Oprava ruské jaderné ponorky Jekatěrinburg potrvá nejméně rok

Moskva – Oprava poškozené ruské jaderné ponorky Jekatěrinburg, kterou ve čtvrtek během údržby v suchém doku nedaleko severoruského Murmansku zachvátil požár, bude trvat nejméně rok. Oznámily to loděnice Zvjozdočka v Severodvinsku, napsala dnes agentura RIA Novosti. Oheň vypukl ve čtvrtek odpoledne, když se během svářečské práce zřejmě z nedbalosti vzňalo palivo a mazivo. Následně začalo hořet dřevěné lešení, které bylo postaveno k opravě ponorky. Vzňal se i vnější trup plavidla.

Plameny poničily hydroakustický systém, který bude podle některých expertů nutné zcela vyměnit. Zničeny byly také antény tohoto systému. Vnitřek plavidla podle úřadů poškozen nebyl a rovněž neunikla žádná radioaktivita, reaktor byl ještě před opravou odstaven. „Podle našich specialistů bude znám termín oprav po vyhodnocení škod a až bude jisté, že je nutné vyměnit hydroakustický komplex,“ uvedl mluvčí loděnic Zvjozdočka. „Podle našich prvních odhadů mohou opravy trvat rok.“

Ponorka se v současné době nachází v doku v severoruském Rosljakovu, kde byla na pravidelné servisní opravě. Zatím podle RIA Novosti není jasné, v jaké loděnici se nyní oprava poškozeného plavidla uskuteční. K novým opravám již ale vyzval prezident Dmitrij Medveděv.  

K-84 Jekatěrinburg je jednou ze sedmi ponorek třídy Delta IV, které má ruské námořnictvo ve výzbroji. Do provozu byla uvedena v roce 1985. Může být vybavena až 16 balistickými střelami Siněva. Odpalovací sila ponorky bývají ale během oprav prázdná a na palubě údajně není žádný zbraňový arzenál.