Zaměstnanci amerických federálních úřadů obdrželi od úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE) výzvu, aby sdělili, co udělali v práci za poslední týden. V případě, že na ni nezareagují, jim dle prohlášení Elona Muska hrozí výpověď. FBI, ministerstvo zahraničí i Pentagon však zaměstnancům v předstihu nařídily, aby na zprávu neodepisovali. Federální zaměstnanci už podali žalobu, podle jejich advokátů Musk požadavkem porušil zákon.
Odepiš, nebo končíš. FBI, Pentagon a další na Muskovu výhrůžku nezareagují
„Všichni federální zaměstnanci zanedlouho obdrží e-mail, abychom pochopili, co udělali za uplynulý týden,“ řekl Musk na sobotní republikánské konferenci CPAC s tím, že úředníci odpovědět musí do pondělních 23:59 místního času (úterý 05:59 SEČ). „Nezaslání odpovědi se bude považovat za podání výpovědi,“ dodal. Trump se k e-mailu doposud nevyjádřil.
V jeho kopii, kterou získala BBC, byli zaměstnanci skutečně vyzváni, aby zaznamenali svou práci z minulého týdne v pěti bodech – bez zveřejnění utajovaných informací. Úřad pro personální management (OPM) potvrdil, že e-mail byl autentický, ale upozornil, že se v něm nepíše o tom, zdali by nezaslání odpovědi mohlo ovlivnit zaměstnanecký status, a to i přes Muskovo tvrzení.
V pondělí Musk na své sociální síti X dokonce federálním pracovníkům pohrozil. „Ti, kteří ten e-mail nebudou brát vážně, brzy budou pokračovat ve své kariéře jinde,“ napsal doslova miliardář.
Nový ředitel FBI Kash Patel svým zaměstnancům v samostatném e-mailu nicméně napsal, že by měli „sepsání jakékoli odpovědi pozastavit“ s tím, že veškeré kontrolní procesy se budou provádět v souladu s postupy FBI. V podobném duchu reagovalo i americké ministerstvo zahraničí. „Žádný zaměstnanec není povinen hlásit své aktivity mimo svůj resort,“ zdůraznil náměstek na ministerstvu Tibor Nagy.
Ministerstvo spravedlnosti naopak reagovalo odlišně a zaměstnancům jen poradilo, aby neuváděli ve své odpovědi žádné citlivé, důvěrné nebo utajované informace. „Máte-li jakékoli dotazy k obsahu své odpovědi, kontaktujte svého nadřízeného,“ stálo v prohlášení, které se víceméně shodovalo s výzvou ministerstva dopravy, tajné služby či agentury pro kybernetickou bezpečnost.
„Nezákonná a bezohledná hrozba“
Odborový svaz federálních zaměstnanců AFGE kontroval, že nechápe, dle jakých norem a zákonů by federální zaměstnanci, kteří nezašlou odpověď, mohli dostat výpověď. Zároveň slíbil, že jakoukoli nezákonnou výpověď napadne. Zmíněná iniciativa podle odborů ukazuje, jak moc Trump a Musk pohrdají zaměstnanci federálních úřadů a agentur.
Zákonodárci z řad demokratů i republikánů tvrdí, že Muskův krok je možná nezákonný. Demokratický kongresman Gerry Connolly z Virginie napsal, že DOGE by měl „okamžitě objasnit, že nereagování federálních zaměstnanců na tento špatně koncipovaný víkendový e-mail nepředstavuje hrozbu rezignace“.
„Tato hrozba je nezákonná, bezohledná a je dalším příkladem krutého a svévolného chaosu, který pan Musk způsobuje vládě a jejím zaměstnancům,“ dodal Connolly.
Republikánský kongresman Mike Lawler z New Yorku naopak v neděli pro ABC uvedl, že Muskovo úsilí je „komplexním forenzním auditem každého oddělení a agentury ve federální vládě“. Funkci DOGE kvituje i republikánský senátor John Curtis, ale nezamlouvají se mu Muskovy metody. „Pokud bych mohl Elonu Muskovi říci jednu věc: ‚Prosím, vlož do toho dávku soucitu.‘ Jde o skutečné lidi, skutečné životy, o hypotéky,“ dodal Curtis.
Nový úřad pro efektivitu státní správy vznikl s příchodem Trumpa do Bílého domu s cílem zredukovat federální aparát. Trump v sobotu DOGE vyzval, aby postupoval důsledněji. Minulý týden soud ve Washingtonu zamítl podání odborů proti první vlně propouštění, kterou úřad spustil.