Posádka raketoplánu Discovery vystoupila do vesmíru

Mys Canaveral (USA) - Dvojice astronautů z raketoplánu Discovery uskutečnila v noci na dnešek první výstup do kosmického prostoru. V pondělí raketoplán přistál u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), aby zdejší posádce přivezl zásoby a vybavení. Astronauti z raketoplánu již stačili z víceúčelového logistického modulu Leonardo přepravit na ISS nové šlapadlo pojmenované podle amerického komika Stephena Colberta. Během devítidenního pobytu by astronauti měli uskutečnit celkem tři výstupy do kosmického prostoru.

Dvojice astronautů uvolnila starou nádrž na amoniak, jež váží 600 kilogramů, a robot ji posléze od stanice odpojil úplně. Sloužila jako součást chladicího systému od roku 2002. Nově dovezený zásobník s touto surovinou bude instalován během dalšího výstupu astronautů do vesmírného prostoru, jenž je plánován na čtvrteční noc.

Nádrže jsou poměrně objemné, jsou 1,5 metru dlouhé, přes dva metry široké a přes metr vysoké. Při jejich uvolňování si astronaut Danny Olivas poškodil rukavici. Nicméně poškození nebylo tak velké, aby mu pozemní kontrolní středisko nařídilo opustit vesmírný prostor předčasně.

Discovery přivezla zásoby

Discovery dopravil k ISS na palubě modulu celkem 7,5 tuny zásob včetně výzkumného materiálu či nových ubikací pro osazenstvo ISS. K vědeckému materiálu patří i šest myší, na nichž se bude testovat vliv stavu beztíže na lámavost kostí, jež trápí astronauty. Hlodavci se na Zemi mají vrátit v listopadu s příští misí raketoplánu Atlantis.

Raketoplán Discovery z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral na Floridě odstartoval v sobotu. Podařilo se to napotřetí, předcházející starty NASA odložil kvůli nepříznivému počasí a technickým problémům.

Práce na ISS
Zdroj: ČTK/AP/AP Photo/NASA