Postřelená kongresmanka je z nemocnice doma

Houston – Postřelená americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová už je z nemocnice doma. Včera ji lékaři propustili do domácího ošetřování. Politička se tak přestěhovala do domu svého manžela, astronauta Marka Kellyho. Po střelném zranění hlavy má ale Giffordsová stále problémy s mluvením.

Kongresmanku postřelil v arizonském Tucsonu šílený útočník. Dvaadvacetiletý Jared Lee Loughner v lednu zabil šest lidí, 13 jich zranil. Vrah skončil v psychiatrické léčebně. Političku zasáhla kulka do hlavy, Giffordsová proto podstoupila náročnou operaci, po které se ale zatím dobře zotavuje. V květnu lékaři voperovali Giffordsové kus lebky. Minulý týden se objevily první její fotky po tucsonském masakru.

„Jsme nadšení, že dosáhla další fáze rehabilitace a může začít s ambulanční léčbou. Nepochybujeme, že ještě ve své léčbě udělá mnoho významných kroků kupředu,“ říká lékař Gerard Francisco.

Reportáž Blanky Závitkovské (zdroj: ČT24)

Giffordsová ale zdaleka nemá vyhráno. Roztříštěnou část lebky jí lékaři nahradili keramickým implantátem, který také zabraňuje otoku mozku. I když byla politička propuštěna domů, musí ještě pokračovat v rehabilitaci. K dispozici má také 24 hodin denně zdravotní sestru. Po zranění se musí znovu naučit mluvit a chodit. Zda se do Kongresu vrátí, není zatím jisté.

Samotný tucsonský vrah se léčí v psychiatrické léčebně a kvůli tomu zřejmě ani nepůjde k soudu. Soudce totiž rozhodl, že není způsobilý se účastnit soudního líčení.