Přijíždí Pan Ki-mun – nenápadný diplomat v nelehké roli

Praha – Mezinárodní situaci projedná v České republice generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který v pátek zavítá do Prahy a zdrží se do neděle. S prezidentem Václavem Klausem, premiérem Petrem Nečasem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem bude jednat o bojích v Libyi, nepokojích v arabském světě, změnách klimatu a zřejmě také o japonské jaderné elektrárně Fukušima. Praha je Panovou zastávku na cestě z Berlína na Ukrajinu, která si na konci dubna připomene 25 let od černobylské jaderné havárie. Poslední generální tajemník OSN, který navštívil Česko, byl v roce 1999 Kofi Annan.

Sedmašedesátiletý, spíše nenápadný jihokorejský diplomat Pan Ki-mun stojí v čele OSN od roku 2007 – jako osmý generální tajemník vůbec a první asijský od éry Barmánce U Thanta (1961 až 1971). Řídí celosvětovou organizaci, která má operační rozpočet kolem dvou bilionů dolarů; bývá ale leckdy považována za nepružný a nefunkční byrokratický moloch, který nutně potřebuje reformu.

Za priority své agendy označuje Pan klimatické změny, odzbrojení, boj proti finanční krizi a chudobě, mír a bezpečnost, zdravotnictví, ženská práva a právě reformu OSN. Během uplynulých čtyř let podle svých slov provedl v organizaci mnoho zlepšení: OSN je podle něj nyní efektivnější, zodpovědnější a transparentnější, přesto je stále co zlepšovat.

Během Panova působení v čele OSN byly uvaleny například sankce na Írán kvůli jeho jadernému programu, bez valného úspěchu se konaly konference o klimatu a naposledy v březnu Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci číslo 1973 k ochraně libyjského civilního obyvatelstva před útoky armády Muammara Kaddáfího.

Generální tajemník OSN je obecně politik, který žije ze symbolismu a velkých gest. Nemá přílišné pravomoci, místo nich je však nositelem morální autority. Kritici ale Panovi vyčítají, že mu chybí potřebné charisma. Životopisec Panova předchůdce James Traub už kdysi napsal, že „pro získání křesla šéfa OSN musíte vypadat neškodně. Jakmile se ale generálním tajemníkem stanete, můžete zkoumat limity svého úřadu.“

Pan Ki-munovu politickou kariéru výrazně ovlivnila návštěva Bílého domu v roce 1962 a setkání s prezidentem Johnem Fitzgeraldem Kennedym, jehož se mu dostalo za odměnu jako vzornému studentovi. Jako jeden z nejlepších vystudoval v roce 1970 mezinárodní vztahy na Soulské univerzitě a vstoupil do diplomatických služeb. V roce 1985 získal ještě magisterský titul z Harvardovy univerzity. Působil jako velvyslanec v Indii, Rakousku, OSN a USA, od ledna 2004 byl jihokorejským ministrem zahraničí.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun na londýnské konferenci ministrů zahraničí k Libyi
Zdroj: ČTK/AP/Lefteris Pitarakis

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Záchranáři na Novém Zélandu pátrají po sesuvu půdy po několika pohřešovaných

Záchranáři pátrají na Novém Zélandu po sesuvu půdy v tábořišti po několika lidech. Mezi pohřešovanými jsou podle úřadů i děti. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, podle které Severní ostrov státu sužují silné deště. Tisíce lidí jsou kvůli nepříznivému počasí bez proudu, agentura píše také o evakuacích některých oblastí a uzavření silnic.
před 2 hhodinami

Trump plánuje v Davosu jednat se Zelenským

Americký prezident Donald Trump plánuje ve čtvrtek na okraj Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu jednat se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Šéf Bílého domu se má zúčastnit také vyhlášení charty Rady míru, kterou zakládá. V 09:30 SEČ na fóru vystoupí německý kancléř Friedrich Merz.
před 3 hhodinami

Trump s Ruttem dospěli k rámci dohody o Grónsku, USA cla nezvýší

Americký prezident Donald Trump se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Trump to po jednání v Davosu oznámil ve středu večer SEČ na sociální síti Truth Social s tím, že díky tomu nezavede plánovaná dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. Podrobnosti ohledně obsahu dohody ovšem nespecifikoval. Rutte uvedl, že s Trumpem ve středu nehovořil o tom, zda Grónsko zůstane součástí Dánského království.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Skvělá příležitost a maraton schůzek, hodnotí dva dny v Davosu Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) na síti X oznámil, že se na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu setkal se šesti prezidenty, pěti premiéry včetně německého kancléře Friedricha Merze, se šéfem NATO Markem Ruttem, s běloruskou opoziční lídryní Svjatlanou Cichanouskou i se špičkami byznysu. Dva dny na ekonomickém fóru podle něj byly „skvělou příležitostí“ sejít se s lídry z celého světa a podpořit export a investice tuzemských firem i do zemí mimo Evropu a vzájemný turistický ruch.
před 9 hhodinami

Jen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Spojené státy nadále počítají s tím, že získají Grónsko, nepoužijí k tomu ale sílu, prohlásil na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu americký prezident Donald Trump. Grónsko je autonomním územím Dánska. Večer pak Trump oznámil, že se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Díky tomu nezavede dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. V Davosu také slíbil, že USA budou vždy stát při Severoatlantické alianci, zároveň ale zpochybnil závazky spojenců k NATO a kritizoval evropské země.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Počet obětí vlakové nehody ve Španělsku vzrostl na 43, pátrání pokračuje

Počet obětí nedělní srážky vlaků na jihu Španělska vzrostl na 43 poté, co záchranáři ve středu odpoledne v troskách nalezli další tělo. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na andaluské úřady. Zásah na místě nadále pokračuje i s využitím těžké techniky. Odbory španělských strojvedoucích zároveň pohrozily stávkou, požadují zajistit bezpečnost na železnici.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Šéf Ryanairu vyloučil, že by firmu mohl koupit Musk, kterého nedávno urazil

Americký miliardář Elon Musk nemůže koupit irskou nízkonákladovou leteckou společnost Ryanair, ačkoli by to pro něj byla lepší investice než převzetí sociální sítě X, uvedl ve středu šéf Ryanairu Michael O'Leary. Pokračoval tak ve slovní přestřelce s Muskem, jehož nedávno počastoval vulgarismem, jímž komentoval miliardářovy (nízké) intelektuální schopnosti. Musk následně navrhl, že by mohl Ryanair koupit, připomíná agentura Reuters.
před 13 hhodinami
Načítání...