z EU

Spojené státy zvýší cla na dovoz osobních a nákladních aut ze zemí Evropské unie na 25 procent, oznámil v pátek pozdě odpoledne SELČ na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump s tím, že opatření začne platit příští týden. Sedmadvacítka podle něj neplní obchodní dohodu. Šéf Bílého domu dodal, že pokud budou auta vyráběna v továrnách na území USA, nebudou se na ně tarify vztahovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Babiš bude v Arménii o víkendu krátce jednat se Zelenským, píše iDnes

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude v neděli v Arménii krátce osobně jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Babiš to řekl portálu iDnes.cz, téma jednání ale neupřesnil. Se Zelenským se osobně sejde poprvé po nástupu do čela nynější české vlády. Babiš i další představitelé stran aktuální vládní koalice se k Ukrajině i konkrétně o Zelenském vyjadřovali kriticky. Mluvili i o zrušení muniční iniciativy, která zajišťuje dodávky dělostřelecké munice pro zemi, která už se pátým rokem brání plnohodnotné ruské invazi.
před 7 hhodinami

Turecká policie použila proti účastníkům prvomájových protestů slzný plyn

V desítkách zemí celého světa se v pátek uskutečnily prvomájové demonstrace a pochody. Odboráři a aktivisté od Paříže přes Jakartu až po Soul na nich dle AP požadovali mimo jiné vyšší mzdy, lepší pracovní podmínky nebo mír. V Turecku policie použila slzný plyn proti prvomájovým shromážděním v Istanbulu. Tamní úřady již dříve zakázaly demonstrace v tento den na náměstí Taksim, kde se často shromáždění odborářů a levicových stran konají.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Majálesy, průvody i politické akce. Lidé v Česku slaví První máj

Lidé v Česku v pátek slaví Svátek práce. Prvomájovou oslavu tradičně využili k setkání s občany zástupci politických stran. V Praze se uskutečnil také anarchistický piknik a městem prošla protifašistická demonstrace. V ulicích metropole byli přítomni i její odpůrci. Na mnoha místech v zemi se konají také majálesy, jízdy historických vlaků nebo bicyklů a slavnosti s filmovými či divadelními představeními a aktivitami pro děti.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Izraelské údery na jihu Libanonu dle úřadů zabily šest lidí, další zranily

Dva izraelské útoky na vesnici na jihu Libanonu v pátek zabily šest lidí, včetně dítěte, oznámilo libanonské ministerstvo zdravotnictví. Izraelská armáda předtím navzdory příměří vyzvala k evakuaci vesnice, informuje agentura AFP. Při izraelských úderech na obec Habbúš dalších osm lidí, včetně dítěte, podle libanonského resortu zdravotnictví utrpělo zranění.
před 8 hhodinami

Ropa zlevňuje po zprávách o novém návrhu Íránu na jednání s USA

Ceny ropy se v pátek výrazně snižují po zprávách, že Írán zaslal Spojeným státům další návrh na jednání o ukončení války. Severomořská ropa Brent kolem 16:20 SELČ vykazovala pokles o více než tři procenta a pohybovala se v těsné blízkosti 107 dolarů (asi 2225 korun) za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela téměř pět procent a sestoupila pod sto dolarů za barel.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...