Oregonský odboj ve zbrani narazil u FBI. Zatkla vůdce farmářů

Americká federální policie v úterý zatkla vůdce a několik členů ozbrojené skupiny, která od začátku ledna okupuje část budov v přírodní rezervaci Malheur v americkém Oregonu. Při zatýkání se rozpoutala přestřelka, jeden člověk ze skupiny podle policie zemřel a jeden byl zraněn. Obsazení správních budov v rezervaci ale zřejmě dál pokračuje.

Aktivity „samozvaných milic“ sledují federální úřady se znepokojením už několik týdnů. Nyní se policie rozhodla zakročit. „Jeden člověk, kterého jsme chtěli zatknout, zemřel,“ oznámil americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Zadrženo bylo celkem šest lidí včetně šéfa skupiny CCF Ammona Bundyho (40) a jeho bratra Ryana Bundyho (43). Zatýkání se odehrálo mimo obsazené budovy parku při silniční kontrole.

Skupina několika desítek ozbrojených mužů obsadila ústředí národní přírodní rezervace 2. ledna poté, co se oddělila z protestního pochodu asi 300 osob za propuštění dvou místních farmářů, Dwighta Hammonda a jeho syna Stevena. Ti byli odsouzeni k pěti letům vězení za žhářství na pozemcích, jež si pronajímali od státu. Odsouzení tvrdí, že pouze pálili plevel. Podle obžaloby se však snažili zahladit stopy po nelegálním lovu.

Šéf skupiny okupantů Ryan Bundy
Zdroj: ČTK/AP

Bundyho skupina, která si říká Občané za ústavní svobodu (CCF), požaduje propuštění dvou farmářů a předání federální půdy místním institucím.

Protest se koná v areálu národního parku Malheur, který byl podle Bundyho zřízen na pozemcích 100 bývalých rančů. „Ten park se stále rozšiřuje na úkor rančerů,“ tvrdí Bundy. Kdysi prosperující a bohatý okres Harney podle něj kvůli parku značně zchudl. Podle mluvčího skupiny se stát Hammondovým mstí za to, že mu odmítli prodat své pozemky.

Podle prokuratury Dwight (73) a Steven (46) Hammondovi založili v roce 2001 a pak znovu v roce 2006 požáry a zničili přes 50 hektarů státních pozemků. Důvodem prý ale nebyl plevel, jak tvrdí oni, nýbrž zahlazení stop po nelegálním lovu.

Oba si sice už původní tresty ve výši tří a 12 měsíců odpykali, soud jim však dodatečně vyměřil ještě několikaleté tresty, které měli nastoupit od neděle. Jejich výši soudce zdůvodnil tím, že rančeři úmyslným založením ohně ohrozili životy hasičů.