Předseda španělských socialistů rezignoval. Mohl by tím umožnit vznik menšinové vlády

Vedení Španělské dělnické socialistické strany (PSOE) se v sobotním hlasování vyslovilo proti setrvání Pedra Sáncheze v čele strany. Španělská média informovala, že Sánchez vzápětí oznámil rezignaci na svou funkci. I po druhých parlamentních volbách důsledně odmítal spolupracovat s Lidovou stranou (PP) současného premiéra Mariana Rajoye. Může se tak otevřít cesta k menšinovému kabinetu.

Podle španělského deníku El País, který se odvolává na zdroj z vedení socialistů, se pro setrvání Pedra Sáncheze v čele strany vyslovilo 107 a proti 132 členů federálního výboru. Podle španělských médií Sánchez vzápětí na uzavřeném jednání vedení PSOE rezignoval na svou funkci.

Už ve středu podala skupina členů vedení socialistů demisi, aby donutila Sáncheze k odchodu a pomohla tím ukončit devět měsíců trvající volební pat v zemi. Většina pozorovatelů soudí, že Sánchezův odchod tak umožní vytvořit menšinový kabinet vládnoucích konzervativců.

I po druhých volbách zůstává situace složitá

Španělsko nemá vládu vzešlou z voleb již devět měsíců. Zemi vede úřadující kabinet lidovců, kteří jsou u moci od prosince 2011. Patová situace v zemi nastala, když ve volbách loni v prosinci žádná ze stran nezískala absolutní většinu. Zvítězila sice strana Mariana Rajoye, ale nabídku na sestavení vlády od krále odmítl. Sánchez jako předseda druhé nejsilnější strany dostal šanci, ale důvěru poslanců v březnu nezískal.

Poprvé v historii Španělska se tak v červnu musely parlamentní volby opakovat, cestu z problémů ale zatím nepřinesly. Na začátku tohoto měsíce poslanci ani ve druhém kole nedali důvěru šéfovi lidovců Rajoyovi. Hrozily tak další parlamentní volby, již třetí za poslední rok. Aby je bylo možné odvrátit, musela by nyní nová vláda vzniknout do konce října.

Proti Sánchezovi se postavila část vedení socialistů v čele s vlivnou šéfkou andaluské organizace Susanou Díazovou. Po Sánchezově rezignaci tak již zřejmě nic nebrání tomu, aby ve Španělsku vznikla nová vláda, poznamenal deník El País.

Vydáno pod