Norsko zvažuje hlubokomořskou těžbu v Arktidě, vědci varují před znečištěním ekosystému

3 minuty
Horizont ČT24: Norsko zvažuje hlubokomořskou těžbu
Zdroj: ČT24

Norsko se může stát vůbec první zemí, která odstartuje komerční hlubokomořskou těžbu. Vláda se už dohodla s opozicí na zahájení průzkumu v arktické oblasti. Čeká se ještě na parlament, který bude o tématu debatovat a následně o něm hlasovat 4. ledna. Kontroverzní plán doprovází silný odpor vědců a ekologů.

Neprobádané hlubiny arktické oblasti údajně kromě přírodních krás ukrývají i rozsáhlé nerostné bohatství. Norsko si k němu otevírá cestu, která má vést od prvotního průzkumu až k hlubokomořské těžbě.

„Jestliže budeme schopní zajistit nerosty, které budeme potřebovat za deset, patnáct, dvacet let, musíme už dnes začít s průzkumem možností,“ míní norský ministr pro klima a životní prostředí Andreas Bjelland Eriksen ze Strany práce.

Tisíce metrů pod hladinou se nacházejí suroviny jako měď, kobalt a nikl. Kovy důležité pro výrobu baterií nebo turbín větrných elektráren. V době, kdy se chce Norsko vzdát fosilních paliv, jsou klíčem k udržitelné a zelenější budoucnosti nejen skandinávské země.

„Naše část světa nemá dostatek minerálů, nemáme dostatečně dobře zajištěnou jejich dodávku, takže průzkum bude mezinárodním přínosem,“ prohlásil poslanec Norské konzervativní strany Bård Ludvig Thorheim.

Odborníci před těžbou varují

Nové a zatím neověřené postupy hlubokomořské těžby by podle vědců mohly v málo probádaných vodách narušit křehkou rovnováhu podmořského ekosystému. Vláda ekologům oponuje, že průzkum, který hodlá spustit, velice přísně vyhodnotí rizika a teprve pak se přesune k těžbě. Menšinový kabinet si už pro svůj plán zajistil v parlamentu většinu díky hlasům dvou hlavních opozičních stran. Některá uskupení jsou ale stále proti.

„Obáváme se vážných dopadů na podmořský život. Přední vědci dlouho varují před hlubokomořskou těžbou. Zatím toho o životě v moři víme příliš málo a takové plány bychom měli zastavit,“ řekl poslanec za Stranu socialistické levice Lars Haltbrekken.

Ekologové varují, že těžba může vážně znečistit oceány a ohrozit celé populace ryb i podmořských savců. Tvrdí, že hlasité zvuky strojů mohou navíc narušit frekvence, které velryby a delfíni používají ke komunikaci i navigaci. Proti plánu norské vlády se staví hnutí Greenpeace nebo Světový fond na ochranu přírody. Jeho výzvu na zastavení hlubokomořské těžby po celém světě už podpořily giganti jako třeba Google nebo BMW.

„Tradičně Norsko nabádalo, abychom správně nakládali s moři. Teď děláme opak, protože stále nemáme dostatek znalostí. Všechny environmentální rady řekly, že něco takového bychom dělat neměli,“ dodala generální tajemnice norské pobočky Světového fondu na ochranu přírody Karoline Andaurová.

Plán Norska může navíc vyvolat napětí mezi státy. Oslo hodlá prozkoumat velkou oblast poblíž norského souostroví Špicberky ve vodách Barentsova a Grónského moře. V daném místě má podle svých slov výlučné těžební právo. Do sporu by se tady ale mohlo dostat se zájmy Ruska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína v obavě z Trumpa láká zahraniční investice

Čína se snaží přilákat zahraniční investice. Prezident Si Ťin-pching pozval do Pekingu představitele nejvýznamnějších světových firem včetně těch amerických. Atraktivitu druhé největší ekonomiky světa snižuje zpomalující hospodářství a geopolitické napětí.
před 1 mminutou

Muskův rozklad agentury USAID dostal u odvolacího soudu zelenou

Federální odvolací soud v USA rozhodl, že úřad pro efektivitu vlády (DOGE) miliardáře Elona Muska může pokračovat ve škrtech v agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID), Informují o tom agentury.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

USA ruší víza kvůli protestům proti válce v Gaze

Americký ministr zahraničí Marco Rubio potvrdil, že Spojené státy zrušily vízum nejméně třem stovkám studentských aktivistů ze zahraničí, kteří se měli podílet na organizaci radikálních protestů proti válce v Gaze. Úřady tvrdí, že podporou extremistické ideologie islamismu a protižidovskými hesly porušili pravidla pro udělení práva studovat na univerzitách v USA.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
před 8 hhodinami

Gazanské demonstrace proti Hamásu mají obrovský účinek, míní Borek

V Gaze již čtvrtým dnem protestují Palestinci proti hnutí Hamás. Agentury píšou o největších demonstracích od začátku izraelské ofenzivy po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023, které jsou vzácným projevem nesouhlasu s teroristickým hnutím. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka mají protesty obrovský účinek. „Stovky demonstrantů v Gaze mají neskonale větší dopad než statisíce protestujících ve svobodném světě,“ vysvětluje.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, je potvrzeno přes 150 obětí

Myanmar, Thajsko a částečně i Čínu zasáhlo v pátek silné zemětřesení. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf tamní vládnoucí vojenské junty. Upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Thajsko prozatím oznámilo nejméně devět mrtvých, pohřešuje se 117 lidí. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Neudělalo dost, obul se Vance v Grónsku do Dánska

Americký viceprezident JD Vance na americké základně Pituffik v Grónsku kritizoval Dánsko za to, že se podle něj dobře nestaralo o ostrov a neinvestovalo dost do jeho bezpečnosti. O Grónsko opakovaně projevuje zájem prezident Donald Trump. Ten v pátek uvedl, že USA potřebují Grónsko pro mezinárodní bezpečnost a mír ve světě. Evropané to pochopí, nebo jim to budeme muset vysvětlit, dodal. Dánsko i samotní obyvatelé ostrova to odmítají.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Autonomní vozidla by se mohla v Česku objevit už v blízké budoucnosti

Auta, v nichž může řidič přenechat část řízení technologii, by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohla od příštího roku objevit na českých silnicích. Zákon nyní projednává Senát. Automobilkám má umožnit instalovat autonomní systémy třetí úrovně, které šoférům za určitých podmínek umožní sejmout zrak z cesty před sebou. O přípravě Česka na příchod vozidel bez řidiče jednal ministr ve Spojených státech.
před 9 hhodinami
Načítání...