Při požárech na východě Austrálie zemřelo několik lidí, další se pohřešují

Požáry v suchem sužované východní Austrálii už mají tři oběti na životech, další lidé se pohřešují, více než třicet jich bylo zraněno. Informovala o tom agentura AP. V nejlidnatějším australském státě Nový Jižní Wales, kde s plameny bojovalo asi 1500 hasičů, živel od pátku poničil přes 150 domů.

Především na severovýchodě Nového Jižního Walesu hasičům situaci komplikoval silný vítr. Materiální škody na majetku ještě vyčísleny nebyly a místní obyvatelé se zatím domů nemohli vrátit kvůli trvající hrozbě požárů, kouři a také kvůli azbestu, který se uvolňuje ze sutin.

V pátek hasiči objevili u Glen Innes ženu v bezvědomí s vážnými popáleninami. Později zemřela v nemocnici. Ženě bylo podle její snachy 69 let a byla doma sama, když budovu zachvátily plameny. 

„Byla jsem poslední, kdo s ní mluvil. Byla v naprosté panice,“ řekla. „Než jsem jí stačila říct, aby z domu ihned odešla, tak zavěsila. Nemohla jsem se jí pak už dovolat. Zkoušela jsem to mnohokrát,“ pokračovala snacha oběti.

Další tělo objevili hasiči ve vyhořelém autě u Glen Innes. Jméno muže úřady nezveřejnily. Třetí tělo se našlo v sobotu odpoledne místního času (ráno středoevropského času) v oblasti Johns River, oběť zemřela při jiném požáru než první dvě.

Desítky zraněných, tisíce evakuovaných

V lokalitě Glen Innes se podle hasičů stále pohřešuje sedm lidí. „Očekáváme, že počet ještě poroste,“ uvedl v sobotu zástupce místních hasičů Shane Fitzsimmons. Více než 30 lidí muselo být ošetřeno kvůli popáleninám a jeden člověk prodělal infarkt, doplnil Fitzsimmons.

Ze severních oblastí Nového Jižního Walesu u hranic se státem Queensland musely úřady evakuovat stovky lidí. Řada jich strávila noc ve speciálně zřízených dočasných evakuačních centrech nebo pospávala v autech.

Jen v Queenslandu bylo v sobotu podle AP zaznamenáno asi padesát požárů, nejméně jeden dům byl zničen a z jihovýchodní části státu muselo být evakuováno asi šest tisíc obyvatel.

Méně ničivé požáry přitom hlásí i další australské státy. Každoroční sezona požárů, která obvykle vrcholí, když je na jižní polokouli léto, letos přišla dříve než obvykle. Podle meteorologů za tím stojí výjimečně teplá a suchá zima.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 46 mminutami

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 3 hhodinami

Paleodieta je pohádka, člověk se jen masem nikdy neživil, tvrdí výzkum

Rozsáhlá analýza zbytků lidské potravy z období pravěku přinesla silné argumenty pro vyvrácení hypotéz o tom, že se v době kamenné konzumovalo hlavně maso.
před 4 hhodinami

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 4 hhodinami

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 5 hhodinami

Americká armáda v Tichomoří zničila další plavidlo údajných pašeráků drog

Americká armáda v noci na pátek oznámila, že provedla další útok na plavidlo, které podle ní sloužilo pro pašování drog. Úder zabil čtyři lidi, uvedla armáda na sociální síti X. V uplynulých měsících americké ozbrojené síly provedly řadu podobných úderů, které vláda odůvodňuje snahou zastavit pašování omamných látek do Spojených států.
před 6 hhodinami

Americký nejvyšší soud dovolil Texasu použít překreslené volební obvody

Americký nejvyšší soud dovolil v noci na pátek Texasu, aby používal nově vytyčené volební obvody, které zvýhodňují republikány. Informují o tom agentury AP a Reuters. Využívání nových obvodů dříve zablokoval federální soud.
01:06Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Prezidenti Rwandy a Konga podepsali společně s Trumpem mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump a prezidenti Rwandy Paul Kagame a Konžské demokratické republiky Félix Tshisekedi ve čtvrtek ve Washingtonu podepsali mírovou dohodu, která má ukončit konflikt mezi oběma zeměmi, píše agentura AFP. Dlouholeté násilí ve východním Kongu, kde konžská armáda bojuje proti ozbrojeným skupinám, z nichž některé podporuje sousední Rwanda, je dalším z významných konfliktů, které se Trumpova administrativa snaží urovnat.
před 12 hhodinami
Načítání...