Neprovdaná za prezidenta - osud partnerky Françoise Hollanda

Paříž - Nový francouzský prezident Françoise Hollande má v očích veřejnosti už nyní jednu větší chybu na kráse - ze své dlouholeté přítelkyně totiž ani nyní nehodlá učinit svou choť. Dvakrát rozvedená 47letá novinářka Valérie Trierweilerová je přitom s Hollandem už od roku 2006. Neobvyklá situace by mimo jiné mohla vyvolat komplikace v diplomatické rovině. Prezidentský pár si z toho ale nic nedělá.

Trierweilerová teď musí novinařinu omezit

„Upřímně řečeno to není stránka věci, která mě zvlášť tíží,“ řekla po volebním vítězství partnera elegantní novinářka Trierweilerová. Nemá prý jasno, jak se její role první dámy bude odvíjet, ale je přesvědčená, že bude s to se přizpůsobit. Hlavně, že bude moci dále pracovat. „Být finančně nezávislá je pro mne zásadní věcí,“ zdůraznila hnědovláska, která pracuje pro francouzský časopis Paris Match a malou soukromou televizní stanici Direct 8. V další novinářské práci se ale v roli první dámy bude věnovat jen „vybraným tématům“.

Pokud si ponechá pracovní smlouvy a bude dále pracovat, bude to ve Francii poprvé, co prezidentova partnerka bude pravidelně zaměstnaná a pobírat plat, poznamenal server britského deníku The Guardian. Vzhledem k její novinářské činnosti bude podle listu „toto žonglování o to ošidnější“.

Nově zvolený prezident François Hollande na náměstí Bastilly
Zdroj: ČTK / AP, Laurent Cipriani

„Velká láska,“ jak kdysi označila svůj vztah s Hollandem, této trojnásobné matce komplikuje život už od roku 2010, kdy svůj společný život oficiálně potvrdili. Z etických důvodů vyměnila televizní rozhovory s politiky za debaty s osobnostmi showbyznysu a přestala se podílet na redakčním životě prestižního časopisu Paris Match.

Novinářka naráží na vliv Hollandovy expartnerky

Vstup Hollanda do předvolební kampaně, do které se zapojila, převrátil její život zcela naruby. Musela si zvyknout na určitou ztrátu soukromí a začít se vyrovnávat s přítomností politicky vlivné a energické Ségolene Royalové, která neuspěla jako socialistická kandidátka v minulých prezidentských volbách v roce 2007, ale je hlavně bývalou dlouholetou družkou Hollanda, se kterým má čtyři děti.

François Hollande
Zdroj: ISIFA/EPA, GUILLAUME HORCAJUELO

Některé komentáře začaly Trierweilerovou označovat za nevýraznou až chladnou, ale ona to odmítá. „Jedná se spíše o druh zdrženlivosti,“ řekla žena, která měla svou kancelář v sídle Hollandovy kampaně a prý se vyjadřovala k podobě i obsahu kampaně. Především se jí ale přisuzuje, že změnila image Hollanda, který před kampaní zhubl o 10 kilogramů.

Hollande si „ženu svého života“ vzít nehodlá

Když Hollande nový vztah v roce 2010 oznamoval, prohlásil: „Valérie je žena mého života“. Letos v březnu ale také řekl, že se se svou novou životní družkou nehodlá oženit ani v případě svého volebního vítězství. Prý by to bylo proti jeho zásadám a jen kvůli protokolu to dělat nebude. Nyní 58letou Royalovou si také nikdy nevzal, ačkoli spolu žili 30 let.

Vydáno pod