Nepřišla jsem vládnout, ale sloužit, slíbila Slovensku prezidentka Čaputová

Události: Zuzana Čaputová se ujala funkce slovenské prezidentky (zdroj: ČT24)

Zuzana Čaputová se dva a půl měsíce po vítězství ve volbách oficiálně ujala úřadu slovenské prezidentky. Krátce po poledni složila ústavou předepsaný slib do rukou šéfa ústavní soudu. V inauguračním projevu zdůraznila, že nepřichází vládnout, ale sloužit. Vyslovila se pro prosazení principu právního státu v běžném životě, vyzdvihla význam členství země v Evropské unii i v NATO. Slovensko podle ní po pádu komunistického režimu zvládlo mnohé, ne na vše ve své historii ale může být hrdé.

„Slibuji, že se budu snažit povznést nad osobní útoky a nezapomínat na to, že tu nejsem kvůli nim, ale kvůli službě lidem,“ řekla prezidentka před poslanci shromážděnými v sídle Slovenské filharmonie v centru Bratislavy. Přihlásila se tak znovu k nekonfrontačnímu stylu, kterým vedla předvolební kampaň. 

Zdůraznila, že veškeré příkazy, kterými se hodlá ve své funkci řídit, vyplývají výhradně ze slovenské ústavy. „Důvěru, kterou jsem od vás dostala, chápu tak, že důvěřujete i mému úsudku.“

„Nikdo není tak důležitý a vlivný, aby stál nad zákonem“

Podle nové hlavy slovenského státu se musí stát minulostí, že si instituce a lidé nedokážou poradit s korupcí a s nedotknutelností vybraných osob. „Dokázali jsme se již velmi daleko posunout v transparentnosti, ale zaostali jsme a stále zaostáváme v uplatňovaní zodpovědnosti,“ řekla. Příliš mnoho lidí na Slovensku oprávněně nabylo dojmu, že neplatí beze zbytku, že nikdo není tak důležitý a vlivný, aby stál nad zákonem, dodala.

„Pocit společenské nespravedlnosti zesílil a nabyl dvou podob – podoby volání po změně a po slušnosti, ale i podoby hněvu na systém. Tento hněv je v mnohém oprávněný, ale pokud bychom mu jako společnost podlehli, vůbec bychom si tím nepomohli,“ uvedla. 

Slovensko podle Čaputové zvládlo rozdělení československé federace, nutné ekonomické reformy i začlenění do EU, byť v integračním procesu zaostávalo za Českem, Maďarskem a Polskem, a dnes jako jediná ze čtyř středoevropských zemí je členem eurozóny. Při výčtu důležitých historických okamžiků prezidentka opakovala heslo „Zvládli jsme to“.

Zuzana Čaputová během prezidentské inaugurace
Zdroj: Reuters/Radovan Stoklasa

Ocenila, že k zásadním změnám ve společnosti došlo vždy bez násilí a nepokojů, a to včetně loňských protestů v reakci na vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, které byly největší od takzvané od sametové revoluce v roce 1989. V zájmu řešení politické krize po zmíněné dvojnásobné vraždě odstoupil z funkce předsedy vlády Robert Fico.

V projevu Čaputová označila Evropskou unii za životní a hodnotový prostor Slovenska a NATO za obranný a bezpečnostní pilíř země. „Musíme jako země udělat všechno, co je v našich silách, aby se tento prostor a jeho opěrný pilíř uchovaly a posilovaly. Nejdůležitější globální problémy, které se nás týkají, nemůžeme vyřešit jen vlastními silami a samostatně,“ řekla. Vyslovila se rovněž pro zpomalení a zvrácení globální změny klimatu. 

