Podržte nás nad vodou, prosí ostrov Tuvalu

New York - Tichomořský ostrovní stát Tuvalu naléhavě vyzval OSN, aby posílila boj se zamořením ovzduší, jež vyvolává klimatické změny. V jejich důsledku se zvyšuje hladina oceánu a sama existence Tuvalu je ohrožena, prohlásil tuvalský premiér Willy Telavi v rozpravě Valného shromáždění světové organizace v New Yorku.

Tuvalu leží na půli cesty mezi Havajskými ostrovy a Austrálií. Devět korálových ostrovů je zvýšenou hladinou oceánu kriticky ohroženo, ale svět podle Telaviho osud 12 000 obyvatel souostroví nezajímá. „Pro malou zemi jako je Tuvalu, je změna klimatu otázkou nejen bezpečnosti, ale i přežití,“ volal premiér na poplach z vysoké diplomatické tribuny.

Nebyl ovšem jediným, kdo na následky zvyšující se hladiny světových moří v rozpravě upozornil. Mnohé státy z Indického oceánu a Karibského moře varovaly, že změna klimatu může mít už brzy hmatatelné a velmi tragické následky.

Navinchandra Ramgoolam, premiér ostrova Mauricius, v OSN prohlásil, že v sázce je existence několika ostrovních národů. „Klimatická změna je skutečností, teplota stoupá a s ní i hladina moří. Na jihu Indického oceánu je to o 1,2 milimetru ročně,“ řekl Ramgoolam. Dodal, že extrémní meteorologické jevy jako prudké deště a větrné bouře jsou v regionu rok od roku častější.

„Bez mezinárodní spolupráce budou dopady klimatických změn devastující,“ konstatoval mauricijský premiér. Jeho kolega z Barbadosu Freundel Stuart přímo řekl, že pokud se situace nezmění, je jeho ostrov odsouzen k zániku. „Planeta začala protestovat,“ řekl Stuart.