Při požáru nádraží v Káhiře zemřelo 25 lidí, zraněných může být jednou tolik

Při požáru na hlavním nádraží v Káhiře zemřelo 25 lidí. Oznámil to ředitel káhirské nemocnice. Zranění podle něj utrpělo 47 osob a bilance zřejmě ještě není konečná. Předchozí zprávy hovořily o 20 mrtvých a 40 raněných. Podle dostupných informací mezi oběťmi či zraněnými nebyli cizinci. Egyptský ministr dopravy poté rezignoval.

Egyptské ministerstvo dopravy informovalo, že nehoda, jejíž příčina není jasná, se stala na šestém nástupišti ráno, kdy na místě bylo hodně lidí. Vlak přijížděl z Alexandrie.

Požár vypukl na Ramsesově nádraží, když vlaková souprava narazila do ocelové bariéry. Fotografie na sociálních sítích zachycují hustý černý dým nad nádražím. Svědek podle agentury Reuters uvedl, že když vlak do bariéry najel, došlo k explozi a že viděl spálená těla na zemi.

Podle stanice Al-Džazíra na lokomotivě vjíždějící do nádraží explodovala nádrž s palivem. „Všichni začali utíkat, ale mnoho lidí zemřelo, když vybuchla lokomotiva. Viděla jsem na zemi ležet nejméně devět těl,“ řekla svědkyně Míná Ghálíová.

Nefungují brzdy, gestikuloval muž z lokomotivy

Další svědek Ibráhím Husajn popsal, že viděl, jak z lokomotivy gestikuloval muž a volal, že nefungují brzdy. Pak z lokomotivy vyskočil. Na nástupišti čekalo zrovna hodně lidí. „Zachvátil je oheň, hořeli a utíkali, dokud o několik metrů dál neupadli. Byla to děsivá scéna,“ řekl jiný ze svědků. A další tvrdí, že viděli v lokomotivě plameny ještě před nárazem.

Policie část nádraží uzavřela, na místo přijeli hasiči a sanitky a železniční správa až do odvolání zastavila provoz vlaků. Strojvůdce byl v kritickém stavu převezen do nemocnice.

Ministr dopravy rezignoval

Na místo se vydalo několik členů vlády včetně ministra dopravy Hišáma Arafáta. Ten řekl, že příčinu nehody objasní technická komise. Ministr dopravy následně odstoupil z funkce, předseda vlády Mustafá Madbúlí rezignaci přijal. Ve svém prohlášení Madbúlí slíbil přísný trest pro viníky a generální prokurátor zahájil vyšetřování. Policisté prověřují kamerové záběry a vyslýchají svědky.

Madbúlí také řekl, že ministryně zdravotnictví sleduje případy zraněných. „Životy Egypťanů jsou pro nás všechny cenné, vyšetřování povede jeden výbor spolu s generální prokuraturou,“ sdělil premiér.

Egyptská železniční síť je ve špatném stavu

Egypt má jednu z nejstarších železničních sítí v regionu a železniční nehody jsou tam časté. Občané si stěžují, že se vládám nedaří zajistit základní bezpečnost.

Student Alí Ramadán, který při středeční nehodě utrpěl popáleniny, ale podařilo se mu vyváznout, řekl, že neví, „kdy konečně ta vlaková neštěstí skončí“. „Řekli nám, že mají nové lokomotivy a vlaky za miliony dolarů, ale lidé při železničních neštěstích stále umírají,“ prohlásil.

Velké vlakové neštěstí se v Egyptě stalo například v roce 2017, kdy o život přišlo 43 lidí a přes 100 dalších bylo zraněno. V Alexandrii se tehdy srazily dva osobní vlaky. Vůbec nejtragičtější byla nehoda v roce 2002 u Káhiry. Osobní vlak tehdy začal hořet a zahynulo 370 lidí.