Porota v kauze Kenosha zprostila mladého střelce Rittenhouse všech obvinění

Mladík Kyle Rittenhouse, který čelil obviněním z vraždy a dalších zločinů kvůli loňské střelbě při demonstracích ve městě Kenosha v americkém státě Wisconsin, je nevinen ve všech bodech obžaloby. Takový verdikt v pátek oznámila soudní porota, která se o případu radila více než tři dny.

Porotci se v ostře sledovaném procesu přiklonili k argumentu obhajoby, že tehdy sedmnáctiletý Rittenhouse střílel v oprávněné sebeobraně.

Rittenhouse loni v noci z 25. srpna zastřelil šestatřicetiletého Josepha Rosenbauma a o deset let mladšího Anthonyho Hubera a zranil tehdy sedmadvacetiletého Gaige Grosskreutze při chaotické dohře demonstrace spojené se zákrokem bílého policisty proti černochovi Jacobu Blakeovi. Následně byl obžalován mimo jiné z dvojnásobné vraždy a hrozilo mu až doživotní vězení.

Tři dny dohadů

Dvanáctičlenná porota se o verdiktech v pěti bodech obžaloby začala radit v úterý a podle deníku The New York Times případ projednávala čistého času asi 26 hodin. Musela se při tom vypořádat s dramaticky odlišnými obrázky obžalovaného, které se během hlavního líčení snažily vykreslit dvě strany.

Zatímco prokurátor Thomas Binger popisoval nyní osmnáctiletého Rittenhouse jako agresora, který v osudný den sám vytvořil podmínky pro krveprolití, obhajoba popisovala jeho počínání jako oprávněnou reakci na útoky účastníků demonstrace.

Rittenhouse se tehdy do ulic města Kenosha vydal v návaznosti na výtržnosti z předchozích dvou večerů a jeho cílem prý bylo bránit ničení soukromého majetku a pomáhat případným zraněným. Po konci hlavního shromáždění se nejdříve dostal do konfliktu s Rosenbaumem, který se podle některých svědků choval agresivně.

Obžalovaný u soudu vypověděl, že začal střílet, když mu Rosenbaum sahal po zbrani, prokuratura ale tento popis situace odmítala. Když Rittenhouse šestatřicetiletého muže zastřelil, vypukl na místě chaos, který vedl k dalšímu krveprolití.

Obavy z protestů

Případ se stal novým symbolem širších sporů mezi Američany ohledně práva držet střelné zbraně, protestů proti policejnímu násilí nebo konceptu sebeobrany. „Někteří Američané byli zděšení snímky teenagera, který je na ulici se silnou poloautomatickou puškou při protestech za rasovou spravedlnost (…) Jiní viděli mladého muže s dobrými úmysly, který se vydal udržovat pořádek a poskytovat lékařskou pomoc v reakci na místy násilné protesty,“ shrnují The New York Times.

Před vynesením rozsudku v Kenoshe panovaly obavy z nepokojů. Guvernér státu Wisconsin Tony Evers vyzýval veřejnost ke klidu a informoval, že v případě potřeby je připraveno zasáhnout i pět stovek členů Národní gardy. Před budovou soudu se shromáždil dav lidí včetně příbuzných Jacoba Blakea.

„Vyzývám všechny, aby vyjadřovali své názory pokojným způsobem, v souladu s vládou práva. Pro násilí a ničení majetku není v naší demokracii místo,“ reagoval na verdikt prezident Joe Biden a zdůraznil, že americká justice funguje, i když mnozí Američané „včetně něj“ po rozsudku zažívají hněv a znepokojení.

Jeho předchůdce v Bílém domě Donald Trump naopak Rittenhouseovi pogratuloval. „Celou dobu jsme věděli, že je nevinný,“ poznamenal.

Uvnitř soudní síně se po oznámení verdiktu Rittenhouse rozbrečel, padl k zemi a následně se začal objímat s jedním z právníků, popsala agentura AP. Prokurátor Binger konstatoval, že porota vyjádřila svou vůli. Soudce Bruce Schroeder ujistil členy poroty, že soud učiní „veškerá opatření“, aby zajistil jejich bezpečnost.

Debata o přípustné sebeobraně

Porotci během dvoutýdenního soudního líčení vyslechli výpovědi desítek svědků včetně Grosskreutze, kterého Rittenhouse svou střelbou zranil, u soudu vypovídal také samotný obžalovaný. Významnou roli také sehrály záběry z mobilních telefonů či dronů, na kterých byly zachycené střípky násilností z noci loňského 25. srpna.

Jádrem případu pak byla otázka, jaké činy spadají pod zákonnou sebeobranu, míní NYT. Připomíná, že wisconsinské právo umožňuje použití smrtící síly v případech, kdy se daná osoba „rozumně domnívá“, že se tím vyhne bezprostředně hrozící smrti nebo těžké újmě na zdraví.

Agentura Reuters označila právě dokončený proces za nejvýraznější kauzu kolem sebeobrany civilisty v USA od soudu s Georgem Zimmermanem. Ten v roce 2012 na Floridě zastřelil neozbrojeného 17letého černocha Trayvona Martina. O rok později byl u soudu zproštěn všech obvinění, což vyvolalo vlnu protestů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 3 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 3 hhodinami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 3 hhodinami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 3 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 4 hhodinami

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 5 hhodinami
Načítání...