Cesta k nejlepšímu možnému Slovensku nevede přes žádné příjemné zkratky. To je třeba si upřímně říct. Celou trasu musíme absolvovat poctivě krok za krokem. Velmi si přeji, aby to byla naše společná cesta.
Zuzana Čaputová

Stejně jako po svém zvolení poděkovala Čaputová na závěr projevu v jazycích všech národností žijících na Slovensku: „Ďakujem. Köszönöm. Ďakuju šumňi. Děkuji. Paľikerav.“

Potlesk i výkřiky „hanba“

Ceremoniálu se kromě poslanců, členů vlády, bývalých prezidentů zúčastnili diplomaté a další hosté. Stejně jako v minulosti ani tentokrát nebyli na inauguraci pozváni zahraniční státníci.

Při příjezdu Čaputové k budově Reduty, kde se ceremoniál konal, část přítomné veřejnosti tleskala, ozvaly se ale také výkřiky „hanba“. 

Andrej Kiska naposledy opouští sídlo slovenského prezidenta
Zdroj: Dalibor Gluck/ČTK

Prezidentka převzala palác a pohostila seniory

Po složení slibu se prezidentka, která je podle ústavy vrchním velitelem ozbrojených sil, zúčastnila vojenské přehlídky. Následně se špalírem lidí pěšky vydala na ekumenickou pobožnost do nedaleké katedrály sv. Martina, která byla v někdejším Uhersku korunovačním kostelem.

Odpoledne Čaputová symbolicky převzala Grassalkovičův palác v centru Bratislavy, sídlo hlavy slovenského státu. Na nádvoří ji vítal její předchůdce v prezidentské funkci Andrej Kiska. Čaputová pak sama absolvovala přehlídku čestné prezidentské stráže po rozvinutém červeném koberci a ve svém novém působišti přivítala několik desítek seniorů, které pozvala na slavnostní oběd.

Zuzana Čaputová se zdraví s lidmi cestou do katedrály svatého Martina
Zdroj: Reuters/Radovan Stoklasa

Později položila věnec k památníku Brána svobody, který pod hradem Devín u soutoku Dunaje a Moravy připomíná čtyři stovky lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střežené hranice. „Je to velmi důležité místo pro novodobou historii Slovenska. Je důležité, abychom na něj pamatovali. Letos bude 30. výročí pádu železné opony,“ řekla Čaputová.

Následně se prezidentka přesunula na jeden z hřbitovů v širším centru slovenské metropole, kde položila kytici k hrobu exprezidenta Michala Kováče.

Kováč byl hlavou slovenského státu v letech 1993 až 1998. Během výkonu prezidentské funkce kritizoval tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara, za jehož vlády čelilo Slovensko výtkám ze zahraničí kvůli deficitu demokracie a také vypadlo z první vlny rozšiřování NATO.

Čaputová absolvovala i první přehlídku čestné stráže
Zdroj: Reuters/Radovan Stoklasa

V žebříčku důvěryhodnosti je Čaputová druhá za Pellegrinim

Pětačtyřicetiletá Čaputová v rozhodujícím kole prezidentských voleb porazila místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče, kterého podporovala nejsilnější vládní strana Smer-SD. Kiska, jenž v dubnu ohlásil založení politické strany, se o znovuzvolení na druhé pětileté funkční období neucházel a před prezidentskými volbami vyjádřil podporu Čaputové.

Čaputová skončila v nejnovějším průzkumu důvěryhodnosti slovenských politiků na druhém místě za premiérem Peterem Pellegrinim. Dříve nejdůvěryhodnější slovenský politik Kiska se v sondáži agentury Focus propadl na pátou příčku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump hrozí EU „cly se vším všudy“, pokud nezačne z USA odebírat více ropy a plynu

Podle zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa musí státy Evropské unie (EU) nakupovat více americké ropy a zemního plynu. V opačném případě bude prý nucen zavést cla, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump se úřadu ujme v lednu.
před 9 mminutami

Německý parlament schválil konec poplatku za tranzit plynu. Týkal se i Česka

Německý Spolkový sněm schválil v pátek dopoledne novelu zákona, jež ruší poplatek za tranzit plynu přes Německo, který dosud platilo také Česko. Berlín zrušení poplatku slíbil sousedním zemím už v květnu. Kvůli listopadovému rozpadu koaliční vlády kancléře Olafa Scholze ale dlouho nebylo jasné, zda se příslušnou normu podaří schválit do konce roku. Kromě vládních sociálních demokratů a zelených ji nyní podpořila i část opozice.
před 16 mminutami

