Potvrzeno. Gurlittova sbírka spočine v Bernu

Bern - Muzeum umění ve švýcarském Bernu přijme stovky obrazů z nacistické éry, které se našly u sběratele Cornelia Gurlitta. Řada děl ale zatím zůstane v Německu, dokud nebude identifikován skutečný vlastník. U některých děl ve sbírce totiž není jasné, jestli je nacisté neukradli Židům.

Jedenaosmdesátiletý Cornelius Gurlitt, syn obchodníka s uměním Hildebranda Gurlitta, letos v květnu zemřel. Stalo se tak necelý měsíc poté, co státní zastupitelství v Augsburgu rozhodlo o vrácení jeho sporné kolekce. Gurlitt v závěti sbírku odkázal soukromé nadaci Muzea výtvarného umění v Bernu, které dostalo šest měsíců na rozhodnutí, jestli díla přijme. 

Gurlitt uzavřel s německou vládou dohodu o prověření původu děl, kterou muzeum hodlá respektovat. Podle ředitele Christopha Schäublina vrátí dědicům původních majitelů všechna díla, u nichž se prokáže, že je nacisté ukradli.

Podezření panuje u zhruba 240 děl z Gurlittovy sbírky. „Všechna díla ze závěti, u nichž se prokáže, že byla nacisty ukradena původním vlastníkům, nebo ta, u nichž to bude velmi pravděpodobné, budou bez dalších 'když' nebo 'ale' vrácena oprávněným žadatelům,“ potvrdila pověřenkyně německé vlády pro kulturu Monika Grüttersová. 

O vrácení uměleckých děl mohou dědicové původních majitelů žádat německou vládu. Pokud prokážou, že mají na díla skutečně nárok, kabinet nařídí muzeu v Bernu, aby konkrétní díla vydalo. Německá vláda také bude nadále financovat zkoumání původu děl z Gurlittovy sbírky. Všechna díla, u nichž bude závažné podezření, že je nacisté ukradli židovským majitelům, se podle Grüttersové objeví v internetové databance Lostart.de, aby je dědicové původních vlastníků mohli snadno dohledat.  

Gurlittovu závěť ale překvapivě napadla jeho 86letá sestřenice. V rukou má lékařské dobrozdání. Podle něj byl Gurlitt nepříčetný. Obrazy údajně odkázal neutrálnímu Švýcarsku, protože si myslel, že ho pronásledují nacisté. „V okamžiku psaní závěti trpěl paranoidními představami,“ píše se v prohlášení.

Nahrávám video

Německé úřady předloni zabavily přibližně 1 280 děl z překvapivého nálezu, který učinily v mnichovském Gurlittově domě při prohlídce kvůli podezření z daňových podvodů. Letos se navíc našly další dvě stovky děl uskladněných v Gurlittově nemovitosti v Salcburku.  

Sbírka v odhadované hodnotě až jedné miliardy eur (27,5 miliardy korun) tak obsahuje téměř dva tisíce položek a jsou v ní zastoupena i velmi slavná jména - mimo jiné Eugene Delacroix, August Rodin, Edouard Manet, Henri Matisse, Marc Chagall či Pablo Picasso.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syn brazilského exprezidenta Eduardo Bolsonaro dostal čtyři roky vězení

Brazilský nejvyšší soud uznal syna exprezidenta Jaira Bolsonara Eduarda vinným z nátlaku ve snaze ovlivnit soudní proces svého otce. Ten byl obžalován a posléze odsouzen za pokus o převrat. Eduardo Bolsonaro dostal trest čtyři roky a dva měsíce vězení za to, že podle nejvyššího soudu loni „lobboval u americké vlády za sankce vůči brazilským soudcům“, napsala agentura EFE.
před 2 hhodinami

Ruská fregata pálila směrem k civilní lodi v Lamanšském průlivu, píší média

Námořníci na ruské fregatě plující v Lamanšském průlivu asi třicet kilometrů jižně od britských břehů vypálili varovné výstřely na civilní jachtu, která se k válečnému plavidlu přiblížila zhruba na půl kilometru, sdělily agenturám Reuters a AFP informované zdroje. Moskva tvrdí, že jachta se k fregatě „nebezpečně blížila“ a nereagovala na pokusy o kontakt. Britské ministerstvo obrany podle BBC uvedlo, že výstřely byly varovné a nemířily na jachtu. Oběti ani škody na civilním plavidle registrovaném v Británii nejsou hlášeny.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Lídři G7 se podle Zelenského shodli, že Rusko nevyhrává válku

Lídři G7 se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského shodli, že Rusko nevyhrává válku a musí co nejdříve uzavřít dohodu. Doplnil, že hovořili také o dalších sankcích i obranných kapacitách Ukrajiny, píše Reuters. Americký prezident Donald Trump, který se jednání s ukrajinským lídrem na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 ve Francii rovněž zúčastnil, uvedl, že pro uzavření mírové dohody udělá vše, co bude v jeho silách.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Evropský parlament schválil klíčovou část obchodní dohody s USA

Poslanci Evropského parlamentu (EP) schválili zrušení dovozních cel na většinu průmyslového a zemědělského zboží z USA. Jde o klíčovou součást obchodní dohody s Washingtonem z loňského léta. Tu Evropská komise (EK) uzavřela ve snaze zabránit zavedení vysokých cel americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Bartůšek se v Evropském parlamentu připojila ke konzervativní frakci

Europoslankyně Nikola Bartůšek (zvolena za Přísahu) se stala členkou frakce Evropští konzervativci a reformisté (ECR), v níž zasedají mimo jiné zákonodárci zvolení za ODS. Bartůšek tak potvrdila informaci, se kterou dříve přišel server Politico.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Obnovení dopravy v Hormuzu potrvá týdny, sdělil FT největší provozovatel tankerů

Obnovení dopravy v Hormuzském průlivu může trvat týdny, upozornil pro britský deník Financial Times největší provozovatel tankerů, japonská společnost Mitsui O.S.K. Lines. Dokud nebudou mít dopravci jistotu, že dohoda mezi USA a Íránem je skutečně platná, neobnoví plavbu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ukrajina zasáhla největší moskevskou ropnou rafinerii

Ukrajinské drony v noci na úterý zasáhly rafinerii v Moskvě, uvedl starosta ruské metropole Sergej Sobjanin. Protivzdušná obrana podle něj zničila přibližně šedesát bezpilotních prostředků směřujících na Moskvu. Zásah moskevského ropného zařízení potvrdil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

„Nemusíte zbourat dům pokaždé, když někoho hledáte,“ kritizuje Trump Izrael

Dohoda Spojených států s Íránem míří do druhé fáze, Írán nezíská jadernou zbraň a USA nebudou v zemi investovat žádné peníze, prohlásil americký prezident Donald Trump na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 ve Francii. Podle serveru Times of Israel (ToI) také řekl, že není spokojený s postupem Izraele v Libanonu a proti Hizballáhu. Pokračování izraelských útoků v této zemi označuje Írán za porušování dohody.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...