Policie zatkla Trumpova pomocníka, podle obvinění působil jako agent cizího státu

Miliardář a dlouholetý pomocník bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa Thomas Barrack byl v úterý zatčen v Los Angeles na základě obvinění, že pracoval jako agent cizího státu, informovala stanice BBC. Barrack, který působil jako přední Trumpův poradce během jeho prezidentské kampaně v roce 2016, podle žalobců během kampaně i po ní nezákonným způsobem prosazoval zájmy Spojených arabských emirátů (SAE).

Barrack, zakladatel mezinárodní investiční firmy Colony Capital, byl obviněn ze spiknutí, maření spravedlnosti a také z toho, že během výslechu v roce 2019 poskytl Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) několik nepravdivých prohlášení.

Zároveň s Barrackem byli obviněni také další Američan a občan Spojených arabských emirátů, který podle žalobců působil jako prostředník vládců blízkovýchodní země. 

Barrack podle obvinění například v květnu roku 2016 dostal do Trumpova projevu výroky oslavující SAE. Návrh projevu byl údajně nejdříve zaslán občanovi SAE, aby ho předal představitelům ve své vlasti. Muži se také údajně dohodli, že budou prosazovat na post amerického velvyslance ve Spojených arabských emirátech takové kandidáty, které upřednostňovalo Abú Dhabí.

Barrack tak rozšířil řady Trumpových trestně stíhaných poradců. Mezi nimi figuruje Paul Manafort, který řídil exprezidentovu kampaň, nebo někdejší Trumpův právník Michael Cohen.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruským raketám a dronům čelily Kyjev či železnice v Sumské oblasti

Rusko v noci na čtvrtek zaútočilo na Ukrajinu dvěma balistickými raketami a 183 drony, informovalo na síti Telegram ukrajinské letectvo. Kyjevský primátor Vitalij Klyčko dle agentury Reuters řekl, že v hlavním městě ruské drony zranily nejméně dva lidi. Ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba dopoledne na telegramu napsal, že rozsáhlým útokům čelila železniční infrastruktura v Sumské oblasti.
před 37 mminutami

Nelidské podmínky a neustálý stres, popsal Darmovzal venezuelské vězení

Zdravotní stav komplikuje Janu Darmovzalovi po návratu z venezuelského vězení každodenní aktivity, ale zlepšuje se. V prohlášení popsal nelidské podmínky ve věznici, kde jej venezuelské úřady držely od září 2024 do letošního ledna. Poděkoval také všem, kteří se podíleli na jeho propuštění a převezení do Česka, a požádal veřejnost i média o respektování soukromí. Z Venezuely do Prahy jej armádní speciál přivezl spolu s třemi dalšími bývalými vězni 18. ledna večer.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Berlínské letiště kvůli počasí pozastavuje starty a čeká rozsáhlé komplikace

Letiště Berlín Braniborsko (BER), které obsluhuje německou metropoli, ve čtvrtek ráno kvůli mrznoucímu dešti pozastavilo všechny starty, přistání jsou nadále možná. Agentura DPA napsala, že se očekává rozsáhlé rušení letů a že odložené spoje naberou značná zpoždění. Pražské letiště ve čtvrtečním letovém plánu neeviduje žádné spoje mezi českým hlavním městem a Berlínem, cestujících se tak toto omezení nedotkne.
před 2 hhodinami

Hudba na olympiádě: Mariah Careyová zazpívá italsky a Mimoni mají zákaz

Zahajovací a zakončovací olympijské ceremoniály vedle defilé sportovců přitahují pozornost i víceméně spektakulárními show, které se snaží překvapit hudebními hvězdami. Na zimní olympiádě, která začne 6. února v Itálii, mají být hlavními star Mariah Careyová a Andrea Bocelli. K nezapomenutelným číslům v historii se řadí to Luciana Pavarottiho, nebo dokonce jedno, které se nakonec vůbec neuskutečnilo.
před 4 hhodinami

Arabská menšina v Izraeli se potýká s rostoucím počtem vražd. Stojí za nimi gangy

Při další střelbě mezi znepřátelenými arabskými klany zahynuli v Izraeli tři lidé. Narůstající vlna ozbrojeného násilí si jen vloni vyžádala přes 250 obětí. Zástupci dvoumilionové muslimské menšiny i židovské většiny požadují důrazný postup tamní policie a úřadů.
před 4 hhodinami

Konec platnosti smlouvy Nový START nemohl přijít v horší dobu, obává se šéf OSN

Konec platnosti smlouvy Nový START mezi Spojenými státy a Ruskem nemohl přijít v horší dobu, uvedl generální tajemník OSN António Guterres. Smlouva týkající se omezení počtu jaderných hlavic a jejich nosičů přestala platit ve čtvrtek v 01:00 SEČ a podle Guterrese to znamená závažný okamžik, píše agentura AFP.
před 7 hhodinami

Korunu poškozenou při loupeži v Louvru půjde restaurovat do původního stavu

Korunu císařovny Evženie (Eugénie) poškozenou při nedávné loupeži v pařížském muzeu Louvre bude možné zcela restaurovat do původního stavu. Podle agentury AFP to ve středu oznámilo muzeum, ze kterého loni v říjnu odnesli čtyři pachatelé šperky v hodnotě asi 88 milionů eur (zhruba 2,1 miliardy korun). Poničený šperk při útěku upustili na zem. Podle restaurátorů však zůstala jeho struktura téměř nepoškozená.
před 7 hhodinami

Muži, který chtěl předloni zabít Trumpa, uložil soud doživotí

Muže, který chtěl v roce 2024 zabít Donalda Trumpa na golfovém hřišti na Floridě, poslal ve středu soud na doživotí do vězení, informují agentury AP a Reuters. Úmysl Ryana Routha během kampaně před prezidentskými volbami, které Trump následně vyhrál, tehdy překazila ochranka.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...