Rusko útočilo na Kyjev i Cherson, úřady hlásí dvě oběti

Nejméně jeden člověk přišel o život při ruském útoku na Kyjev, uvedly v pátek tamní úřady podle agentury Reuters. Jednu oběť a devět raněných hlásí také Cherson. V ukrajinském hlavním městě způsobil ruský útok požáry a poškodil administrativní budovu, oznámil šéf tamní vojenské správy Serhij Popko. Hasiči už sedm hodin hasí rozsáhlý požár skladů v jedné z kyjevských čtvrtí, informoval ráno list Ukrajinska pravda. Šest zraněných hlásí po úderech invazních sil také Kryvyj Rih.
před 1 hhodinou

Vláda nebude lákat slovenské lékaře, aby šli do Česka, říká náměstek Pláteník

Na Slovensku lékařské odbory dál jednaly se zástupci vlády, jak vyřešit financování tamního zdravotního systému a předejít stovkám výpovědí, které na protest podali slovenští lékaři. Podle komentátora Seznam Zpráv Martina Čabana se situace může obdobným způsobem vyhrotit i v Česku. O paralelách mezi oběma zeměmi debatovali hosté čtvrtečních Událostí, komentářů.
před 2 hhodinami

Gruzínská opozice nemá podporu občanů, protesty může omezit výjimečný stav, míní socioložka

Gruzínská opozice se před parlamentními volbami spojila, aby měla větší šanci porazit vládnoucí populistickou stranu Gruzínský sen a dostat zemi zpět na cestu do Evropské unie. Podle gruzínské socioložky ze Státní univerzity v Tbilisi Mariny Muschelišviliové, se kterou hovořil web ČT24, však opoziční strany nejsou silné a mezi občany se popularitě netěší. Masivní protesty tak probíhají pouze z iniciativy občanů a podle socioložky hrozí, že po jmenování nově zvoleného prezidenta Michaila Kavelašviliho, kritika Západu, mohou ještě zesílit.
před 3 hhodinami

Americká sněmovna zamítla návrh, který měl odvrátit federální uzavírku

Americká Sněmovna reprezentantů výraznou většinou zamítla republikánský návrh výdajového balíku, který měl odvrátit hrozící uzavírku federálních úřadů krátce před Vánoci a těšil se podpoře zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Zákonodárci nyní nemají žádný jasný plán, jak v noci na sobotu zamezit takzvanému shutdownu, který by mohl mimo jiné způsobit chaos v dopravě o svátcích.
před 3 hhodinami

„Nesmíme mluvit.“ Město Asadových alavitů po pádu diktátora mlčí

Státní převrat v Sýrii přinesl také konec dominance sekty alavitů v tamní politice. K této odnoži islámu se hlásili oba prezidenti asadovské Sýrie – jak nyní sesazený diktátor Bašár, tak jeho otec a předchůdce Háfiz. Jediné alavitské město, v němž natáčel štáb ČT, leží ve Svaté zemi na pomezí Izraele, Golanských výšin a Libanonu. Tamní obyvatelé se považují převážně za Izraelce, mnohdy však mají příbuzné v Sýrii.
před 4 hhodinami

Macao se před Čínou sklonilo a prosperuje

Před čtvrtstoletím převzala Čína kontrolu nad bývalým portugalským územím Macao. Podobně jako dřívější britská kolonie Hongkong, kterou Peking ovládl v roce 1997, má autonomii na základě principu jedna země, dva systémy. V praxi jsou ale mezi nimi velké rozdíly. Natáčela o tom zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová. Ve čtvrtek zahájil návštěvu území, kde žije na 700 tisíc lidí, čínský vůdce Si Ťin-pching.
před 4 hhodinami
Načítání...