Památku zavražděné poslankyně Coxové uctíme dokončením brexitu, řekl Johnson. Spustil bouři

Útočného projevu premiéra Borise Johnsona v parlamentu si ve velkém všímají téměř všechny britské deníky. Johnson čelí za útočná a pobuřující vyjádření nebývalé vlně kritiky. Hněv zákonodárců vyvolala i jeho slova na adresu labouristické poslankyně a zastánkyně setrvání země v EU Jo Coxové zavražděné týden před referendem v roce 2016. Johnson prohlásil, že nejlepším způsobem, jak uctít její památku, je „dotáhnout brexit do konce“. Opoziční poslanci považují jeho slova za „ostudná a odporná“.

Bulvární Daily Mirror, který nikdy nebyl příznivcem současného předsedy vlády, ve svém titulku napsal, že „Johnson dosáhl nového dna“, a označil ho za „muže, který nezná stud“. Též list The Times podrobně popsal včerejší dění v parlamentu, které označil za „drsné a nezvyklé“, a zaměřil se rovněž na výzvy premiérovi, aby „zklidnil svůj jazyk“.

Provládní deník The Daily Telegraph měl naopak již druhý den po sobě v titulku pouze přímý citát premiéra. „Parlament musí uhnout z cesty, nebo čelit dni zúčtování,“ využil list Johnsonova prohlášení, že poslanci by měli umožnit dokončení brexitu, nebo naopak vládě konzervativců vyslovit nedůvěru, aby se mohly konat nové volby.

Události: Bouře v britském parlamentu (zdroj: ČT24)

Bulvární Daily Mail pak ve svém hlavním článku přišel s průzkumem, podle kterého chce nové hlasování 64 procent lidí hlasujících v předchozích volbách pro labouristy.

Ve středeční vzrušené debatě v parlamentu, často přerušované výkřiky, se Johnson několikrát střetl s opozičními poslanci ohledně výrazu „kapitulace“. Tím opakovaně označuje zákon schválený na začátku září, který má zabránit brexitu bez dohody.

„Neměli bychom se uchylovat k používání útočného, nebezpečného a pobuřujícího jazyka k označení zákona, který se nám nelíbí,“ reagovala labouristická poslankyně Paula Sherriffová.

Ukázala na pamětní desku zavražděné Jo Coxové a řekla, že i mnozí z nynějších poslanců čelí každý den výhrůžkám smrtí. „A v nich jsou citována jeho (Johnsonova) slova jako 'zákon o kapitulaci', 'zrada', 'zrádce' a z toho je mi zle. Musíme mírnit jazyk a prvním příkladem by měl jít premiér,“ dodala Sherriffová. „Musím říct, že jsem v životě neslyšel takový nesmysl,“ reagoval na její slova Johnson.

I labouristická poslankyně Tracy Brabinová, která byla zvolena ve stejném obvodu právě po smrti Coxové, vyzvala premiéra, aby svůj jazyk umírnil, abychom „se mohli cítit při práci bezpečně“. Předseda vlády na to ale odvětil, že nejlepším způsobem, jak uctít památku Jo Coxové a zemi tak stmelit, je „dotáhnout brexit do konce“.

Na Johnsonova slova reagoval na Twitteru i manžel zavražděné poslankyně Brendan Cox. „Je mi špatně z toho, že jméno Jo je využíváno tímto způsobem,“ napsal.

Johnsonův slovník kritizovala i jeho sestra Rachel Johnsonová. Označila ho za nechutný.

Za odporná označila premiérova slova i vůdkyně liberálních demokratů Jo Swinsonová. Vypadala dokonce, že zadržuje slzy, když popisovala, jak byla na policii nahlásit výhrůžky, kterým čelí její dítě, uvedla televizní stanice ITV. Někteří z poslanců byli debatou natolik znechuceni, že raději odešli.

Podle Johnsona se poslanci snaží „sabotovat“ brexit a „kapitulovat“ před Bruselem. Jak poznamenal list Financial Times, svou porážku u soudu premiér ihned využil k politickému útoku. Premiér prohlásil, že poslanci „se obracejí na soudy“ místo toho, aby měli odvahu změřit síly ve volbách.

Opoziční zákonodárce vyzval, aby ve čtvrtek přišli s hlasováním o nedůvěře vládě a „čelili dni, kdy s nimi voliči zúčtují“.

„Brutální“ parlamentní schůze

Dolní komora britského parlamentu ve středu obnovila zasedání poté, co nejvyšší soud jako nezákonné anuloval rozhodnutí vlády přerušit na pět týdnů její jednání.

„Viděla jsem víc hodin (schůzí) Dolní sněmovny, než kolik jsem schopná si zapamatovat, a tohle byla jedna z nejbrutálnějších a nejšílenějších, co jsem kdy viděla,“ komentovala dění hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. „Ani špetka lítosti od premiéra, který podle verdiktu porušil zákon,“ dodala.

Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow ve čtvrtek vyzval poslance, aby se k sobě přestali chovat jako nepřátelé. „Atmosféra v Dolní komoře byla horší než při jakékoli jiné debatě, kterou jsem za 22 let zažil,“ uvedl Bercow v parlamentu.

Atmosféru v sále označil za „jedovatou“. „Chtěl bych proto jen kolegy poprosit, aby snížili úroveň hluku o pár decibelů a chovali se k sobě jako protivníci, a nikoli jako nepřátelé,“ dodal.

Premiér dál věří v dohodu s Bruselem

Johnson ve čtvrtek sdělil, že je přesvědčený, že se mu s EU podaří dojednat dohodu o brexitu. V opačném případě Británie jednoduše opustí Evropskou unii 31. října, prohlásil premiér podle jednoho ze zákonodárců, který se účastnil zasedání poslaneckého klubu konzervativců známého jako Výbor 1922.

Na setkání se svými poslanci Johnson hovořil rovněž o „zbabělosti“ vůdce opozičních labouristů Jeremyho Corbyna, který podle něj ví, že v parlamentních volbách prohraje.