Soud zprostil obviněné v kauze Panama Papers

Události: Rozsudek v kauze Panama Papers (zdroj: ČT24)

Panamský soud překvapivě zprostil viny všech 28 lidí obžalovaných z praní špinavých peněz v případech souvisejících s kauzami takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers). V sobotu o tom informovala agentura DPA s odvoláním na soud ve městě Panama.

Mezi zproštěnými je podle DPA například právník německého původu Jürgen Mossack, jeden ze zakladatelů advokátní kanceláře Mossack Fonseca, která podle obžaloby daňové úniky spoluorganizovala. Kromě toho soudkyně Baloísa Marquínezová zastavila stíhání dalšího spoluzakladatele kanceláře Ramóna Fonseky Mory, který v květnu zemřel.

Při shromažďování důkazů ze serverů mezitím zaniklé kanceláře Mossack Fonseca nebylo možné zajistit důkazní řetězec. Ostatní důkazy kromě toho nebyly dostatečné a přesvědčivé, uvedla soudkyně. Nestačily jí výpovědi 27 svědků ani 50 předložených důkazních listin. Podle ní je totiž úřady nezískaly řádným právním způsobem. 

„Přestože soud obžalované nehnal k odpovědnosti, trvalý dopad našeho vyšetřování přetrvává,“ prohlásil Gerard Ryle, ředitel Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů.

Podle autorů investigace rozsudek odpovídá záměru panamských úřadů tyto delikty netrestat. Od roku 2020 platí na představitele firmy mezinárodní zatykač vydaný Německem. Jenže ti mají panamské občanství a země své občany nevydává. Není proto pravděpodobné, že někdy předstoupí i před německý soud.

Soud v Panamě se začal zabývat aktivitami právní firmy Mossack Fonseca, která ukončila svou činnost v roce 2018, na začátku dubna. V roce 2016 světová média v reportážích o takzvaných Panamských dokumentech popsala, jak někteří klienti právní kanceláře ukrývali peníze před finančními správami svých zemí. Média se při své investigativní práci opírala o zhruba 11,5 milionu dokumentů, které z právní firmy unikly. Dokládaly mimo jiné různé finanční struktury a postupy, jak ukrýt peníze před zdaněním.

Zapletení politiků i celebrit

Uniklé dokumenty se týkaly více než 214 tisíc subjektů z 200 zemí světa. Schránkové společnosti zakládaly nebo využívaly stovky známých osobností světového byznysu, politiky, sportu či řada celebrit. Bylo mezi nimi pět hlav států a blízcí příbuzní nejvyšších představitelů dalších čtyřiceti zemí.

Kvůli kauze Panama Papers rezignoval islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson či španělský ministr průmyslu José Manuel Soria. Služeb panamské kanceláře využívali například i lidé z okolí ruského vůdce Vladimira Putina, ukrajinského exprezidenta Petra Porošenka nebo argentinské hlavy státu Mauricia Macriho.

Britský expremiér David Cameron, který je v současnosti ministrem zahraničí, čelil kritice kvůli offshorovému investičnímu fondu svého otce. V kauze figurovali například i argentinský fotbalista Lionel Messi či španělský režisér Pedro Almodóvar.