Podle exmluvčího WikiLeaks je Assange paranoidní narcis

Washington – Bývalý mluvčí serveru WikiLeaks Daniel Domscheit-Berg vydal knihu, ve které se pustil do zakladatele stránek Juliana Assange. Domscheit-Berg popisuje šéfa WikiLeaks jako diktátora, který si budoval kult osobnosti. Podle knihy server také ohrozil bezpečnost afghánských civilistů, když zveřejnil v tajných amerických dokumentech o afghánské válce jejich jména. Teď jim prý hrozí pomsta Tálibánu.

Bývalý mluvčí v knize popisuje Assange jako narcise s diktátorskými sklony. Šéf WikiLeaks podle knihy nesnášel kritiku, byl paranoidní a neustále se bál o svůj život. Prý mu také vadilo, když se zaměstnanci serveru bavili o získaných materiálech v jeho nepřítomnosti. Domscheit-Berg dokonce v knize napsal, že Assange nemá základní hygienické návyky a všechno jí rukama. 

Uvnitř Wikileaks: Můj čas s Julianem Assangem na nejnebezpečnější internetové stránce světa

Kniha (v originále s názvem Inside Wikileaks: My Time with Julian Assange at the World's Most Dangerous Website) vyšla dnes ve Spojených státech a v dalších 15 zemích. Její autor Domscheit-Berg býval pravou rukou Assange, ale po sporech s ním z WikiLeaks odešel a založil konkurenční portál OpenLeaks.

Studio ČT24 o knize o WikiLeaks (zdroj: ČT24)

Domscheit-Berg ale popisuje i to, že server WikiLeaks ohrozil bezpečnost afghánských civilistů, když včas neodstranil jejich jména z 90 tisíc amerických vojenských dokumentů o válce v Afghánistánu. Assange se údajně dohodl se spřátelenými médii, že vymaže jména lidí, kterým by za spolupráci s Američany hrozila pomsta Tálibánu. Svůj slib ale nesplnil a ani o tom neřekl svým spolupracovníkům. 

Kritiku si Assange vysloužil i za přístup vůči americkému vojákovi Bradleymu Manningovi. Ten měl serveru předat tajné dokumenty. Assange vyzval loni příznivce WikiLeaks, aby vybrali 100 tisíc dolarů (1,8 milionu korun) na právní pomoc Manningovi, který je v USA obviněn ze zrady. Později ale částku snížil na 50 tisíc. Podle knihy ale dosud Manning nedostal ze sbírky ani cent.