Pracovníci WHO v Kongu mají podle vyšetřovací komise na svědomí desítky případů sexuálního zneužívání

Pracovníci mise Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří mezi lety 2018 a 2020 pomáhali s bojem proti epidemii eboly v Kongu, mají na svědomí na osm desítek případů sexuálního zneužívání. Ve své zprávě k tomu dospěla vyšetřovací komise, podle níž se zneužívání dopustilo dvacet zaměstnanců WHO a jejich obětí se stalo třiašedesát žen a dvanáct mužů. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus se za počínání svých kolegů omluvil a slíbil, že zodpovědné osoby budou potrestány.

WHO se skandálem zabývá už delší dobu, a to po zprávách médií, která přinesla svědectví konžských žen o sexuálním nátlaku a násilí. Ženy uvedly, že humanitární pracovníci jim nabízeli práci výměnou za sex, některé z nich ale zaměstnance WHO obvinily i ze znásilnění. Tedros proto loni pověřil nezávislou komisi, aby obvinění prošetřila.

Vyšetřovatelé nyní dospěli k závěru, že obvinění jsou důvěryhodná a že dvě desítky pachatelů patřily k misi WHO. Jde jak o Konžany, tak o cizince jiných národností. Tedros na tiskové konferenci řekl, že organizace kvůli proviněním se čtyřmi lidmi rozvázala pracovní poměr a dva zaměstnance dočasně odvolala.

„Hrůzné čtení“

„Omlouvám se za to, co spáchali lidé, které WHO zaměstnala, aby vám sloužili a chránili vás,“ řekl šéf WHO, podle něhož byla vyšetřovací zpráva „hrůzným čtením“. Organizace bude nyní potřebovat dalekosáhlé změny řídících struktur a kultury, dodal.

„Jsme ve WHO ze závěrů vyšetřování zahanbení, šokovaní a zdrcení,“ řekl regionální ředitel této organizace pro Afriku Matshidiso Moeti.

WHO čelila kritice, že obvinění ze sexuálního zneužívání řeší velmi pomalu a liknavě. Podle agentury AP o tom vypovídal i případ Michela Yaoa, jednoho z čelných představitelů mise v Kongu, který měl mnoho písemných stížností žen k dispozici, ale neřešil je. Později byl povýšen a šéfoval misi v Guineji.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 48 mminutami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 11 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 11 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 11 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 17 hhodinami
Načítání...