Pákistánci zveřejnili fotky z místa činu

Washington – Na veřejnost se dostaly další snímky, které pořídila pákistánská tajná služba jen několik hodin po zabití zakladatele teroristické sítě al-Káida. Na třech různých záběrech jsou těla mužů zabitých uvnitř bin Ládinovy rezidence. Jeden z nich, oblečený v tričku, rysy v obličeji připomíná bin Ládina a podle médií by mohl být teroristovým synem. Američané po akci oznámili, že kromě Usámy bin Ládina byl v akci zabit jeho syn, dva kurýři al-Káidy a manželka jednoho z kurýrů. Článek obsahuje drastické fotky mrtvých z bin Ládinova domu.

U domu, ve kterém se bin Ládin skrýval, pobývá i zpravodaj ČT Tomáš Etzler. „Celý komplex hlídá několik vojáků s automatickými puškami. Z domu se stala jakási turistická atrakce, schází se tam desítky místních obyvatel, kteří si dům fotí a natáčejí na video. Je tady i velké množství novinářů, včetně CNN, FOX, BBC. Dům se začal stavět v roce 2003 a dokončen byl v roce 2005. Otázkou ale zůstává, kdy se do něj bin Ládin přestěhoval a co s ním dál bude,“ uvedl Etzler. Existují obavy, že se stane památníkem nejobávanějšího teroristy všech dob. I když bude dům zbourán, zůstane na místě parcela, která bude dům dál připomínat.

Američané použili neviditelný vrtulník

Americké komando možná použilo k útoku na úkryt teroristy Usámy bin Ládina vrtulník vybavený technologií stealth, která znemožňuje zachycení letadla radarem. Podle odborníků oslovených CNN to naznačují trosky jednoho ze strojů, který při akci havaroval. Dosud se přitom nevědělo, že by USA měly vrtulník vybavený touto technologií.

Jeden z amerických strojů se při přistávání u bin Ládinovy rezidence v severním Pákistánu v noci na pondělí zřítil a členové komanda ho po skončení akce vyhodili do vzduchu. Na veřejnost se ale dostaly snímky zachované ocasní části, které podle odborníků nepřipomínají žádné známé vrtulníky.

Zachovalá část helikoptéry měla zvláštně prolamovaný tvar, jaký lze najít i u letounů vybavených technologií stealth. Na ocasní části také byla kapota, která podle odborníků zřejmě měla tlumit hluk vyvolaný zadní vrtulí. Islámábád nicméně tvrdí, že Američané využili k nepozorovanému proniknutí hluboko do pákistánského území slepá místa v nedostatečně zahuštěné radarové síti. Trosky zříceného vrtulníku pákistánská vláda zabavila.

Pákistán hrozí armádní odvetou za akce cizích zemí na jeho území

Pákistán varoval, že kterákoliv země, jež by v budoucnu uskutečnila nepovolenou akci na území Pákistánu, by čelila „katastrofálním důsledkům“ ze strany jeho armády. Prohlásil to dnes tajemník pákistánského ministerstva zahraničí Salmán Bašír v narážce na operaci amerického komanda, jež v pondělí zlikvidovalo teroristického vůdce Usámu bin Ládina, aniž o tom byla pákistánská vláda uvědoměna.

„Cítíme, že nehoda či špatný odhad by vyústily v hroznou katastrofu,“ řekl Bašír. „Pákistánské bezpečnostní síly nejsou ani nekompetentní ani lhostejné ke své svaté povinnosti chránit Pákistán. Nemůže být pochyb, že jakékoliv opakování takové akce bude mít katastrofální důsledky.“

Islámábád o americké akci nevěděl

Úkryt bin Ládina jen několik desítek kilometrů od pákistánské metropole vyvolal ve světě spekulace o tom, zda pákistánská rozvědka ISI o teroristově útočišti nevěděla. V uplynulých letech se objevovaly informace o tom, že přinejmenším část pracovníků ISI má úzké vztahy s islámskými radikály.

