Převzetí dceřiných společností Rosněfti v Německu platí, rozhodl soud

Spolkový správní soud v Lipsku v úterý potvrdil zákonnost rozhodnutí německé vlády převzít kontrolu nad dvěma dceřinými společnostmi ruského ropného koncernu Rosněfť. Vláda kancléře Olafa Scholze správcovství převzala loni v září v zájmu zajištění energetické bezpečnosti země, s čímž ale ruský koncern nesouhlasil a postup Německa napadl u soudu.

Spolková vláda převzala kontrolu nad německou částí ruského dovozce ropy Rosněfť a nad jeho dceřinou společností RN Refining & Marketing. Správu Scholzův kabinet svěřil Spolkové agentuře pro sítě, která je v Německu síťovým regulátorem. Agentura převzetím německé části Rosněfti ovládla podíly v rafineriích PCK ve Schwedtu, MiRo v Karlsruhe a Bayernoil ve Vohburgu.

Důležitá byla pro Německo především rafinerie ve Schwedtu, neboť je klíčová pro zásobování východního Německa ropnými produkty. Z hlediska energetické bezpečnosti ji ale vláda považovala za slabý článek kvůli zpracovávání ropy z Ruska a neochoty hledat alternativní dodavatele této suroviny.

Ministerstvo hospodářství, které je zodpovědné za energetiku, k převzetí uvedlo, že postupuje výhradně podle zákona o energetické bezpečnosti. Ruská společnost Rosněfť označila přesun svých aktivit pod svěřenskou správu za nezákonný a rozhodla se obrátit na soud.

Postup německé vlády byl jedním z hospodářských následků loňské ruské invaze na Ukrajinu. Německo po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 od základů přehodnotilo svou energetickou politiku, která byla závislá na dodávkách ropy a plynu z Ruska. Vláda zdůrazňuje, že vedle nových dodavatelů plynu a ropy chce urychlit budování čistých zdrojů, které Německu zajistí nezávislost na fosilních palivech, a tím i energetickou bezpečnost.