OBRAZEM: Svět na dvě minuty utichl. Na konec války vzpomínali Britové, Indové i Nový Zéland

Zvony, salutování a dvě minuty ticha. Lidé po celém světě si připomínají konec první světové války. Piety v centru Londýna se zúčastnila i královská rodina, u památníku zde položil věnec německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Padlé uctily také Francie, Austrálie, Nový Zéland nebo Indie. Belgický král Filip se účastnil ceremonie u bruselského památníku, večer ho čeká pietní akce v Ypres.

Miliony lidí držely dvě minuty ticha na památku těch, kdo položili život nebo byli zraněni v prvním celosvětovém válečném konfliktu. Dvouminutové ticho zahalilo Británii v 11:00 místního času, tedy přesně v okamžiku, kdy začalo 11. listopadu 1918 platit příměří.

Procesí asi 10 tisíc lidí se vydalo k válečnému památníku na třídě Whitehall. Princ Charles tam jménem své matky položil věnec, zatímco královna Alžběta II. sledovala ceremonii na Whitehallu z balkonu blízké budovy ministerstva zahraničí.

Po princi Charlesovi položil věnec k památníku rovněž německý prezident Frank-Walter Steinmeier jako symbol míru, který nyní vládne mezi oběma zeměmi, napsala zpravodajská stanice BBC. Britská vláda poukázala na to, že Steinmeier je prvním německým vrcholným představitelem, který položí věnec k památníku během vzpomínkové ceremonie, píše agentura Reuters.

Památku obětí první světové války po nich stejným způsobem uctili také princ William a princ Harry, premiérka Theresa Mayová a vůdce labouristů Jeremy Corbyn. Památku padlých uctil na hřbitově v Dublinu rovněž irský prezident Michael D. Higgins, který odsoudil snahy o nové závody ve zbrojení a snahy o přípravy na válku.

V Austrálii se uskutečnila ceremonie u Národního válečného památníku v Canbeře, v Adelaide letadlo vypustilo tisíce červených papírků. Australský premiér Scott Morrison připomněl, že je důležité slavit výročí, jelikož lidé se „potřebují poučit z minulosti, aby mohli lépe proplouvat dnešní proměnlivou dobou“.

Salutovalo se i v hlavním městě Nového Zélandu – Wellingtonu. Po celé zemi se držely dvě minuty ticha a rozezněly se zvony. Austrálie a Nový Zéland utrpěly značné ztráty během bitvy o Gallipoli mezi lety 1915 až 1916, kterou vedla Velká Británie s Francií proti Osmanské říši.

Oslavy neminuly ani Asii. Třeba v Indii se uskutečnila vzpomínková akce za 74 tisíc vojáků, kteří zemřeli na druhé straně světa. Ke spojeneckým armádám se za první světové války přidalo na 1,3 milionu vojáků této bývalé britské kolonie. „Byla to válka, do níž Indie nebyla přímo zapojena, ale naši vojáci bojovali po celém světě za mír,“ prohlásil premiér Narendra Modi.

Trump s Putinem dorazili na oslavy do Paříže

Hlavní evropská akce se konala v Paříži. U Vítězného oblouku se sešli prezidenti Francie, USA a Ruska – Emmanuel Macron, Donald Trump a Vladimir Putin. Dorazila také německá kancléřka Angela Merkelová nebo český premiér Andrej Babiš.

Prezident Macron ve svém projevu připomněl miliony obětí první světové války i zničenou zemi po letech bojů. „Z kvetoucí krajiny zůstaly jen dýmající trosky, ze stromů zbyly jen pahýly,“ řekl. Dodnes jsou podle něj stopy války ve Francii patrné.

15 minut
Svět si připomněl sté výročí konce první světové války
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 10 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 10 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 10 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 16 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 16 hhodinami
Načítání...