Z obav před možným varováním bin Ládina také Američané Islámábád předem o akci vůbec neinformovali. Podle agentury AP vstoupily vrtulníky s komandem do pákistánského vzdušného prostoru tajně a americká armáda informovala pákistánskou o zabití teroristy až v okamžiku, kdy bylo komando i s bin Ládinovým tělem na palubě lodi Carl Vinson v Arabském moři.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nicméně dnes v Římě prohlásila, že při boji proti terorismu musí USA s Pákistánem nadále spolupracovat. Vztah mezi Islámábádem a Washingtonem podle ní „nebyl vždy jednoduchý“, ale USA budou nadále podporovat pákistánský lid a tamní demokracii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA dočasně povolily dovoz sankcionované ruské ropy do Indie

Americká vláda na třicet dnů povolila dovoz sankcionované ruské ropy do Indie. Reaguje tak na problémy s dodávkami suroviny z Blízkého východu, které jsou důsledkem války s Íránem. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.
08:23Aktualizovánopřed 43 mminutami

Kurdové chtějí svrhnout režim v Íránu, revoluční gardy ale mají navrch

Konflikt USA a Izraele s Íránem může vést k jeho destabilizaci i občanské válce. ČT24 to řekla íránistka Lenka Hrabalová. Nestabilita by se mohla šířit i podél etnických linií, jelikož režim dlouhodobě diskriminuje menšiny. Ozbrojené kurdsko-íránské skupiny v Iráku plánují vpád do země už celé dekády. Právě Kurdové, s nimiž Američané jednají o spolupráci, jsou nejsilnější opoziční silou v Íránu. Revoluční gardy ale mají masivní převahu.
před 53 mminutami

Izrael tvrdí, že zasáhl na předměstí Bejrútu sídlo výkonné rady Hizballáhu

Při noční vlně úderů na Libanon bylo zasaženo sídlo výkonné rady proíránského teroristického hnutí Hizballáh na předměstí Bejrútu, uvedla podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelská armáda. Údery dále na předměstí Dahíja zasáhly desítky vícepodlažních budov a skladiště dronů. Noční údery podle libanonské agentury NNA zasáhly také desítky vesnic na jihu a východě Libanonu. Dopoledne Izrael zahájil další vlnu úderů. Výbuchy byly hlášeny z oblasti pobřežního města Sajdá. Libanonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že izraelské útoky zabily od pondělí 217 lidí a zranily dalších 798.
10:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Praze přistál další repatriační let, přivezl Čechy z Ománu

V noci na pátek přistál v Praze další vládní repatriační let s českými občany, které zasáhl současný konflikt na Blízkém východě. Větší armádní airbus s kapacitou přes devadesát míst přivezl cestující z ománského Maskatu, uvedlo ministerstvo zahraničních věcí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek ráno na síti X napsal, že odletěl první repatriační let do Dubaje. Stovky Čechů se během posledních dnů vrátily z ohrožené oblasti jak vládními repatriačními lety, tak komerčními linkami.
06:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

WP: Moskva dává Íránu informace pro útoky na lodě i letadla USA

Rusko poskytuje Íránu zpravodajské informace pro útoky na americké síly na Blízkém východě, včetně polohy amerických válečných lodí a letounů, píše deník The Washington Post (WP) s odvoláním na tři informované činitele. Podle listu jde o první známku toho, že se do války zapojil další významný protivník Spojených států, i když pouze nepřímo.
před 1 hhodinou

Írán dále útočí na okolní země, v Bahrajnu poničil hotel

Írán v noci na pátek pokračoval v odvetných úderech za americko-izraelské útoky. Íránské vzdušné údery zasáhly v metropoli Bahrajnu hotel a dva domy. Saúdská Arábie zlikvidovala tři rakety mířící na vojenskou základnu, informují tiskové agentury. Írán také uvedl, že vyslal rakety na Tel Aviv. Izraelská armáda avizovala další vlnu úderů na Teherán, oblastní velitelství americké armády (CENTCOM) oznámilo zásah íránské lodě sloužící pro starty dronů.
04:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Island uspořádá referendum o obnovení jednání o vstupu do EU

Islandská vláda v pátek rozhodla o uspořádání referenda o obnově přístupových jednání o vstupu do Evropské unie, která byla přerušena před více než deseti lety. Hlasování se bude konat 29. srpna, uvedla agentura AFP, která se odvolává na lokální média.
12:55Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Britská policie zatkla čtyři muže podezřelé ze špionáže pro Írán

Britská policie zatkla čtyři muže podezřelé ze špionáže pro Írán, kteří podle ní sledovali místa a osoby spojené s londýnskou židovskou komunitou. Podle agentury Reuters to v pátek oznámila londýnská metropolitní policie, která proti mužům provedla zásahy ve čtvrti Barnet na severu Londýna a ve městě Watford, které leží asi 24 kilometrů na sever od hlavního města.
před 5 hhodinami
Načítání...